Autor: Jirka Kůrka

DC Shoes je značka, která zanechala kus historie v skateboardingu a je notně spojena s Love Parkem ve Philly a dodnes ji má mnoho lidí zafixováno jako „to největší a nejlepší“, co skateboarding kdy potkalo. Do tohohle období sahají kořeny původní OG verze modelu DC Legacy, který byl v roce 1998 společným pro-modelem Dannyho Waye a Colin McKaye. I zde by se dalo říci, že tahle bota patří mezi „to největší, co skateboarding kdy potkalo“, protože tahle bota ve své původní verzi, kterou nedávno DC re-releasovalo spolu s Dime je prostě a jednoduše obří.

Nicméně je to součást skejtového dědictví (heritage v originále zní líp, já vím) a jestli jejímu designu nelze něco upřít, tak je to unikátní vzhled, který mnoha dnešním botám zoufale chybí.
A na tom se dá stavět! A to je něco, co Damon Way po svém návratu k DC dělá zatraceně dobře. Po hluchém období, kdy značka trošku odešla z hlavní záře reflektoru trendů jí tenhle comeback vrátil dech a posadil ji zase na vrchol.

Kluci z The Product Of Boardom se rozhodli tuto botu otestovat a jak to dopadlo se dozvíte níže.

Tvar

Slim verze DC Legacy je tvarově hodně jiná, než jsme si za posledních pár let zvykli. Přístup „na ničem jsme nešetřili“ vyústil v to, že na poměry současného skateboardingu se i přes redukční kůru zdá být přinejmenším vizuálně bota dost mohutná.
Po nazutí tenhle dojem trošku zmizí – je to asi jako s motorkou, co má 2 metráky – manipulace na místě nic moc, ale za jízdy dobrý. Věc, která Legacy S pomáhá zbavit se dojmu mohutnosti je její dobrá flexibilita.

Odolnost

Nicméně po prvních několika vyjížďkách a flipech jsem začínal mít poněkud obavu o životnost špičky. Přeci jen stylový look rozbíjející aktuální trend „one-piece-toecap“ je trošku vykoupen tím, že na ollie ploše se vyskytuje šev. Nicméně jsem byl příjemně překvapen, že i po jeho roztržení jsou na špičce ještě další dvě vrstvy materiálu, které dostatečně prodlouží životnost téhle kecky.

Velmi pozitivně je na tom i vzorek podrážky. Přestože, jak jsem psal výše, je bota na špičce pružná a tudíž o něco tenčí, neshledal jsem, že by nějak dramaticky ubýval.

Brát nebo nebrat?

S Legacy S udělalo DC pořádný krok zpátky – ale jen v tom nejlepším smyslu: vytvořilo botu, která odpovídá aktuální poptávce po stylu ze „Zlatého období skateboarding ve Philly“. Z releasů původních OG modelů se zdá být tahle bota nejlíp upravená pro skateboarding, jak ho známe dnes.

Pokud chcete jezdit v botách, který vypadají jako z roku 1998, jsou mezi ostatníma skate botama nepřehlédnutelný, něco vydrží a nevadí vám, že je to tak trošičku pořád balvan, zkuste si DC Legacy S. Nebo se poptejte někoho dalšího, koho v nich na ulici potkáte, protože jich není málo… jedním z nich je třeba Pašík, který si slimovou variantu Legacy zjevně oblíbil a před nedávnem vám přinesl tento neskutečný part.