Český skateboardový pohár odstartoval v sobotu v novém příbramském skateparku další ročník. Vítězem mužské kategorie v disciplíně street, se stal Martin Pek a ženy ovládla Michelle Liptáková. Celkově se v Příbrami sešlo přes šedesát závodnic a závodníků.

Závod odstartovaly juniorské kategorie pod do 9 a do 14 let a hlavně druhá kategorie ukázala výrazný meziroční posun v úrovni ježdění. V nejmladších si vyjel vítězství Vilém Vlček z Náchoda, ve starší kategorii dominoval Tobiáš Jírovec. Samostatná ženská kategorie přinesla souboj o první místo, které si z Příbrami odvezla Michelle Liptáková.

Závod juniorů do 23 a mužů je společný a kvalifikace se jela formátem dvou jízd na 45 sekund, z nichž nejlepší se počítá. Naprosto s přehledem si ji podmanil skvělou jízdou plnou neokoukaných triků dvacetiletý Štěpán Bareš, který postupoval do šestnáctičlenného semifinále z prvního místa před Maximem Habancem a Jakubem Jiruškou.

Závodní systém semifinále a finále odpovídá mezinárodním závodům a ač jezdci absolvují stejně jako v kvalifikaci dvě jízdy, mají k dobru ještě pět pokusů na nejlepší triky. Hodnotí se pak nejlepší čtyři skóre. I přes skvělou jízdu chybělo právě jedno ze čtyř skóre i vítězi kvalifikace Štěpánovi Barešovi a finálová osmička mu tak unikla. Do finále tak z prvního místa postupoval Maxim Habanec.

Finále prvního pohárového závodu však ovládl Martin Pek. Ten se v jednotlivých fázích soutěže postupně prokousával stále výš, a to nejlepší si schovával až na finále. „Postupně jsem stupňoval obtížnost triků a obměňoval jízdy. Ve finále mi vyšlo vše, co jsem chtěl,“dodává vítěz závodu. Maxim Habanec si tak odnesl druhé místo, třetí skončil Jan Navrátil, který se tak stal nejlepším jezdcem do 23 let. Štěpán Bareš si napravil chuť po nevydařeném semifinále vítězstvím v soutěži o nejlepší trik dne, která se konala na závěr závodu.

„První závod sezóny ukázal, jak se meziročně zvedla úroveň ve všech kategoriích. Hlavně u mladších jezdců jde vidět, že získali na větší jistotě v jejich trikové zásobě a jsou tak již rovnocennými soupeři pro stálice české scény. Chtěl bych také poděkovat městu Příbram za skvělou podporu skateboardingu, paní místostarostce Brožíkové za účast a návštěvníkům za výbornou atmosféru,“ přibližuje dojmy ze závodu předseda skateboardové asociace Jan Lankaš.

Kategorie 23+ Street: 
1. Martin Pek
2. Maxim Habanec
3. Honza Navrátil
4. David Luu
5. Jirka Hronek
6. Dan Rahman
7. Kristán Nguyen
8. Michal Galík

Best trick: frontside bluntslide kickflip out – Štěpán Bareš

Kategorie Ladies Street: 
1. Michelle Liptáková
2. Klára Kašparová
3. Antonie Bakošová

Kategorie U23 Street: 
1. Honza Navrátil
2. David Luu
3. Dan Rahman

Kategorie U14 Street: 
1. Matěj Dejdar
2. Dominik Václavík
3. Tobiáš Jírovec

Kategorie U9 Street: 
1. Vilém Vlček
2. Laura Žáčková
3. Tomáš Trnka

Kompletní výsledky zde.

Další zastávky Queens ČSP 2019:
3.8. Trutnov street + bowl

10.8. Havířov street + bowl
14.9. Rožnov pod Radhoštěm street + bowl
28.9. MČR Praha street + bowl

Foto: Vašek Žalud