Jestli sis četl nadpis a čekáš výklad videí jako například Baker, Stay Gold, Sorry, Chomp On This… zkrátka těch nejznámějších a nejúspěšnějších skejtových videí, tak jsi na omylu. V této top pětce se zaměříme na skejtové „trháky“. Nemám teď na mysli ani dokumentární snímky, nýbrž filmy, kde figurují herci a celý příběh má nějaký děj, ať už dramatický, komický nebo i romantický. Možná si řekneš jaká trapárna, ale jakož to skejtři bychom přece jenom měli ocenit a znát pár takových kousků!

1.) Thrashin‘ / Nářez

Akční / Drama

USA, 1986, 93 minut

Popis: Corey Webster (Josh Brolin), mladý skateboardový šampion z Carlsbadu v USA přijede do San Fernando Valley trénovat na nebezpečné závody v L.A., známé pod přezdívkou „Masakr“. Dává se do party s místními borci skateboardu a na jednom z tréningů se společně potkají se soupeřící skupinou skateboardových jezdců „Daggerů“ a krásnou kočkou „Chrissy“, sestrou šéfa soupeřící strany, Hooka. Potkají se na diskotéce, která skončí rvačkou. Bratr zakáže Chrissy stýkat se s Coreyem. Protože však bratra neposlechla, spálí Hook Coreyovi skateboardovou rampu. Na odvetu se oba dva závodnící zúčastní nebezpečného skateboardového souboje s palicemi. Hook zlomí Coreyovi ruku a tím mu zabrání dále závodit. Corey se však pokusí trénovat i se zlomenou rukou. Nebezpečný závod v L.A. „Masakr“ začíná. Utkání mezi dvěma nejlepšími, Hookem a Coreyem se vyvýjí naplno.


2.) Grind / Skřípění

Dobrodružný / Komedie / Sportovní

USA, 2003, 103 minut

Popis: Studentská komedie vypráví o středoškolákovi Erikovi Riversovi, který miluje skateboard. Se svými kamarády – workaholikem Dustinem a lenochem Mattem chce poslední prázdniny strávit cestováním po Americe a hledáním těch nejlepších ramp.


3.) Lords of Dogtown / Legendy z Dogtownu

Drama / Sportovní / Životopisný

USA a Německo, 2005, 107 minut

Popis: V 70. letech přivedla skupina mladých surfařů z nehostinné čtvrti Dogtown v kalifornském Venice k životu nový, revoluční styl skateboardingu. Zakladatelé týmu Z-Boys, který se proslavil svým agresivním stylem, zkombinovali dechberoucí surfařské kousky se skateboardingem a stali se doslova přes noc obrovskou senzací a místními legendami. Uvnitř prázdných bazénů, které se proměnily v dějiště strhujících kaskadérských kousků, položili základy dnešních extrémních sportů a vytvořili nový životní styl, jenž se postupem času stal celosvětovým antikulturním fenoménem. Když se však obyčejná odpolední zábava proměnila ve velký byznys, začala si sláva vybírat svou daň v podobě rozpadajících se přátelství, o nichž se všichni domnívali, že budou trvat navěky.


4.) Street Dreams

Drama

USA, 2009

Popis: Mladý Derrick Cabrera (Paul Rodriguez) miluje skateboarding. Nechybí mu talent a sní o získání sponzorů, ale osud mu příliš nepřeje. Doma panuje napětí kvůli špatným výsledkům ve škole, přítelkyně ho vidí jako ztroskotance a nejlepší kamarád se k němu otáčí zády, protože je lepší než on. Když má již pocit, že situace nemůže být horší, je zatčen, popere se s otcem a pokusí se utéct z domova. Dál jde ale za svými sny stát se profesionálním skateboardistou a účastní se závodu Tampa Amateur Contest, kde se pokusí předvést nevídaný trik.


5.) Machotaildrop

Fantasy

USA a Kanada, 2009, 91 minut

Popis: Snem každého skatera je stát se profesionálem a být angažovaný velkou společností. Ale jaké stinné stránky má celoživotní kontrakt a jak se k celému kultu staví divocí skateři žijící v lesích okolo opuštěného zábavního parku? Osobitá fraška pojímá skaterskou kulturu s nadhledem a retro-groteskní stylizací ala filmy Wese Andersona. Uhrančivými nápady překypující snímek, který skateboarding přirovnává k exkluzivním spolkům gentlemanů a dobrodruhů, pluje na vlnách rozjařilé výstřednosti i existenciální melancholie.


Zdroj popisků: csfd.cz