Text: Honza Bouček

Československo bylo v osmdesátých letech místem setkávání skejťáků z Východu i Západu, místem, kde se stíraly rozdíly. V říjnu 1988 se v Praze uskutečnilo mistrovství Evropy ve skateboardingu, věc do té doby na Východě nemyslitelná a nevídaná. Přímý přenos z holešovické haly byl prvním televizním vysíláním skejtových závodů v historii vůbec. Nejen o tom jsem dal dohromady knížku, která přibližuje události v Evropě v letech 1985–1990. Každá z nich by vydala na román a nebyla by to nuda. Kniha Euroskate party bude našlapaná tím nejzajímavějším, co se ve východní Evropě ve skateboardingu odehrálo.

Mistrovství ČSSR v září 1985 v Brně, první mezinárodní závody v září 1986 v Olomouci, první výjezdy na závody do západní Evropy, prachatický summercamp v červenci 1987 a halové závody v říjnu v brněnském Rondu, světové poháry v západoněmeckém Münsteru, závody Evropského poháru, olomoucký summercamp v červenci 1988, úspěchy fenomenálních slalomářů z Poličky, halové závody v Hradci Králové a samozřejmě Euroskate ’88. V knížce najdete pohledy z obou stran Železné opony na to, co tehdy Československo pro skateboarding znamenalo.

Euroskate party je plná fotek od skejťáků a profesionálních fotografů zvučných jmen. Shane Rouse, Claus Grabke, Jani Söderhäll, Radim Hromádko, Petr Klein, Jan Mihaliček, Jaromír Jirman, Herbert Slavík, Vojtěch Písařík, Lukáš Volek, Jan Koliš a další se ponořili do archivů, aby našli to nejlepší. Texty pětatřiceti pamětníků vypráví o tom, co se koncem osmdesátých let ve skejtové Evropě odehrávalo.

Pokud chcete vydání knížky podpořit, nabízím knížky, tričko, fingerboardy, legendární parkáče i „dnešní“ skejtové desky, vertku na doma a pár dalších specialit. Euroskate party vyjde v září 2020 v rozsahu 216 stran, ve formátu 190×255 mm a budu rád, když mi s tím pomůžete.

 

MartinKopecký
V pátek jsme všichni přijeli z Prahy do Olomouce. Společně se Švédy a Němci jsme se šli podívat na stadion sportovního klubu Sigma, na místo závodů. Před stadionem stálo letadlo (bar). Zeptal jsem se Puttise: „Kam poletíme?“ Odpověděl: „Nepotřebuju k lítání letadlo!“ O pět minut později jsem na olomoucké rampě viděl, že je to pravda. Puttis letěl a křičel: „Je to nejlepší rampa, jakou jsem kdy skejtoval!“ Ubytovali jsme se v hotelu a začali zkoumat noční život Olomouce.

Míra Bartoš
Pro skejťáky z venku byly prachatický kempy sexuální žně. Všechny český holky, když za totality viděly Zápaďáka, tak to bylo to největší afrodiziakum. Spousta prachatickejch holek má určitě na chatičky na Kandláku spoustu vzpomínek. Později už na summercampy jezdily i pražský holky, když se dozvěděly, že u nás budou amíci. Měli se tady jako princové.

Jörg Ludewig
To, co oficiálně začalo, mělo i oficiálně skončit. Závěrečná párty po Euroskate se konala v zahradní restauraci mimo centrum. Oficiální projev v předsálí trval přesně tak dlouho, dokud byla stažená opona zakrývající bufet. Když se uprostřed dojemné řeči vysunula, během pěti sekund se žádný ze skaterů už o projevy nezajímal a všichni vtrhli do bufetu. To trvalo asi jen pět minut, pak se v řeči mohlo pokračovat, protože bufet byl prázdný.