Možná jste se někdy setkali s tím, že chcete vyrazit do určitého města v zahraničí, ale nevíte, zda tam vůbec budou spoty, případně nemáte jejich adresu. Nám v redakci tyhle “mapy spotů“ už nespočetně krát pomohli a mohli jsme si díky nim naplánovat celý trip dopředu. V Česku jsme nic podobného zatím nezahlédli a tak nás napadlo něco takového vytvořit. Mohlo by to pomoci jak cizincům, kteří chtějí okusit české spoty, tak lokálům, kteří prostě jen rádi cestují. Užijte si první várku spotů z Olomouce, kdy jsme všechny spoty obešli pěšky zhruba za šest hodin, Olomouc je v tomhle ohledu opravdu malá a skatu dosti přívětivá.

Betonová zídka pod mostem
Adresa: Ulice Tovární – pod mostem, kousíček od vlakových kolejí
Vyhazov: V týdnu zde většinou stojí zaparkovaná auta, o víkendu potom kamiony, takže maximálně naštvete řidiče, nebo si nezajezdíte, protože budou auta/kamiony stát u spotu.
O spotu: Povrch je klasický asfalt, nic extra hrubého, zídka jede dobře, hrana je v dobrém stavu, vosk doporučujeme vzít sebou. V momentě, kdy hodně prší, bude spot mokrý přímo v jeho středu, při mrholení nebo mírném dešti by neměl být problém.

Bang u nádraží
Adresa:
 Jeremenkova 1191/40A – V podstatě naproti hlavního nádraží
Vyhazov: Je to opravdu hodně frekventované místo jak chodci, tak policií, proto doporučujeme přijít spíše o víkendu, ale i v týdnu určitě stihnete krátkou session, je to spíše o náhodě.
O spotu: Povrch rozjezdu je z malých dlažebních kostek, takže pokud máte měkčí kola, určitě berte sebou, koště na kamínky se určitě taky bude hodit. Bang je mírně zkosený na jednu stranu, takže určitě nepatří mezi ty nejjednodušší spoty. Povrch bangu je hladký beton, každopádně nijak zásadně neklouže. Spáru na nájezdu nijak nepocítíte.

Schody u nádraží
Adresa: 
Jeremenkova 1142/42 – kousíček od bangu u nádraží
Vyhazov: Přes týden vás tu nejspíše vyhodí hned po prvním rozjezdu, kvůli otevřené recepci a sportovnímu obchodu. Obchod zavírá v sobotu ve 13:00 a v neděli je zavřený úplně, recepce je potom zavřená celý víkend. Proto určitě doporučujeme víkend v odpoledních hodinách i tady je to však dosti o náhodě, protože kousíček od spotu je policejní stanice.
O spotu: Rozjezd je naprosto dokonalý, hladká žula, beze spár, prostě naprosto bezchybný rozjezd. Dopad už je klasická zámkovka, mírně z kopce, ale žádný hardcore. Schody jsou pocitově dosti krátké, takže opravdu nepotřebujete velkou rychlost.

Baumax DIY spot
Adresa: 
Holická 1136/26 – spot je na dohled od Baumaxu, na jednom z opuštěných parkovišť
Vyhazov:  —-
O spotu: 
Je třeba dodržovat základní pravidla slušnýho chování, což je především úklid, takže je dobré dbát na to aby jste si odnesli to, co jste si přinesli. Nejlépe před každou session věnovat pár minut úklidu i jakožto vděk lokální SF Crew za tunu práce. Určitě dbejte i na stav překážek, kdy není dobrý dělat triky na skoro odlepeným pool copingu. Každopádně jsou některé překážky skoro úplně nové, některé už mají něco za sebou, ale parádní session si užijete vždy. Taktéž určitě nedělejte na spotě moc velký rozruch v podobě hlasité hudby, akcí, nebo třeba rozdělaného ohně. Povrch je mírně hrubý asfalt, ale naprosto dostačující. Pokud chcete podpořit rozvoj spotu, ozvěte se SF Crew ZDE.

Bang spot most
Adresa: 
49.586759, 17.264485 – cesta na ulici Wittgensteinova
Vyhazov: Vaši session ohrozí maximálně projíždějící policie nebo naštvaný řidič. V týdnu je tu opravdu velký provoz, proto na tenhle spot choďte minimálně ve dvou, ať jeden hlídá auta.
O spotu: O domaz k chodníku se opět postarala SF crew. Bang je hodně koplý, skákat se do něj nedá kvůli spáře na rozjezdu. Určitě si sebou vemte koště, bude se hodit. Rozjet se dá slušně, dlažba celkem drží a nic by vás nemělo nějak moc rozhodit.

