Now Reading
Fotofolio: Zbyněk Blahutka

Fotofolio: Zbyněk Blahutka

Skvělý fotky od brňenskýho fotografa Zbyňka Blahutky už jste určitě viděli. Ať už na instagramu, nebo při premiéře místního Grand Hotel videa. Zbyňek  s foťákem umí zacházet moc dobře a už stihnul zachytit spoustu skvělejch momentů. Podívejte se na výběr jeho nejlepších fotek a zjistěte, kdo za nima stojí!

 

 

Ahoj Zbyňku, zdravíme do Brna! Nejdřív se nám prosím trochu představ pro lidi co tě ještě neznají.

Posílám pět ze štatlu! Do Brna jsem se přistěhoval pár let zpět a okolo snowboardingu a skateboardingu se motám snad od svých 10ti. Pravdou je, že jsem se nikdy ani jedno pořádně nenaučil, haha. Poslední dobou se moje pozornost ubírá zpátky směrem k řemeslu, vůně dřeva a fotka je prostě nejvíc.

Vůně dřeva? Co si máme představit?

Studoval jsem umělecko-řemeslné zpracování dřeva ale po škole jsem se vydal úplně jiným směrem. Časem mi to začalo chybět a už delší dobu jsem si hrál s myšlenkou, že se k práci se dřevem vrátím. A nedávno to přišlo… Dneska máme s kamarádem firmu HOBLHOME. Vyrábíme krájecí a servírovací desky, masivní stoly a různý doplňky do interiéru. Snažíme se to dělat s maximální pečlivostí, nadšením a smyslem pro detail. Děláme co nás baví, nikdo nám neříká co musíme, a to je prostě skvělý!

Na svý stránce máš spoustu skejtových, ale i neskejtových fotek. Baví tě nějvíc fotit skejt (snb), nebo prostě rád cvakáš co ti přijde do hledáčku?

Samozřejmě jsou věci, který mě zajímají víc, najde se ale i téma, kterýmu se snažím vyhýbat. V poslední době se mi daří fotkou přivydělávat, díky tomu se mi pomalu rozšiřuje i moje portfolio. Určitě ale ze všeho nejraději cvakám skejt a snowboarding, cítím v tom maximální volnost. Jen mě mrzí, že jsem nedal dohromady víc SNB fotek, o něco jsem přišel svou neschopností zálohovat, a ty nejaktuálnější ještě nejsou venku.

 

Jak jsi se vůbec dostal k focení skejtu?

Foťák se mi do ruky dostal úplnou náhodou a vlastně to není ani tak dávno. Přestěhoval jsem se z lontu do trochu menšího lontu, čti „do Brna“ a našel práci, kde jsem poznal kolegu, ten se věnoval videoprodukci. Jezdil po snowboardových eventech, dával párty, občas něco natočil a měl za to cash. To mě pochopitelně zajímalo. Takže jsem začal s videem. No a na horách jsem pak potkal Adama Lukase, kterej tam běhal s analogem v ruce. Což je vlastně docela vtipný, kdo ví, asi se trochu směje, protože Adam a hory…

Od té doby jsem se začal zajímat o analogovou fotku, myslím, že to ani neví – díky Adam. A protože sám skejtuju, ikdyž to tak v poslední době nevypadá, jsem přirozeně začal skejt i cvakat.

Takže jsi vlastně začal s analogem.

Yes.

Kdybys měl vybrat ze svýho fotofolia jednu fotku, která by to byla a proč?

Vybrat jednu fotku je těžký, i když jsem toho zatím vlastně moc nenafotil. Ale abych vyhověl, je to tahle. Baví mě ta jednoduchost, čistota, symetrický křivky železa, řezyho surfing, a co hlavně, první sešn – SPOT Brno. Vlastně ta fotka pro mě dost znamená. Maty, Béďo a Barčo, dík za tohle skvělý místo.

Můžeš nám popsat, co používáš za techniku?

Pár let zpátky jsem cvakal jen na analog, začínal jsem se Zenitem, pak jsem pořídil Prakticu MTL 5, to jsem vloni vyměnil za Nikon FM2. Mám i nějaký kompakty jako Olympus mju a Lomo LC-A, který mi došlo úplně nový v originálním balení, myslím z roku 1986, haluz. No a nedávno jsem pořídil i vlastní digitál, Sony A7III.

Co je nejšílenější trik, co jsi kdy fotil?

Nejšílenější věc co jsem kdy fotil je pravděpodobně Matyho halfcab na střeše brněnskýho Bobycentra. Sám o sobě je ten spot fakt šílenej, ale hlavně ten Matyho dopad, chybělo asi půl kroku a šel úplně na flat… Nebo taky Zdenův bekick z Janáčka. Určitě si počkejte na online premiéru – GRAND HOTEL! Snad brzo…

Ještě mě napadá jedna fotka se zajímavou story, a to Řezy na skluzavce v aquaparku na kanárech. Letos jsme totiž s partou stavěli bowl na Fuerte, supr zkušenost a zážitek! A tohle byl trip do města, na který si teď nevzpomenu, ale dostali jsme tip na DIY v opuštěným aquaparku. No jenže to jsme nevěděli, že hned vedle nebo v podstatě součástí opuštěnýho koupáku, kterej vypadal jak jedna velká ruina, je další, relativně novej a fakt velkej aquapark. Ten byl v rámci covid opatření uzavřen. Situace začínala být klidnější, bazény se napouštěly a chystaly na blížící se opening. Byl čas siesty, kdy velká většina populace zaleze domů nebo odjede na pláž, toho jsme prostě museli využít. Přelezli jsme plot, dali top koupání a pak hecli skluzavku, Řezyho skejtovej sen. Vlastně to není ani tak zajímavá story, ale mělo to skvělej vibe!

Kdybys měl dát jen jednu radu začínajícím fotografům, jaká by to byla?

Upřímně, necítím se jako někdo, kdo by měl dávat rady, protože sám jsem pořád na začátku. Věřím, že skvělou fotku nevymyslíš, záleží na situaci a ta přijde ani nevíš jak. A je úplně jedno jestli máš v ruce foťák za pár stovek nebo desetitisíce, emoce jsou důležitější. Všem koho zajímá nejen skejtová fotka doporučuji podcast Schůzky Tomáše Berana.

 

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.