Now Reading
Rozhovor s Maximem Habancem o jeho nové značce a společném partu s Honzou Navrátilem

Rozhovor s Maximem Habancem o jeho nové značce a společném partu s Honzou Navrátilem

 

Maxim Habanec před pár dny vyslal do světa zprávu o jeho nové značce na desky, Skate Of Mind. Ta má svůj první drop právě dnes a spolu s tím vysílá teaser na video Get Lost, ve kterém uvidíte i prvního team ridera, Honzu Navrátila. Založit značku není jen tak a my jsme proto Maxima k této příležitosti i trochu vyzpovídali.

Čau Maxi, tak co je nového v životě? Víme, že jsi založil novou značku. Jaký byl hlavní impulz? Odchod od Ambassadors byl kvůli tomu?

Ano, dlouhodobě rád dělám věci po svém a všechno si stokrát kontroluji aby bylo 100%. To lze dělat jenom pokud tu značku vlastníte a ve finále máte vždy poslední slovo. Jsem vděčný za support co jsem za X let dostal, na druhou stranu jsem cítil, že byl čas jít dál a udělat něco nového co mi bude dělat radost a věřim, že i dalším. Mít vlastní značku na skejty je sen asi dost lidí co jezdí a já to měl stejně. Prostě jsem měl pocit, že to musím zkusit.

K této příležitosti vydáváš nový part spolu s Honzou Navrátilem. Jak dlouho jste to točili, kde všude jste se dostali? Co cestování během pandemie?

Točili jsme vlastně od téměř prvního dne lockdownu loni na jaře. Ulice se vylidnily a najednou se dalo jezdit na místech, kde se dříve nedalo bez vyhazovu ani rozjet. To byla první věc co nás nakopla. Zároveň se zrušili všechny závody a my byli dost nahecovaný po pár měsících co jsme strávili v LA. Ze začátku jsme vlastně chodili jen tak bez plánu. Já věděl, že chci vydat něco ze streetu po delší době, ale vlastně jsme točili tak jen pro sebe. Až postupem času jsme pochopili, že bude fungovat dobře když to vydáme společně, protože právě většinu spotů jsme jezdili společně. Co se týče ježdění během pandemie na streetu tak to snad šlo lépe než kdy předtím. Jen podle opatřeních jsme občas jezdili v rouškách což je i na záběrech. To se nedalo nic dělat, protože hlavně ze začátku to bylo jediné co se řešilo. Mohli jsme jezdit prakticky kdekoliv dokud jsme měli tu roušku. Jinak jsem chtěl natáčet hlavně v ČR, protože mi přijde, že spoustu spotů tady nikdo nejezdí a vím, že to třeba i v zahraničí ocení víc než další trik ze spotu v Barceloně kde už všechno padlo. V létě jsme měli párkrát možnost vyjet, takže je tam pár záběrů ze Sofie, Berlína a jedno kino z Dubaje. Ty největší bomby jsou ale většinou z Čech a jsem na to hrdej.

Můžeme se těšit na „životní“ výkony, nebo bude celý part víc uvolněný?

Myslím, že i někdo kdo mě moc nesleduje tak ví, že „uvolněný“ zrovna není moc v popisu moji osobnosti. Klasicky to skončilo výhrotem ale jedna věc se u mě dost změnila oproti natáčení jiných street partů. Dřív jsem skákal schody třeba hodinu, odkopával pokusy a celkově se s tim prostě „sral“. Při natáčení Get Lost většina věcí padala do pár pokusů nebo vůbec. Nechtěl sem se už zbytečně trápit. Většinu času to vypadalo tak, že jsme nechávali nohy téměř na všem a buď to vyšlo nebo ne. Co se týče velkých railů, tak to bylo ještě jednodušší. Tam to buď padlo do tří pokusů nebo hrozná, no tu nejhorší jsem si naštěstí nevybral já, ale Honza. Pro mě celkově bylo důležitý si to užít, jakmile mě přestalo bavit nějaký trik zkoušet tak jsem šel radši na něco jiného a rozhodně jsem si nechtěl kazit náladu tím, že mi nejde můj tisícátý hadr ze schodů.

