Now Reading
FotoFolio: Vláďa Hlaváček

FotoFolio: Vláďa Hlaváček

Pokračování rubriky FotoFolio se tentokrát ujal Vláďa Hlaváček. Vláďa je na naší scéně známý už od nepaměti i díky jeho fotkám. Můžete ho zastihnout v okolí Českých Budějovic, jak prohání své oranžové kolo, nebo brousí obrubníky. Pro nás si připravil výběr svých dvaceti nejoblíbenějších fotek odpověděl nám na pár otázek.

 

Ahoj Vláďo, můžeš se nám představit? Odkud jsi, jak dlouho fotíš, co tě baví?

Ahoj, jmenuju se Vláďa Hlaváček, je mi 36 let a bydlím v Českých Budějovicích. S pořizováním obrázků jsem začal cca v roce 2012. Baví mě asi nejvíc skateboarding, vejlety do přírody mimo lidi a rád se projedu na kole.

Jak jsi se vůbec k focení dostal?

K focení sem se dostal tím způsobem, že jsem vždycky spíš točil videa a to k tomu už focení nemá moc daleko. Vždycky se doma válel nějaký foťák ,ať už na film nebo pak digitální a já si je půjčoval. K vlastnímu foťáku sem se dostal až v tom roce 2012 kdy sem se rozhodl si ke kameře pořídit ještě digitální zrcadlovku Canon, tím sem se o to začal zajímat o něco víc.

Fotím věci a zážitky co jsou okolo mě, takže skateboarding, přírodu a vše co mě v ten daný moment přijde zajímavé. Myslím, že i o tom ty fotky celkově jsou, zachytit si ten moment v danou chvilku. Potom se člověk koukne zpět na fotky a řekne si tohle sem zažil, tady sem byl, nebo ten se u toho triku natrápil a tak podobně.

Na Instagram dáváš často fotky z různých výletů do přírody, které místo tě bavilo nejvíc?

Na výletech v přírodě trávím hodně času, je to takový relax a člověk si tam vyčistí hlavu. Každopádně nej místo co mě moc baví je Plešné jezero.

Většina fotek ve tvém výběru je maximálně pár měsíců starých, má to nějaký důvod?

Má to důvod ten, že dřív sem fotil na Canon a neuměl sem úplně využít celej potenciál toho foťáku, už jen tím, že sem nefotil do RAWu a pak už s těma fotkama nešlo moc hejbat a byl sem takovej nespokojenej, což já sem vlastně furt, pač je vždycky co zlepšit a chybama se člověk prostě učí. Další důvod je ten, že sem jeden čas fotil spíš přírodu na vejletech a skejt sem fotil hodně málo, k tomu byl ten foťák celkem velkej a mě to přestalo bavit tahat. Ještě když pak člověk chtěl vzít foťák a kameru tak už to byla celkem velká nálož. V ten moment sem si řekl že chci něco malého, proto sem cca před rokem koupil takové „kapesní cvakátko” od Fuji a nějakým způsobem mě to focení chytlo ještě víc než dřív.

Máš nějaký vzor ve fotografii?

Žádný vzor vlastně ani nemám, ale baví mě skejtové fotky od fotografů jako Joe Brook, Arto Saari, Eric Palozzolo a Fred Mortagne.

Kdybys do konce života měl používat jen jeden objektiv, jaký by to byl a proč?

Tak to je záludná otázka, ale asi pevná 25mm to mám jako takový základ a dá se s tím vyfotit hodně věcí.

Jaký je teď tvůj set-up?

Fotím na digitální bezzrcadlovku fujifilm xt100 a k tomu pevné objektivy 7,5mm,12mm,25mm a 55mm

Co bys doporučil začínajícím fotografům, máš nějaké tipy/triky?

Fotit na manuální režim a do RAWu. Ostatní pak zkoušením a chybama přijde samo. Já sám se také stále učím a zkouším..

 

© 2022 Board Magazine. 
All Rights Reserved.