Na redakčním mailu nám přistála zajímavá zpráva. Matej Krajča ve své maturitní práci vytvořil menší kolekci skejtových bot, o kterou se s našimi čtenáři chtěl podělit. Nás jeho práce zaujala natolik, že jsme s Matějem vytvořili krátký rozhovor doplněný o fotky samotných bot a procesu jejich výroby.

Řekni nám něco o sobě.
Jmenuji se Matěj Krajča, je mi 19. let. Studuji a zabývám se Designem obuvi. Tomuto oboru se věnuji už 5 let, kdy jsem začal studovat Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Teď pokračuji ve studiu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.dsc_7160
Jak vznikl nápad výroby skejtových bot?
No, jak to vzniklo. Kromě bot, se už něco přes tři roky věnuju skejtu. Není to sice dlouhá doba, ale skate mě baví. Když ve škole došlo na téma maturita, tak mě to v ten moment cvaklo v hlavě, a věděl jsem, že chci dělat skejtovou obuv.
Jak dlouho trvá vyrobit jeden pár?
Je to dost různorodé, záleží na hodně věcech, například na typu obuvi, jestli se jedná o sportovní, společenskou, dámskou nebo pánskou obuv. Taky na materiálech a postupu při výrobě. Ve škole jsme měli jen menší dílnu, kde se střídalo víc studentů a do toho ještě hodiny toerií. Neměli jsme vybavení, jaké je běžně ve firmách, takže jsme vyráběli většinou jen modely obuvi, ale po technické stránce by bylo možné obuv vyrábět. Co se týče času stráveném při výrobě, tak od začátku, přes šablony, zkoušky, až po konečný model, práce trvala kolem 3 týdnů.
Celkově výroba mojí skatové obuvi byla docela risk. Rozhodl jsem se vyrobit vlastní podrážku s mým vzorem. Abych mohl vyrobit podrážku, musela být zhotovena forma na 3D tiskárně. To na škole přede mnou zatím nikdo nezkoušel.dsc_7203
Je náročné sehnat materiál?
Jednoduché to není. Zabere to hodně času, shánění kontaktů, obvolávání firem. Jak víme, na skejtovou obuv musí být použity kvalitní materiály. Barvu modelů jsem si určil sám, a kůži vlastnoručně barvil. Naštěstí jsem většinou narazil na super lidi, řekl jsem co dělám a co potřebuji, jestli by mi nemohli poskytnout nějaký materiál. Zadařilo se, většinu materiálu jsem sehnal zadara, za něco padly menší finance.
Zkoušel si v těch botách skejtovat?
Ne, nezkoušel, ale chtěl bych. Nemohl jsem riskovat, že bych boty poškodil, přece jen to byla matura. Všechny maturitní práce zůstávají po dobu nějakou dobu majetkem školy, což je docela škoda. Ale můžu říct, že by 100% něco vydržely.dsc_7215
Plánuješ výrobu zdokonalovat a proniknout na trh?
Počítám s tím, že ve stávajícím studiu, své znalosti rozšířím o další možnosti výroby, nové materiály i design obuvi. Do budoucna bych se chtěl dostat někam dál. Navštívit obuvnické firmy, nabrat zkušenosti z praxe. Doufám, že by jsme v budoucnu mohli tuto obuv vidět i na trhu s možností většího výběru sortimentu.
Čím by si případně chtěl svý boty odlišit od konkurence?
V první řadě vlastním designem. Než jsem vyrobil své modely obuvi, vzniklo mnoho dalších návrhů. Většina lidí si myslí, že nejde nic nového vymyslet, což je blbost. Vždycky se dá přijít s něčím novým. Největším problémem na skejtové obuvi jsou namáhaná místa, což je problém, na který bych se chtěl zaměřit. Na zhotovených modelech toto namáhavé místo řeší zvýšení podrážky.dsc_7234
Myslíš, že má skejtová bota z Česka schopnost zaujmout v zahraničí?
Zatím s tím nemám žádné zkušenosti, ale myslím si, že ano. Hodně záleží na propagaci. Velkou roli hraje taky kvalita a cena. Já osobně si myslím, že když člověk chce, snaží se a dá do toho všechno, tak to jde.

Taky bych chtěl poděkovat mým skejtovým kámošům, se kterýma jsem se vždycky mohl poradit a slyšet další názor._mg_4424