A jak jsi s výsledkem spokojený?

Myslím, že na posun je prostor vždycky ale jsem happy, že po dlouhý době vydám věc ze streetu za kterou si fakt stojim. Jezdil jsem raily na které by mě ještě nedávno nenapadlo ani naskočit a splnil jsem si konečně i pořádný kink rail. Celkově jsem rád, že tam jsou věci který jsem nečekal ani já sám od sebe. Do dalšího videa bych chtěl jen záběry triků z trochu více úhlů. Při těch tricích kterých si cením nejvíc jsem byl vždy tak v hecu, že jsem nebyl vůbec schopen nad tím přemýšlet a byl třeba i línej vytáhnout druhej foťák. Šlo mi fakt jen o to vracet.

Jak se ti skejtuje na streetu s Honzou? Hecujete se navzájem? Kdo se postaral o největší banger?

S Honzou to bylo super, dovolim si říct, že v ČR teď není téměř nikdo kdo by chtěl jezdit podobný spoty co jsme jezdili. Pro mě bylo super, že jsem na ty největší věci nebyl sám. Jít sám jezdit na obrovský spot je nejhorší a pro mě už to není ani moc zábava. Vždycky se prostě hecuje líp ve dvou, nebo v partě. Třeba rail ze 17-ti na Lukách jsme jezdili za sebou což je prostě najednou hned úplně jiný pocit. Jakmile vidíte, že na to naskočil kámoš tak nejde tam ty nohy taky nenechat. Je ale faktem, že často jsem musel bejt ten co naskakoval jako první a Honza to poslal za mnou. Kdo se postaral o největší banger asi musí každý posoudit už sám, z mýho pohledu to nejde říct.

Pomáhal ti Honza i se zakládaním značky a jejím chodem, nebo jsi hlava projektu ty a on je team rider? Co zbytek teamu? Na koho se můžeme těšit?

Značka je moje, ale utvořila se už během natáčení super parta kolem. Honza je team rider, Dan Dujsík natáčí a Dan Rahman mi pomáhá s chodem značky jako takovým, což je logický vzhledem k tomu, že spolu máme skateshop Craness. Co se týče teamu tak zatím já a Honza, uvidíme jak chytne video další skejtry a jestli se někdo nějak přirozeně objeví. Je pro nás důležitý aby kdokoliv kdo v teamu bude byl v pohodě a chtěl s náma hecovat a realizovat podobný věci. Určitě není mojí představou sponzorovat co nejvíce lidi pár deskama a říkat tomu, že jsou v teamu. Věřím, že časem najdem pár lidí o který se budeme moct starat a pomoct jim růst. Tyhle věci by měli fungovat na obě strany a chci abysme byli schopný je brát na tripy do zahraničí, zařídit aby měli s kým pravidelně natáčet nebo pokud budou schopni realizovat svoje nápady nebo projekty tak třeba dát finance i na to.

Streetový part si už nejaký ten rok neměl a soustředil jsi se hlavně na Olympiádu. Vytáhla tě zpět do ulic současná situace a odložení celých OH? Máš stále stejné ambice se tam dostat a myslíš, že se to vůbec pojede?

To odložení mi dost pomohlo se vlastně na skejtu trochu najít. Dělo se toho hrozně moc a už jsem asi ani neměl prostor reflektovat svoje fungování. Původně jsem to video chtěl pojmenovat RESET protože to u mě tak nějak poslední rok proběhlo. Vždycky mě bavilo závodit a vždycky bude. Mám ale pocit, že v nějakých chvílích jsem to i sebe bral až moc vážně, což nakonec škodilo i mýmu ježdění. Vlastně ježdění na streetu prospívá i mýmu ježdění na závodech. Třeba MČR jsem jel v době, kdy jsme chodili točit skoro každej druhej den a ve finále mi to pak na těch závodech přišlo jednodušší, než když jsem hrotil jen na ně. Takhle bych chtěl pokračovat, dál budu závodit ale chtěl bych mít balanc mezi tím a tím jak jsem jezdil třeba v dobách Black Rabbit než se tenhle kolotoč rozjel. Vypadá to, že OH bude a letos máme mít ještě dva závody díky, kterým se tam můžeme dostat. To je jasný, že zkusím protože šance tam ještě je ale nechci už zapomínat na to, že natočit si dobrej part je často dlouhodobě pro mě víc než vyhrát závod.

