Už v minulosti jsme vás informovali o projektu Skate World Better, který má za úkol postavit skatepark v Mozambiku. Ambiciózní projekt se pomalu blíží ke své realizaci a tak vám jeden z členů SWB, Martin Loužecký poví, v jakém stádiu se akorát nachází, jaké jsou plány a jak můžete celý tento projekt podpořit.

CO je SWB?

Skate World Better je neziskovka založená v Kodani třema studentama Afrických studií. Cíl naší organizace je postavit na podzim 2019 první veřejný skatepark v Maputu, hlavním městě Mozambiku a podpořit tak tamní komunitu dětí. Celý tento projekt vznikl jako univerzitní projekt, který má za cíl jednak zanechat po sobě něco pozitivního, ale zároveň zlepšit povědomí o situaci panující v post-koloniální jižní Africe.

PROČ zrovna Mozambik?

Mozambik nás zajímá hned z několika důvodů, jak osobních, tak akademických a určité náhody prostě vcelku jasně vedly k zacílení na scénu v Maputu. Co stojí za zmínku je, že Mozambik, stejně jako okolní státy v regionu, zažívají takzvanou ‚youth bulge‘, tedy obrovskou převahu mladých generací. Okolo 45% populace je mladší patnácti let a každý osmý Mozambičan je infikován virem HIV. My a naši kámoši věříme že skateboading můžeme využít jako nástroj prevence proti drogám a toulání se se špatnejma partičkama a ze skateparku bychom tak rádi udělali příjemný místo, kde se všichni budou moct scházet, skejtovat, nebo se třeba věnovat umění. Měli jsme kliku a s naším nápadem se v průběhu několika měsíců svezlo mnoho dobrovolníků, organizací a sponzorů a sehnali jsme i pozemek a prostředky! Shodou okolností navíc Tomas, jeden ze zakladatelů SWB, strávil v Maputu svoje mládí a tak tam má stále mnoho kontaktů který nám celou dobu pomáhají. Brendan strávil zas mnoho času ve vedlejším Zimbabwe a Mozambik ho tak okamžitě při vyvíjení tohohle projektu zaujal a já zase miluju skateboarding a všechno co se týká Portugalska, tudíž i Lusofonní Afriku a navíc jsem velmi záhy zjistil že Mozambická scéna by takovouhle společnou radost určitě ocenila. Tak nějak si nás to celý přivolalo, tak jdem do toho!

CO přesně bychom chtěli provést?

Jak ten skatepark dostavíme, tak bychom rádi okamžitě navázali s několika přednáškami, semináři, výstavami a projekcemi skejtovejch videí přímo ve skateparku. Výhodou je, že celý ten pozemek obhání obrovská zeď kterou budeme moci okamžitě využít k uměním všeho druhu. Pozvali jsme umělce z Evropy, ale i lokální či ze sousedního JARu a věříme že z oficiálního otevření uděláme slušnou párty s nějakým zajímavým koncertem. Rádi bychom tímto naznačili jak by se posléze mohl zhruba vyvíjet budoucí chod skateparku. Naše dvě partnerský organizace, Skate-Aid a mozambická ASM spolu budou nadále organizovat pravidelný skejtový lekce a snad právě i kulturní eventy. Abychom lokální scéně rovnou dali pořádnou injekci, vezeme spolu spousty sponzorských darů, naše vlastní desky a starší trucky a kola a ty tam rozdáme!

JAK jsme na tom teď?

Tuším, že na tomhle projektu pracujeme už tak osm měsíců, kdy navíc chodíme i do školy a do práce abychom tu v Dánsku přežili, ale za tu dobu se nám podařilo získat slušnou řadu lidí co nám věří a chtějí pomoct. To je podle mě to úplně nejdůležitější. Vypracovali jsme plán a sehnali jsme dobrou bandu builderů, fotografů a nadšenců co u toho chtějí bejt a pomoci při stavbě nebo po ní. Jak jsem už zmínil, sehnali jsme i mnoho darů a hlavně skejty který prodáváme, ať máme na beton, a nějaký i dovezeme do Mozambiku pro lokály. Tamní organizace ASM zajistila pozemek o rozměrech 20x40m a na ten nám U/U, který znáte protože postavili skatepark v Čakovicích, navrhli krásnej design za což jsme jim nesmírně vděční (rucelíbáme). Na základě tohoto všeho se nám podařilo sehnat i sponzora, kterým je Německá organizace Skate-Aid. Jednak celej tenhle projekt podpoří finančně a navíc budou nadále s ASM spolupracovat a pravidelně jim poskytovat jakoukoliv pomoc ve chvíli co my už tam nebudeme a skatepark bude stát.

