Now Reading
Interview: Mladý talent z Ostravy, Žeňa Grygoriev, o skateboardingu, umění nebo i upcyklaci bot

Interview: Mladý talent z Ostravy, Žeňa Grygoriev, o skateboardingu, umění nebo i upcyklaci bot

 

Žeňa Grygoriev je jméno, o kterém na naší scéně ještě uslyšíme. Patří mezi nadějné mladé talenty z Ostravy, kteří do všeho jdou naplno, ať už na skejtu, nebo mimo něj. Žeňa dostává support od Boardmanie, díky čemuž se mu otevírají další možnosti a nemusí se tak starat o skejty a hardware. V progressu mu už tak nic nebrání a my se nemůžeme dočkat toho, co nám předvede v budoucnosti. Prozatím vám s ním přinášíme rozhovor, o který se postaral jeho team manager Ondra Kapitančík.

video
Tak povídej co je u tebe za novinky?

Zdar, tak musím zaklepat, že zdraví si pořád udržuji, jak psychické tak fyzické, až na nedávný zvrtlý kotník, který ale nebyl zas tak vážný jak kdysi. Ve škole všechno stíhám a pořád se učím novým a novým věcem.

Ke škole se ještě dostaneme, ale viděl jsem, že máš kotník v sádře. Co jsi dělal a na jak dlouho to vypadá?

Ano, zrovna dneska jsem s tím byl na kontrole a už ji mám dole. Měl jsem ji dobrých 7 dní. Jsou to natažené vazy, takže velká klasika u skejtu, ale blíží se jaro a s tím i street a spousta ježdění, takže je na čase ho pořádně rozcvičit, ať je ready.

Vazy jsou průser a moc dobře to znám. Dřív jsi prodělal něco vážnějšího nebo jen klasický vypínačky na pár dní a větší zranění se ti vyhýbá?

Bohužel ne, měl jsem už dvakrát levý kotník v sádře. Oba byli na měsíc až dva, takže to trvalo mnohem déle se vrátit do normálu.

Tak ať seš co nejdřív v cajku! Jak teď vlastně probíhá tvůj běžnej den, když máš distanční výuku?

Když se bavíme o distanční výuce, tak má to své výhody a nevýhody. Jedna z nevýhod je ta, že studuji obor, kde je hodně praxe, kterou teď moc nedostáváme. Na druhou stranu zas máme víc volna a já se můžu soustředit na sebe, na moji tvorbu, na skate. Veškerou dílnu mám u sebe v pokoji, takže po probuzení si v klidu pracuju na svých věcech a odpoledne jdu na skate, takže mně to celkem vyhovuje.

Klasická domácí pohodinda, ale skrz ty praxe je to asi trochu blbý. Na druhou stranu ty se věnuješ i upcyclingu bot a výsledky jsou často vidět třeba na tvým instagramu. Přibliž trochu čtenářům tenhle projekt.

Je to tak, dostal jsem nabídku na spolupráci s Footshopem, kde jde o projekt upcycling sneaker. Projekt se zaměřuje na reklamovaný tenisky a já z nich vytvářím nové věci, protože jinak ty boty skončí ve spalovně nebo drtičce. Je super, že dávají příležitost mladým umělcům takhle si s tím pohrát a boty se ještě využijí. Z mých posledních prací můžete vidět například obrazy poskládané z kousků bot nebo lampičky z podrážek.

To zní dost zajímavě a je super, že se dá takto s botama dál pracovat a něco z nich dál vytvářet. Jak ses k tomu vlastně dostal?

Yes, je to něco, co by mělo více velkých firem dělat, protože je velká škoda ty boty dávat do spaloven nebo drtiček a tím i ničit ovzduší. Dostal jsem se k tomu přes kamarádku, která je zapojená také do tohoto projektu a doporučila mě jako dalšího, kdo by se tomu věnoval a dával botkám nový život.

Máš v tomto odvětví plány do budoucna?

