nahrávám mapu....

Datum / čas
Date(s) - 11/11/2017 - 12/11/2017
20:00 - 2:00

Místo konání
Kino Pilotů

Kategorie


Monuments 2 – Abandoned places je oficiální název v pořadí již druhého dokumentu ze série Monuments. Projekt mladého slovenského fotografa Petra Mercella se tentokrát natáčel 2 roky a představuje více než 13 unikátních monumentů a opuštěných míst.

Harmonogram:
20:00 – Kino Pilotů – Vstupné 120kč – Online prodej ZDE
22:00 – Afterparty Café v Lese – Vstupné zdarma.
Na afterparty zahraje Dj L.A.C.O. + Dj MA_TEY.

Projekt Monuments vznikl v roce 2015, kdy se Peter rozhodl naložit do auta 3 mladé skateboardisty a vyrazil s nimi na netradiční tour. Chtěl spojit skateboarding s cestováním a spolu s posádkou zkusit jezdit na zapomenutých komunistických památnících. To se mu podařilo na výbornou a tak vznikl dvacetiminutový dokument, který přináší sport tam, kde byste ho nehledali.

První díl dokumentu Monuments představil 4 monumenty, mezi nimi i nejbizarnější budovu světa Buzludzha v Bulharsku. Druhý díl dokumentu přináší mnohem více monumentů, doplněných o staré opuštěné místa, které právě díky skateboardingu ožili alespoň na chvilku. Pět Slovenských skejťáků tak zkoušelo jezdit například na známé Transfagarasanské magistrále, nebo ve starém rumunském kasinu v Constantě, kde bylo na vstup třeba získat povolení od města.

„Cestovali jsme tolik, že jsme občas ani nevěděli, kde jsme,“ vzpomíná Juro Vartík, který ovládl zejména bulharské spoty. Své pověstné bláznovství a nebojácnost ukázal i Igor Hanečák. Na pyramidě v Tiraně dal pořádně off the wall a skákal ze střechy na střechu. „Peťo mě svým neúprosně rychlým cestovatelským tempem dohnal k takovému šílenství, až jsem si to skočil ze střechy,“ směje se Igor.

V Sarajevu zase nepřestával lovit Rišo Tury, slovenská olympijská skateboardová naděje, která se vyřádila na bobové dráze z olympiády 1984. Olympijský areál mu tedy možná sedne i v roce 2020. Na natáčení se kromě zmíněných zúčastnila i energií napumpována mladá krev Frederik Lupták a David Štefánik , kteří se podobného projektu zúčastnili poprvé. Jak říká Frederik: „Bylo pro mě velkou ctí účastnit se na takovém projektu a skejtovat s takovými jmény, jako je například Rišo Tury.“

David doplňuje: „Přežít několik dní v dodávce se 7 klukama byla divočina, ale za ty zážitky to určitě stálo.“ Nebojácná Jäger dodávka spolu za 2 roky najezdila přes 11 tisíc kilometrů, procestovala 13 zemí a ulovila nespočet skejtových i neskejtových zážitků. Kromě jezdců v ní seděla i technická podpora – mladý talentovaný dokumentarista Martin Malo, jehož zvukem sekundoval Gregor Hanes.

Projekt Monuments totiž od roku 2015 prošel velkým technickým pokrokem. Točení na telefon vystřídala profesionální technika. „Jsem velmi rád, že dokument točil právě Maťo,“ říká autor projektu Peter. „Maťo je pro mě velký vzor. Před dávnými věky točil moje skejtové prvotiny. Dnes točil můj skejtový dokument. Je to pro mě symbolické.“ dodává.

Dokument tedy přináší pohled na neobyčejnou skejtovou tour. Kromě toho však ukazuje místa, která jsou dnes již turistům skryté a spojuje novodobou moderní kulturu s historií a uměním. Snaží se uctít a připomenout si místa zapadlé slávy a přiblížit je tak veřejnosti netradičním způsobem.