S takovou spoustou skateboardů jaké jsou na trhu dostupné, není snadný úkol zvolit ten správný. Obzvlášt pokud jsi úplný začátečník. Proto ti ve SNOWBOARD ZEZULA sestavili kompletního průvodce, který ti s výběrem pomůže.

Začátečník? Zvol celý komplet
Tvoje úroveň zkušeností je důležitým ukazatelem, které bys měl zvážit při výběru skateboardu. Ještě jsi nestrávil příliš času na skatu, ale jsi připraven koupit si desku a pracovat na základech? Doporučujeme sáhnout po připravených kompletech. Ty jsou sestaveny se vším, co budeš potřebovat. Stačí se řídit jen šířkou desky.

Nabídka skate kompletů ZDE

Jak vybrat desku?
Deska je nejdůležitější část skateboardu. Je to jediná část v přímém kontaktu s nohou, takže je důležité vybrat tu ideální ve všech směrech. Šířka a profil (concave) – oba tyto atributy by měly být brány v úvahu. Při výběru desky se musíš zaměřit na šířku než na cokoliv jiného.

Každá deska se chová trochu jinak. Úzké jsou lehčí a lepší na flipy, širší o něco stabilnější při jízdě a dopadech. Správná šířka a concave je individuální, každý jezdec upřednostňuje něco jiného, proto najít tu pravou může stát trochu času. Concave určuje přesný tvar desky. Desky s Low concave jsou placatější, s High zase více prohloubené.

Nabídka skate desek ZDE

Jak vybrat trucky?
Trucky jsou nepostradatelnou součástí skatového kompletu. Při přenosu váhy trucky udávají směr jízdy a jsou Alfou a Omegou skateboardingu jako takého, protože díky ním můžete zažívat ten krásný pocit v Grindech.
Velikost trucků vybírej podle šířky desky, tzn. že středová osa trucků (axle), která drží kolečka, by měla korespondovat s šířkou desky. Proto pokud máš osmipalcovou desku, pak zvol osmipalcové trucky.
*Každý výrobce skateboardových trucků může mít jednotlivé úrovně jinak odlišné.

Při výběru trucků je důležitá i tvrdost bushingů, tzv. gumiček. Tvrdost bushingů totiž ovlivňuje, jak skate bude reagovat do zatáčky při přenosu váhy.

Nabídka trucků ZDE

Jak vybrat kolečka?
Kolečka mají obrovský vliv na rychlost, stabilitu a celkový zážitek z jízdy. Jsou obvykle vyráběna z polyuretanu, protože ten jediný je odolný a jede. Avšak životnost každého kolečka je omezená a přímo úměrná tomu, jak často jezdíš. Pokud si je chceš udržet co nejdéle, je dobré je na desce prohodit. Nejvíce totiž dostávají zabrat na straně, kde máš paty.
K základním parametrům koleček patří velikost. Udávaná v milimetrech a tvrdost (durometr). Oba faktory jsou otázkou osobních preferencí a toho, co máš v úmyslu na skatu dělat.

Malá kolečka vynikají nižší hmotností a rychlejším popem, protože máte tail níže k zemi a nemusíte tolik kopat. Větší kolečka umožňují stabilnější jízdu a lépe se dokáží poprat s nerovnostmi na silničním povrchu a jsou rychlejší.

Tvrdost materiálu je také parametr, který je třeba zvážit při výběru správné sady kol. Durometr měří tvrdost koleček. Většina výrobců používá škálu tvrdosti A, což je 103bodová stupnice, která udává, jak je kolečko tvrdé. Někteří výrobci používají škálu B, která měří o 20 bodů níže. Například tvrdost 80b je stejná jako 100a.

Obecně lze říci, že tvrdší kolečka jsou rychlejší a měkčí pomalejší, ale za to nabízejí větší přilnavost, jsou vhodnější na drsnější povrch. Tvrdší kola jsou spíše pro hladké povrchy, jako skateparky. Některé značky dokonce navrhují speciální kolečka pro konkrétní použití. Např. Bones STF Formula pro pouliční terén, zatímco Bones SPF pro parkový terén.

103-101a: tvrdá kolečka pro park/street
101-99a: street/bowl
99 a méně: cruising

Nabídka koleček ZDE

Jak vybrat ložiska?
Skateboardová ložiska jsou kulaté kovové kuličky, které se vejdou dovnitř kola. Bez ohledu na velikost kola, ložiska mají vždy stejnou velikost. Jediné v čem se odlišují je hodnota ABEC, od 1 do 9. Nejedná se o stupně jejich kvality, ale jde o přesnost výroby jednotlivých dílů a také rychlost. Čím je hodnota vyšší, tím skate pojede rychleji a lépe.

Ložiska na celém kompletu potřebují nejvíce péče, proto nesmíme zapomínat na jejich čištění a mazání.

Nabídka ložisek ZDE

Skateboardový hardware
Skatový hardware se používá k připevnění trucků na desku. Každý truck potřebuje čtyři šrouby a pojistné matice. Skateboardový hardware je dostupný v mnoha různých délkách a často obsahuje jeden jinak barevný šroub, kterým si můžeš označit nose desky. Hardware se určitě bude hodit i v průběhu času, stejně jako ostatní šrouby. Pokud zjistíš, že šrouby vypadávají nebo zjistíš, že jsou rezavé, je ten správný čas investovat do nové sady.

Nabídka hardware ZDE