Rail spot most
Adresa: 49.586759, 17.264485 – cesta na ulici Wittgensteinova (100 m od bangu spot most)
Vyhazov: Na tomhle místě jsou řidiči o dost agresivnější, protože na rozjezdu stojíte v úrovni střechy auta jen pár desítek centimetrů od něj. V týdnu je tu opravdu velký provoz, proto na tenhle spot choďte minimálně ve dvou, ať jeden hlídá auta.
O spotu: Rozhodně jeden z nejtěžších spotů v Olomouci, kdy se naskakuje z celkem krátkého rozjezdu na ne až tak vysoký rail, z kterého je potřeba vytrhnout na chodník. Pocitově je hrozně nepříjemná značka, která stojí hned u railu. Rozhodně si sebou vemte vosk a koště.

Wallride spot most
Adresa: 
49.586165, 17.263946 – protější most od dvou výše zmiňovaných spotů (2 min chůze)
Vyhazov: Bez vyhazovu, sem tam projede auto, jinak nic.
O spotu: Parádní wallride, ideální na točení sérek. Asfalt je hrubší, takže to chce trochu víc pushovat, ale samotný wallride je hladký beton.

Právnická fakulta
Adresa:
 Třída 17. listopadu 8 – tramvajová zastávka Envelopa
Vyhazov: V týdnu se pochopitelně učí, tudíž doporučujeme chodit spíše v odpoledních hodinách od 16:00 dál. Víkend je většinou bez vyhazovu, ale opět je to tu hodně o náhodě a většinou vás vyhodí naštvaný kantor, nebo vrátná. Největší šance vyhazovu je rozhodně na osmičkách, kde je hlavní vstup do budovy. O víkendu většinou jde dát pořádná session.
O spotu: Rozhodně nejznámější olomoucký spot. Všude žula, která je v celkem dobrém stavu, sem tam se najde vyviklaný kus. Nejhůř dopadla zídka z dlouhých trojek avšak i přes její stav se na ní dá v pohodě zajezdit. Velké schody jsou bez problému, tak jako rail, který je na nich posazen. Rail pořádně drží, moc se nehýbe, není zrovna nejmenší a je dosti do země, rozhodně nepatří mezi příjemný street raily. Sebou berte určitě vosk.

Devítky v pasáži
Adresa: 
tř. Svobody 411/27
Vyhazov: Tento spot je bohužel skoro vždy vhodný jen na nějakou rychlou akci. V týdnu je tu vyhazov jistý po prvním rozjezdu, jelikož je tu spousta otevřených obchodů a prochází zde tolik lidí, že není možné dát nějaký normální pokus. O víkendu je to klasicky o náhodě, ale i tak si troufneme říci, že vyhazov na sebe nenechá dlouho čekat.
O spotu: Rozjezd i dopad je z hladkých kachlí, nijak závratně neklouže. Na odrazu, ani na dopadu vás neodradí žádná spára, či něco podobného. Schody jsou pocitově  spíše vysoké a kratší, takže není třeba velké rychlosti. Rail je dost velký, ale celkem drží, nehýbe se, avšak překonat závěrečný zoubek nebude nic lehkého.

 

Flora gap
Adresa: 
49.590050, 17.246561 – 200 m od hlavního vstupu výstaviště Flora
Vyhazov: Dopad do cyklostezky, proto bacha na kolaře, jinak snad žádný vyhazov nehrozí.
O spotu: Dosti těžký spot, spíše pro člověka s velkým popem. Rozjezd je dostatečně dlouhý a rychlost se určitě dá v pohodě nabrat. Dopad je potom kratší, ale postačí, jde o hladký asfalt. Určitě doporučujeme vzít koště.

