Text: Honza Majďák

Pro ty, co neměli tu možnost osobně nasát atmosféru letošního Le Grind RETRO JAMU 25. 3. 2017 na Neklidu,
tak alespoň v pár řádcích přiblížíme, jak se to celé vydařilo. Prvoplánově vše, díky množství kydnutého sněhu, nasvědčovalo tomu, že se pod Matesovic chatou postaví U-rampa. Jak to ale často bývá, když se moc plánuje, tak se to většinou šiftne stejně trochu jinak.
14 dní před samotnou akcí panovalo na Neklidu slunečné a teplé počasí dotuněné pár deštíky a ty jsou na jarní slash ideální tavící mrdkou. Museli jsme se poprat s tím, že mezi platformami, kde naštěstí pořád zbylo dostatek sněhu, vznikly travnaté plochy, které bylo nutno opatřit vrstvou bílé hmoty. To se nám nakonec v početné partě shaperomongoloidníchmakáčů a Matesových rolbovacích skills naštěstí za neuvěřitelné 2 dny povedlo.I když popravdě vše co bylo vymyšleno se v první moment zdálo jako těžká utopie, kterou není možno snad ani zrealizovat. Ale když se chce, a ono se chtělo, tak to jde. A tak v samotný den byla nalícovaná lajna vrrrr trubek, vedle nich z-rail, na další platformě jsme využili další z-rail a podélně postavený oboustranný wallride s nájezdem z PVC roury použitelným v mnoha variantách. Legendární corner u chaty byl v top kondici, dopad tvořil rádius umožňující jak rampové nájezdy, tak rovný odpal nabízející mega přelety až téměř nakonec cca 12 m hrany. Bonbónkem na závěr byl pak bazén, kde se dalo taky slušně vyřádit ve všech možných vaginálovinách. Z bazénu se dalo jet ještě dál na velký funbox, kde šlo skákat do všech světových stran a pak už dosvištět na pomu, která byla v ten den puštěna jako jediný vlek v areálu, za což velké díky. Většina lidí ale stejně šlapala a pozorovala ostatní killers.
Od ranních hodin se začaly srocovat retro i neo diktátoři a diváci. Neklid je vždy trochu loterie, ale letos se Péťa Černý odešel klackovat naštěstí jinam a tak modrá obloha a slunce zářilo po celý den. Jasný, že tohle bylo největší odměnou pro všechny kdo dorazili.
Hlavní myšlenkou Retro Jamu je sejít se se starou partou a zavzpomínat na začátky našeho Neklidského snowboardingu.
Podmínkou je staré prkno, ideálně pak i původní vázko a oblečení. Jelikož ale ne až tolik lidí takové prkno vlastní, nebo už není ve sjízdném stavu, tak je umožněno startovat i riderům na soudobých snowboardech, jakožto i dívkám či ženám a poprvé byla ve hře i kategorie děti. Do hlavní kategorie RETRO se přihlásilo 9 jezdců, do kategorie CLASSIC pak 26 letců, ŽENY byly pouze 2 a DĚTI celé 3.
Formát byl určen riders for riders a tak se opět na tabuli u malé chajdy čárkovalo a hodnotily povedené jízdy a polety.
Corner a bazén byly asi nejvyužívanějšími překážkami, ačkoli na railech, wallridu a trubkách se také diktovalo o stošest.
V kategorii Retro dominoval svými mega style přelety corneru Dan Kašpar následován Kryštofem Kodlem, Ondrou Kučírkem
nebo Henry Holzem. V Classic módu to nejvíc vyhecoval Roman Dlauhý, který dával celé lajny ve stylu a corner musel snést jeho nejeden mega polet, na závěr pokořen hovadským bs rodeem. Dále strašně zabíjeli Kubák Bílek, Kuba Král, Michal Juha, Roman Zaňka, celý Matesovic klan, Jandáč a další. Děti a holky si dávali spíše pohodičku na corneru. Bylo se rozhodně na co koukat a tak šlapání vzhůru příjemně utíkalo. Po celý den se bylo možno občerstvit ve stánku u Hechtíse aka Otce Fura, do uší nám DJ mike 1 posílal samé pecky.
Baterie od Staropramene a Corony pomalinku začínala řídnout, energie od Red Bullu dodávala sílu, džusy Jumex pak pohladily vyprahlé ústní dutiny. Jägermeister pak dolaďoval formu a uzeniny od Pelanta doplňovaly hladové žaludky. Byl to nádherný den plný jarního snowboardingu, pohody a širokých úsměvů. Na závěr nutno poděkovat všem dalším sponzorům a partnerům akce, jmenovitě pak za věcné ceny Nitro, Horsefeathers, Vans, Yettischool. Velikánské díky Skiareálu Neklid za zapůjčení rolby a puštění vleku, dále městu Boží Dar. Díky také mediálním partnerům Freeride.cz a Boardmag.cz. Další věcné ceny a trofeje made by Le Grind. Mega poděkování celé partě za přípravu set-upu, všem co nás letos opět podpořili. Matesovi a Kryštofovi za azyl, Palmexovi, Tlumičovi a dalším za přípravu a organizaci, holkám za obsluhu u stánků. Dále všem co mačkali spouště foťáků aby to celé zdokumentovali, Johanovi Čapkovi za video edit a Pavel Vigh Photography za poskytnuté shooty. Ale hlavně tomu počasí jak nás krásně hecovalo a nabíjelo. Navečer se ještě většina přesunula před bufet Rumburak, kde za západu slunce proběhl koncert kapel Alan´s psychedelic breakfast a Schalalee O. D. a pak ti největší vytrvalci řádili u ohně u chaty až do ranních hodin. Tak opět za rok, čus bus, Majďák.