Devatenáctiletej Štěpán Bareš posledních pár měsíců makal na profilu ze spotů v Praze, kterej se natáčel na starý dobrý kamery Sony VX. Výsledkem je edit Unknown Bareš, kterej vychází k příležitosti vydání Štěpánova skejtu u Charge skateboards. Vše jsme navíc doplnili i o rozhovor. Slušnej progress kámo!

Rok 2017 utekl jako voda a je na čase bilancovat. Jakej byl, co si všechno stihl a máš ještě něco zásadního v plánu? 
Rok 2017 sem si chtěl užít co nejvíc, a myslím, že se mi to dost povedlo. Byl hlavně o cestovaní, a stihl jsem navštívit asi osm destinací. Zrovna dneska odjíždím do Katowic, a pak společně s Vojtou Freitagem a kameramanem Radimem Brunovským odlítáme na týden na Sicílii. To bude už poslední trip letos.

Kde tě to bavilo nejvíc, po skejtový ale i lifestylový stránce?
To je hrozně těžký říct. Nejlepší to bylo asi v Manchesteru, kde jsme byli společně s Vojtou za Jirkou Bulínem. To byla ráno anglická snídaně a pak pure skateboarding až do půlnoci. Ale určitě musím zmínit i Kodaň, kde jsem byl na závodě CPH pro. Město mě moc překvapilo, a potkávat se na spotech s různýma profíkama byl nezapomenutelný zážitek. Den na to jsem letěl hned do Kyjeva, a kontrast těchhle dvou měst byl dost zajímavej kulturní šok.

Tenhle rozhovor děláme k videu Unknown Bareš? Jak vznikalo a jak seš spokojenej s výsledkem?
Tohle video vyšlo dost spontánně. Původně jsme chtěli natočit jen reklamu na brýle, ale postupem času z toho vznikl kvalitní VX edit. Když mě pak kluci na letišti překvapili s mým bro modelem, byl jasný název videa. Celkově mám z editu velkou radost, jediné, co mě mrzí je, že se nám pokazil film ze super 8, ale i bez toho jsem moc spokojený.

Nedávno u Charge vyšla deska s tvým jménem. Věděl si o ní dopředu? Je to prezentovaný jako bro model, co to znamená?
O desce Unknown Bareš jsem vůbec nevěděl. Až na letišti, když jsme se s holkou vraceli z romantického výletu do Londýna mě s touhle deskou překvapila velká parta lidí. Je to čistě pro radost, a proto bro model. Koupí téhle desky podpoříte nějakou moji další cestu, za což jsem moc vděčný. Design je úplně skvělý, spojení mé oblíbené kapely a signature kloboučku.

Z povzdálí se zdá, že na český poměry žiješ vysněnej život každýho skejtra. Dostáváš boty, hardware, cestuješ, furt něco natáčíš. Stačí ti to takhle nebo bys to celý rád posunul na nějakej další level?
Na český poměry se mám určitě skvěle, ale už mi bohužel pomalu končí období mladého kluka, který nemusí nic řešit. Určitě chci zkusit se posunout na evropský level. Myslím, že právě cestování a točení je ten správný směr.

Jak vnímáš generaci skejtrů kolem sebe v porovnání s tou předchozí? “Na kom” si vyrůstal a jak to podle tebe půjde dál s nastupujícíma talentama?
Hlavní je, že jsem vyrůstal na videích ze streetu. Hlavně Robotix parta byla nejvíc inspirativní. Teď když je v Praze milion skateparků, tak se lidem na street moc nechce, a raději si natočí edit na mobil z parku. Špatně to asi není, ale mě osobně se víc líbí ten přístup, že si dáváš záležet na nějakým svým projektu, o to větší pak z toho máš radost. Myslím si, že moje generace má hodně co nabídnout. Dost mladých teď skejtuje, a snaží se. Přál bych si, aby je bavil street a nesoustředili se jen na závody a točení si videí na telefon, ale na řešení těchhle problémů mají ještě čas.

Kdo nebo co tě teď na CZ/SK scéně nejvíc baví a inspiruje? Chceš tu třeba někoho pochválit, hehe?
Pochválil bych Peťa a celou partu za Monuments, sice jsem ještě neviděl pokračování, ale celá ta myšlenka se mi líbí. Pak jsem koukal, že je v plánu Elare 4, tak na to se taky moc těším. Hlavně na Mozolu a Pašíka, ti mě dost baví. Asi bych pochválil asociaci za znovuzrozené ČSP, určitě to není easy. No a nejvíc mě inspiruje určitě Jirka Bulín, toho bych pochválil za všechno.

Tenhle rok jsme probrali dostatečně, tak nám ještě zkus prozradit plány na ten další. Máš už s kámošema a sponzorama něco vymyšlený?
Na jaře plánujeme tour k mému bro modelu do moc zajímavé země. Na to se hodně teším. Pak odmaturuju a vyrazíme z Charge na tour, nejspíš do Amsterdamu, kde máme předdomluvené ubytko. S Darkslidem máme v plánu velmi jedinečný projekt, který vymyslel Tarzi, ale bohužel byl letos zraněný, a museli jsme to odložit. No a pak se musím rozhodnout, kam se odstěhuji a kde zkusím štěstí.

No tak to budeme držet palce. Máš na konec nějaký poselství pro čtenáře a děkovačku?
Poselství? Asi jen ať skejtujou pro radost, a že kvalita je víc než kvantita. Poděkovat bych chtěl Mirkovi Kvapilovi za tenhle projekt a x dalších věcí! Pak Radimovi Brunovskýmu za filming a edit, všem dalším, kdo se na tom podíleli a mojí holce. Ať se VX edit líbí!