CO nás ještě čeká?

Žádnej projekt se sice neobejde bez komplikací, nás ale zastihla v minulém měsíci jedna velmi, velmi nepříjemná. Kromě komplikací, nám to přináší především ohromnej smutek, jelikož prezident zmiňovaný organizace ASM a náš kamarád Izard zemřel na začátku léta a zanechal nás tak v nejistotě jestli vůbec pokračovat. Po několika týdnech, kdy jsme o projektu moc nemluvili jsme se spolu se zbytkem ASM a jeho rodinou rozhodli v jeho odkazu skatepark dokončit a udělat tak radost především těm o které se zajímal úplně nejvíc – dětem. Podpořili nás také především ti, kdo v nás už měsíce dříve začali věřit a tak jsme teď snad zase na dobré cestě a ačkoliv to není jednoduché, nic nevzdáváme. Snažíme se vybírat peníze, sháníme sponzorské dary, zjišťujeme co nejvíce o situaci a komunikujeme s celým týmem! Opravdový dobrodružství začne ale ve chvíli kdy do Maputa dorazíme. Přestože ASM i Izardovu rodinu máme na naší straně, pořád budeme muset zvládnout zajistit všechny potřebný dokumenty, abychom se vyhnuli jakejmkoliv kolizím s tamní policií. Teď momentálně máme poslední schůzky v Kodani a dokončujeme poslední plánování. Čeká nás ještě schůze v Berlíně s investory, kde rovnou nabereme víza a 17.9. přistaneme v Maputu a všechno to začne. Než odjedeme, odehraje se v Praze ještě jedna poslední benefičně rozlučková párty na kterou bych vás rád tímto pozval! Jedná se o sobotu 7.9. v novym Wander baru u Václavskýho náměstí. Na týhle akci budete moct zakoupit produkty SWB, třeba i novou kolekci triček který chceme představit v kolaboraci s KZW a Jazz skate co., rozloučit se s náma, zeptat se na cokoliv a dát si prostě pivo. Zároveň promítneme první epizodu z pravidelnýho cyklu vlogů z Mozambiku. Budeme se snažit monitorovat jak se věci vyvíjí a jak se posouváme, takže doporučuju sledovat náš kanál, kde už teď najdete zajímavý příspěvky, ať můžete ten vibe sdílet s náma!

JAK nám můžete pomoci?

Teď, vzhledem k tomu, že se nám trochu pomíchaly plány potřebujeme vaší pomoc ještě víc než předtím. Jednak nás můžete podpořit na naší crowdfundingový kampani (pozor, vedeno v dánských korunách) kde se každá koruna počítá! Za tu dobu jsme taky vytvořili několik návrhů trik a vyrábíme vlastní desky, tudíž nás můžete podpořit jejich koupí. Nebojte se nám napsat na instagramu nebo facebooku, i když budeme v Africe, pořád tu budem mít kámoše co za nás cokoliv klidně kamkoliv odešlou, nebo doraž na farewell party 7.9.! Za sledování a sdílení našich videí nebo jakýhokoliv obsahu budeme nesmírně vděční, tak buďte ve střehu, celý se to vyvíjí tak organicky, že možná v průběhu přijdeme s nějakou prosbou. Předem moc díky! Moc nám taky pomůže, pokud máš doma nějaký starý trucky nebo kolečka, který už nechceš, tak je odnes do darkslide skateshop, můžeš je tam nechat, vzít si nálepku a my za ně budeme strašně rádi jelikož z nich zkompletujeme v Mozambiku skejty pro děti! V neposlední řadě se neostýchejte nám cokoliv napsat, zeptat se na jakoukoliv otázku, nebo nám podstrčit nějakej nápad, to všechno nám pomáhá být připravený a předejít tak případným problémům!

Pokud byste nás nějak rádi zasponzorovali, nebo propojili se zajímavou myšlenkou, či nabídkou, jsme rozhodně otevřeni! Pokud vás to zaujalo, myslím že je i pár volných pozic pro dobrovolničení. Mrkni na náš web, instagram, facebook a dej vědět! Ahoj!

PODPOŘTE NÁS ZDE: www.gofundme.com/f/skatepark-in-maputo-mozambique
facebook: www.facebook.com/skateworldbetter/
instagram: www.instagram.com/skateworldbetter/
youtube: www.youtube.com/skateworldbetter
web: www.swb.dk