Nedělní pohoda čekala 20. května na účastníky ostravské zastávky B4F a přidruženého závodu Poruba sk8 contest. Již od rána přetékal betoňák skatery a ani o diváky nebyla nouze. Závod do čtrnácti let zabil Patrik Pluháček, mezi staršími vládl Daniel Vojtaš, best tricky pak bral třeba Fanda Šesták, Jakub Rataj a Jirka Filatov.

V Porubě se skateboardingu velmi daří. Díky obrovské podpoře městské části Ostrava Poruba tu stojí mega betonový park, zajezdit si v něm může každý zdarma a navíc zde působí Škola skateboardingu Ostrava, která vychovává nové talenty. Právě na ně byl zaměřen závod Board4Future, který do parku u Biskupského gymnázia zavítal 20. května, a navíc v rámci dne věnovaného skateboardingu se zde pod taktovkou Picnic skateshopu, a za podpory městské části Ostrava Poruba, uskutečnil i závod Poruba Sk8 Contest.
Již od brzkých dopoledních hodin parkem surfovalo a poletovalo desítky skaterů, a poctivě trénovali na odpolední závody. Začínalo se Board4Future, který jezdí závodníci mladší 14 let. Více jak dvacet přihlášených mlaďáků jelo celkem 3 kola, každé v délce 30 sekund plus last trick, takže byl dostatek času na to, aby každý v klidu ukázal, co v něm je. Rozhodčí navíc o pauze mezi jednotlivými koly dělali riders meetingy a jezdcům udělovali rady, co do budoucna zlepšit. K vidění bylo spousty zajímavých triků, člověku se skoro až nechce věřit, že většině závodníků nebylo ani dvanáct let. Pochvalu si zaslouží i Tereza Kadulová, jediná dívka ve startovním poli, které přejeme, aby jí to na skejtu vydrželo, co nejdéle, a aby se jí v parku objevila brzy nějaká kámoška.
Na pátém místě se umístil Daniel Růžička, skoro 13 letý zabiják z Havířova. Dostali jsme na něj hlášku, že čas od času fláká školu, ty tyty :), ale své jízdy rozhodně nevyzevlil a předved například boro na bariéře nebo frontside ollie ze soklu. Čtvrtý skončil Lukáš Mizera, dvanáctiletý skater z Veselí nad Moravou, chválíme ho za flip, bs flip nebo pěkný 5-0 grind na bedně. Z každé zastávky postupují vždy čtyři nejlepší do finále do Prahy, a protože Lukáš si postup vybojoval již v Brně, do Prahy se z Ostravy vydává pátý Daniel Růžička. Stylový skateboarding vynesl na třetí místo dvanáctiletého Honzu Kotlára z Ostravy Hrabůvky, předvedl krásný 50-50 grindy na bedně, flip ze soklu či ollie ze 6ti schodů. Druhé místo pak patřilo čtrnáctiletému Sebastiánovi Skalíkovi z Havířova, na kterém bylo vidět, že rád jezdí street – flipy, boardslidy, shove-ity. Celý závod opanoval třináctiletý Frýdkomístečák Patrik Pluháček, který bral přední pozice v B4F již před dvěma lety. V Ostravě jezdil v naprostý pohodě, grindoval na hubě, boardslidoval na railu, flipoval a lítal vzduchem. A v navazujícím best trick contestu ještě zabil na bedně grind flip out. Prostě král!
Po krátké pauzičce se rozjel závod pro starší kategorii, který byl díky podpoře městské části Ostrava Poruba a Picnic skateshopu velmi štědře zadotován. Nejen vidina věcných cen přilákala moravskoslezskou skate špičku, a bylo se opravdu na co koukat. Šéf místní skate školy Martin Bern dal flip bs tailslide nahoru, Daniel Dujsík jezdil bora na railu na horu i dolu, návštěva ze Socket teamu Adam Löfler a Honza Horák předvedla skateboarding v duchu odkazu Boba Marleyho. Vojta Freitag byl na streetu vostrej jak sám život ve Frýdku-Místku, odkud pochází. Rail ve střední část parku pokořil frontside lipslidem, smithgrindem nebo overcrookem. Na jízdu Fandy Šestáka bez zbytečných protirotací těla se podívejte na videu, ten styl se popisovat nedá. Park si vzal do parády i Honza Kesler a parádně vymaloval fronbor na railu do kopce, na dalším railu bs feeble revert a taky efektně polítal vzduchem. A zapomenout nesmíme na Daniela Vojtaše, který park roztleskal bs smithgrind na railu nebo protaženou benihanou. Sečteno a podtrženo: 5. Martin Bern, 4. Žeňa Grygoriev, 3. Fanda Šesták, 2. Honza Kesler a 1. Daniel Vojtaš.
Závěr všeho obstaral best trick contest. Na eurogapu umotal nahoru Daniel Vojtaš bs flip 360, bohužel až po limitu, a tak si první místo odnesl Jirka Filatov za bigspin flip. Na railu ze schodů odjel, na několik zlomených desek, Jakub Rataj varial heelflip a Fanda Šesták pak switch frontside flip. Vše pak ukončil estrádou fingerflip do boardslidu do přetržený vazy v kotníku kameraman Radim Brunovský a mohlo se jít domu. Vítězům gratulujeme a všechny zveme již tuto neděli do Prahy, kde proběhne další kolo Board 4 Future ve skateparku Praha Řepy.

Příští zastávky Board4Future:
3. června Praha – skatepark Řepy
16. června Hradec Králové – skatepark Šimkovy sady
17. června Plzeň – skatepark Štruncovy sady
26. srpna České Budějovice – skatepark ulice E. Rošického 16
1. září finále Praha – skatepark Baba

Foto: Pepa Plíšek

Foto: Martin Hostinský