12. – 14. července se po roce opět pořádal Skate Jam ve Vrbně pod Pradědem.
Parta nadšených skaters přijela do areálu Vrbenského skateparku už ve čtvrtek, aby nasála super horskou atmosféru. V pátek se oficiálně odstartoval Skate Jam prvním Ollie contestem ,který začal v 17.00h. Odměnu ve výši 2000,- vyhrál Zdeněk Balcar, který všechny překonal svým olliem skočeným do výšky 90cm. Po skončení tohoto contestu se trénovalo na sobotu a samozřejmě se grilovalo a sedělo u ohně až do rána.

Sobotní ráno nám počasí nepřálo a většina návštěvníků ze stanového campu přímo u skateparku ani nevylezlo ze stanu. Déšť přetrvával až do poledne. Hned jak se počasí umoudřilo, naběhla parta se smetáky a dalšími pomůckami k rychlému vysušení skateparku. Díky úsilí všech zúčastněných byl mokrý skatepark brzy minulostí a mohlo se začít s hlavním závodem.
První se jela skupina Young Blood – 0-16let, kde nejvíce zabil sérky Patrik Pluháček z Frýdku-Místku, druhý za ním byl Dominik Urbánek z Havířova a třetí flek bral Olda Harbich z České Lípy. Kluci předváděli solidní polety, grindy a slidy, za které by se nemuseli stydět ani kdyby jeli ve skupině dospěláků.

Pak se jela kvalifikace skupiny Main Group 17-30let. Bohužel však po odjetí posledního ze skupiny začalo pršet a vypadalo to, že tím závod skončil. Všichni celé odpoledne trávili v postavených velkých party stanech, popíjeli a přáli si, ať přestane pršet. Okolo 16.00 přišel jeden z hlavních organizátoru s pokynem, že se akce přesune do skate haly ve sklárnách. Podařilo se nám ho přesvědčit, ať ještě hodinu počkáme, protože podle satelitu mělo na chvilku přestat pršet. Chtěli jsme alespoň vybrat z kvalifikace 10 nejlepších riders a odjet finále.
Modlitba byla vyslyšena a cca 17.30 přestalo pršet a vysvitlo slunce. Všichni okamžitě naběhli do skateparku a vysušovali co to dalo, protože radar ukazoval hodinu bez deště a poté měl přijít tzv. dešťový mordor.
Šlo se na to. Semifinále bylo mega našlapané. Porota to měla hodně těžké a musela vybrat pouze top 5 riders do finále. Nakonec se do finále probojoval Jiří Houka z Uherského Hradiště, Arnošt Ceral z Hradce Králové, Honza Navrátil z Havířova, Kristián Nguyen ze Slovenskaa a Erik Tacina z Jablůnkova.

Padaly strašné vraždy, které můžete vidět ve videu a na fotkách.
Poslední skupina OG 30+ se také stihla odjet. Zde kraloval Martin Blanik z Havířova, Václav Neckář z Vrbna pod Pradědem a Hrotič z Prahy.
Počasí překvapivě přálo, takže se stihl odjet i best trick contest, kde se rozdávalo 10 000,- (po 500,- za každý best trick). Letos to byl nejrychlejší contest tohoto typu, co jsem kdy viděl. Většinou to každý vrátil na dané překážce na druhý pokus. 10 000,- vyletělo během 30 minut ke svým výhercům. Díky tomu zbyl čas ještě na DEATH race, který byl opravdu tvrdý a zvítězil Jirka Houka.
Po předání cen se přímo ve skateparku promítala premiéra videí 35mm skateboards a zároveň premiéra videa Picnic in Gold JZD. Pak už jsme konečně mohli odstartovat afterparty.
Na podiu se letos vystřídaly různé hudební žánry a každý si přišel na své. Hudební scénu odstartoval místní zabiják Sanny, poté zahráli Twin Soul Brothers z Brna a koncerty ukončila kapela Where Are We Now.
Doufáme, že se všem akce líbila a věříme, že se opět příští rok sejdeme ve Vrbně pod Pradědem.
Tahle akce by se každý rok nemohla konat také bez spolupráce sponzorů, kterým tímto za celou podporu děkujeme.

Foto: Jára Sijka / Jan Kopřiva
Video: Jakub Laššo
Výsledky kategorie do 16 let:
1. Patrik Pluháček
2. Domink Urbánek
3. Olda Harbich

Výsledky kategorie 30+:
1. Hrotič
2. Lanýž
3. Václav Neckář

Výsledky kategorie nad 16 let:
1. Kristián Nguyen
2. Honza Navrátil
3. Arnošt Ceral
4. JiříHouka
5. Erik Tacina
6. Petr Kopka

Výsledky Death race:
Jiří Houka

Výsledky Best Trick:
Arnošt Ceral, Jiří Houka,Kristián Nguyen, Hrotič, Honza Navrátil, Karel Raichl, Petr Havlík,Daniel Lesniak