Flora čtyřky
Adresa:
 49.588709, 17.244801 – Hlavní vstup Flora Olomouc
Vyhazov: Pokud uvnitř budovy nejsou žádné akce a nebo se kolem nepohybuje hromada lidí, pracovníků Flory, neměl by být problém jak ve všední dny, tak o víkendu, opět je to však klasicky o náhodě, člověk nikdy neví, na koho narazí.
O spotu: Schody jsou opravdu malé, ideální i na skákání do vrchu. Rozjezd je hodně dlouhý, ale dlažba se místy viklá, nebo narazíte na spáru. Pár metrů před odrazem je nepříjemný kanálek, který někoho může rozhodit, ale není to nic zásadního. Na odrazu jsou místy spáry, ale pořád se dá vychytat místo, kde je spojení dlažby a schodů bez velké spáry. Dopad je rovný, ale dlažba se ráda kouše, proto to chce raději větší speed. Určitě si sebou vemte koště.

Flora osmičky
Adresa: 
49.587991, 17.245718 – z druhé strany Flora Olomouc
Vyhazov: Pokud uvnitř budovy nejsou žádné akce a nebo se kolem nepohybuje hromada lidí, pracovníků Flory, neměl by být problém jak ve všední dny, tak o víkendu, opět je to však klasicky o náhodě, člověk nikdy neví, na koho narazí.
O spotu: Největším mínusem spotu je rozhodně rozjezd, kdy jeho začátek je mírně z kopce a cca 2-3 metry před odrazem se naopak mírně zvedá. Tám pádem člověka lehce nakopne a při prvních pokusech většinou rider zjistí, že přehnal rychlost. Schody jsou navíc pocitově dost krátké. Dopad je potom na hladký asfalt bez problému. Přítlačák už vypadá minimálně jednou jetý, s úzkým skatem nejspíš bude šance se na něj dostat. Určitě doporučujeme vzít sebou koště.

Flora nákladová rampa
Adresa: 
Hned u výše zmíněných devítek
Vyhazov: Pokud uvnitř budovy nejsou žádné akce a nebo se kolem nepohybuje hromada lidí, pracovníků Flory, neměl by být problém jak ve všední dny, tak o víkendu, opět je to však klasicky o náhodě, člověk nikdy neví, na koho narazí.
O spotu: Dá se buďto jen skákat z rampy, kdy je na rozjezdu hladší beton, rozhodně lepší než zámková dlažba. Potom se dá skákat přes betonovou zeď s dopadem na chodník, kdy bude odjezd dosti obtížnej. Nebo můžete ještě vyzvat zídku u rampy, která má opravdu hodně hrubou hranu a je hodně koplá do země, každopádně wallride by jí slušel. Koště výhodou.

Zídka na magistrátě
Adresa: 
Palackého 14 – Magistrát města Olomouce
Vyhazov: V týdnu sedí uvnitř budovy security guy, kterej po vás nejspíš půjde hned, jak vás spatří. V týdnu proto doporučujeme chodit po šesté hodině odpolední, nebo víkend, který by měl být nejspíše bez problému.
O spotu: Povrch není úplně ideální, ale ani žádná tragédie, místama najdete větší spáry. Zídka pojede po zimě dost z tuha, určitě berte vosk. Voda bývá v těchto chladnějších obdobích vypuštěná, v létě nejspíš bude hrozit utopení skejta, každopádně se dá jezdit v obou případech.

Bedna na lékařské fakultě
Adresa: 
49.586839, 17.235432 – Lékařská fakulta na ulici Hněvotínská
Vyhazov: Tenhle spot je totálně o náhodě, někdy vám místní security guy moc pokusů nedá, někdy si zase užijete hodinovou session. O víkendu to tu bude rozhodně jistější a hlavně klidnější, v týdnu tu totiž samozřejmě chodí spousta studentů.
O spotu: Parádní bedna s hranou, která pojede skoro vždy, vosk si ale určitě vemte. Dá se vymyslet i nějaká sérka s využitím dalších beden okolo, nebo s přeskakováním flat gapu. Povrch je v pohodě, dlažba se neviklá. Koště nejspíš nebude třeba, v zimě tu naštěstí technické služby nejsou tak aktivní.

Nádrž Karafiátova
Adresa: 49.586678, 17.231072 – dvě minuty chůze od lékařské fakulty, spot je schovaný uprostřed malého sídliště
Vyhazov: Opět těžce o náhodě, jedná se o klasický malý sídlák, takže největší pravděpodobnost vyhazovu spadá na nervní důchodce, tady je to opravdu nevyzpytatelné.
O spotu: Klasická vypuštěná nádrž, je dosti koplá, povrch už je celkem v rozpadu, ale pořád je jedna lajna, kde se dá krásně rozjet na domáznutý bang, určitě tenhle spot stojí za návštěvu. Rozhodně berte koště, bez toho je to tu hard.