Jelikož studuju obuv na škole a touhle příležitostí se můžu dopracovat k něčemu většímu, tak určitě se v tomhle budu posouvat dál. Je to něco, co mě naplňuje, stejně jako skate, ve kterém se pořád učím něčemu novýmu a baví mě to víc a víc. Taky je super si časem vyrobit třeba vlastní boty na skate, které určitě někdy příjdou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Žeňa Grygoriev. skateboarding. (@_grygoriev)

Ty jsi původem z Ukrajiny. Byl jsi tam někdy skejtovat? Víš jaký tam jsou podmínky pro skateboarding?

Na Ukrajině jsem žil jenom do svých 7 let, takže skejtovou scénu ani tu kulturu jsem celkově nestihl zaregistrovat. Na Ukrajině se ale musí jezdit krásně, všechno je postavený z mramoru, takže co víc si přát. Měli jsme už koupené letenky s bandou do Kieva, ale kvůli covidu nám zrušili let.

Covid nám všem asi zkazil dost plánů a bůh ví, jak se bude celá situace dál vyvíjet. Proto je asi těžký si na tento rok cokoliv plánovat, ale stejně se zeptám. Máš předběžně nějaký plány na 2021?

Určitě mám na tento rok hodně plánů, jak na skate, kde bych chtěl vydat větší street part, tak i v pracovní sféře, kde se mi otevřely dveře k velkým věcem. Musím se chopit příležitosti a jít si za svým. Jak se říká, Livin’ my best life!

Držím palce bro! A jaký vlastně byly tvoje skejtový začátky, dovedl tě k tomu brácha nebo si začal tak nějak sám od sebe? A skejtujete spolu často?

Yes, do všeho, co dneska dělám, mě zatáhl starší brácha, který sám už od mala skejtoval a snažil se mě do toho vzdycky dostat. To se mu taky povedlo a jsem za to rád! I z té umělecké stránky ve mně viděl potenciál a snažil se mě tlačit dál k novým věcem. S bráchou občas chodíme k večeru po práci do blízkého skateparku, kde se hecujem k novým věcem a užíváme si pojezd.

Už budeme pomalu končit, ale závěrem si dáme ještě pár rychlejch otázek. Zatím můžeš vyslat do světa nějaký moudro, poděkování, hejt nebo prozradit tajnej recept na boršč.

Haha, dělej co tě baví, nečum na ostatní a neřeš hovna, bum. Jinak čím víc smetany tím líp, k tomu chlebík a cibuli se solí, ale pravý tajný recept na boršč si nechám pro sebe.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Žeňa Grygoriev. skateboarding. (@_grygoriev)

Nejvíc nejlepší město, kde by si chtěl bydlet?

Vždycky mě lákal New York, má to svůj vibe, jak ze skate stránky, tak z té umělecké, hodně bohaté město ze všech stránek, kde se člověk nemůže nudit.

Nejvíc nejlepší jídlo, který bys mohl jíst 24/7?

Za mě to jsou pelmeni. Možná většina z vás neví, že to je ruská specialitka – hovězí, vepřové nebo kuřecí masové kuličky obalené v těstíčku a podává se se smetanou, smaženou cibulkou a ranní cibulkou, prostě sen!

Tvůj skejtovej setup?

Můj setup se skládá převážně z desek REAL, nejvíc top desky. Trucky Indy, promodel Andrew Reynoldse, kolča jsou Spitfire Formula Four Classic Shape a tvrdost 99DU, ložiska jezdím Bones Swiss, jsem s tímto kompletem velice spokojenej.

Klasickej ranní rituál?

Hned jak vstanu, si pustím hudbu na plné koule a nahajpuju se na zbytek dne. Hudba hraje velkou roli při všem co dělám.

Oblíbenej rider, se kterým bys chtěl dát session?

Můj fav one je Ishod Wair. Nejlepší styl in the game, velký fellák a tak to má být.

© 2022 Board Magazine. 
All Rights Reserved.