Bazén Karafiátova
Adresa: 49.587814, 17.231068 – Cca 200 m od výše zmíněné nádrže
Vyhazov: V létě je poblíž otevřená zahrádka restaurace, takže hrozí maximálně otrávený spoluobčan, jinak nic.
O spotu: Tenhle spot vypadá jako sen, ale je opravdu těžké v něm něco pořádného zajet. Všude je to samá spára a člověk si tak musí najít svoje vlastní cestičky, každopádně se tu dá skvěle vyblbnout. Bez koštěte však ani ránu. Pokud máte tejpu a kus plechu nebo český bondo, tak určitě neváhejte a berte sebou. Občas bývá v bazénu spousta vody, ale jedna polovina je vždy jezditelná.

Karafiátova bang
Adresa:
 Stupkova 952/18, Nová Ulice
Vyhazov: Vyhazov by zde hrozit neměl, je to celkem klidné místo, opět platí klasicky náhoda.
O spotu: Rozjezd do bangu je kratší ale dá se rozjet v pohodě, protože stejně velkou rychlost nepotřebujete. Bang je dosti prudký, takže po naskočení do něj chytnete docela kudlu. O to horší je potom dopad, který už má hodně za sebou, každopádně v té rychlosti se to přejet určitě dá a neměli by jste se pokaždý kousnout. Koště určitě výhodou.

Schody u Billy
Adresa:
 49.590871, 17.234613 – cca 100 m od Billy
Vyhazov: V týdnu by to tu mělo být v pohodě zejména v odpoledních hodinách po 16:00 a víkend potom úplně bez problému. Opět o náhodě.
O spotu: rozjezd je hrubší beton, ale nic hrozného, je vcelku rovný a dosti dlouhý. Na odrazu nenajdete žádnou spáru. Dopad do starší dlažby, musíte dopadat jen do jednoho místa, kde dlažba není popraskaná. Každopádně dlažba drží, moc se neviklá, zbytek dopadu je hrubá asfaltová cesta. Auta tam moc nejezdí, spíš vůbec. Koště určitě sebou hlavně kvůli dopadu. Spot je krytý, dá se tedy jezdit v jakémkoliv počasí.

Divnost u Billy
Adresa: 
Dobnerova 1195/27 – Billa ze zadu
Vyhazov: Vyhazov zde víceméně nehrozí. Doporučujeme nedělat wallridy o plechovou zeď, za kterou pracují zaměstnanci. Klasicky platí náhoda. Koště nejspíš nebude potřeba.
O spotu: Funky věc třeba na nějaké manuály stylu Daewon Song. Občas kolem spotu jezdí auta se zbožím pro Billu, ale uvidíte je už z dálky. Povrch rozjezdu a dopadu je klasický asfalt, takže na pohodu. Povrch překážky je potom naprosto hladký beton. Celý spot je mírně z kopce.

Timpo
Adresa: 
tř. Svornosti 1177/57 – Obchodní dům Timpo
Vyhazov: V okolí je pár obchodů, kolem jsou paneláky, takže šance vyhazovu je tu dost na náhodu a záleží jak to vychytáte. Určitě se připravte na lidi u rozjezdu, jelikož je u něj bankomat.
O spotu: Rozjezd na goofy zády k railu je ze staré dlažby a rozhodně to není nic příjemného, ale ani nic nemožného, ve finále na rail najíždíte lehce ze šikma. Naopak na regular břichem k railu se rozjíždíte z hladké, krásné dlažby a pře odrazem už čeká pár starých kachlí, ty však drží a rozhodně se z nich dá odrazit, opět najíždíte na rail lehce ze šikma. Rail působí dost vysoce, ale po náskoku se tak určitě nezdá a tak není problém zandat různé druhy grindů, či slidů. Koště rozhodně výhodou.

Manuálka Lidl
Adresa: 
Lazecká 49/33 – Lidl vzadu na konci parkoviště
Vyhazov: Nehrozí, jen se snažte vyhnout skleněným dveřím.
O spotu: Tento spot čítá už řádky let, nejdříve jako perfektní manuálka, potom i s ultra navoskovaným patníkem do sérky. Rozjezd a dopad pohodový asfalt a manuálka potom z hladké dlažby, vše funguje, jak má, perfektní spot. Koště je jistota, ale zde nejspíš nebude třeba. Vosk na patník si vemte.