Máš spoustu vlastních projektů a teď jsi si k tomu přidal ještě novou značku. Nebojíš se, že by tě to časově omezovalo ve skateboardingu?

Ne, já si vždycky vzpomenu na scénku z Legend z Dogtownu. Tam padne, že jsou surfaři a že když jsou vlny tak prostě nepracujou. Takže já nepracuju když se jezdí. Na druhou stranu pracuju často když ostatní ne, víkendy neřešim. Maily a telefony řeším kdykoliv když nejezdim a hodně mi pomáhá to, že dneska můžu mít kancl klidně v autě u spotu když je nejhůř. Super, taky je, že díky situaci si všichni zvykli všechno řešit online a nemusím nikam na schůzky osobně.

Do kdy si myslíš, že zvládneš skejtovat naplno tak, jako teď? Chceš se postupem času víc soustředit na skate byznys?

Abych řekl pravdu tak to neřešim. Dokonce jsem na to možná myslel víc když jsem byl mladší, než teď. Teď si chci užívat spoustu času co na skejtu mám a myslím, že se nějak přizpůsobím snad vždycky. Jediný co v tomhle ohledu vím je, že nechci přesluhovat na závodech. Myslím, že hezkým příkladem je v tomhle Rodriguez, který by klidně ještě mohl závodit kdyby chtěl, ale asi už nemá co si tam dokazovat a soustředí se na svoje věci.

Na sociálních sítích máš velkou fanouškovskou základnu, což ti určitě pomáhá při startu každého projektu. Umíš si představit že by jsi zakládal vlastní značku před například 10 lety, kdy všechno fungovalo tak trochu jinak?

Jo, největší rozdíl není v tom jak co funguje svět, ale v tom, že mám teď už nějaký prostředky a zkušenosti na kterých mohu stavět. Věřim, že za pár let to bude zas fungovat jinak a já se budu muset přizpůsobit jako vždycky. Díky sociálním sítím ale rideři dostali určitě větší svobodu, už nemusejí prosit nikoho aby jim vydal video nebo se pouze ukazovat na závodech jako to bylo když sem byl mladší já. Prostě další možnost jak vás může někdo objevit je na sociálních sítích. Na druhou stranu s větší svobodou přichází větší zodpovědnost a je taky dost jednoduchy ze sebe udělat v online světě debila. Na rovinu už jsem ale před 10ti lety věděl, že jednoho dne chci zkusit mít vlastní značku na skejty. Nikdy jsem nebyl moc skromnej co se týče takových cílů, haha.

Tehdy jsi jenom skejtoval, točil na streetu, chodil po contestech a neměl zdaleka takovou zodpovědnost. Bavily tě ty časy víc, nebo se naopak teď cítíš spokojenější?

Teď jsem v mnoha ohledech daleko víc happy, mám větší svobodu za cenu ty zodpovědnosti a to mi vyhovuje. Možná to není pro každého ale x krát se mi vymstilo když nad výsledkem mýho snažení měl kontrolu někdo jiný a nechtěl bych to už opakovat. Zažil jsem třeba situaci kdy jsem se rok ničil na streetu do Evropského videa, tu firmu pak koupila korporace a já dostal feedback na svoje záběry, že žádný video nebude a že si s nimi mohu dělat co chci. Já doufal, že mi to otevře dveře víc do zahraničí a místo toho jsem to mohl nahrát tak sám někam. Mám teď sice o dost víc práce ale práce, kterou mám fakt rád a neměnil bych. Myslím, že kdybych se držel toho, že bych jen točil a chodil po závodech tak bych teď už seděl jako zamestnanec u někoho v kanclu a to nikdy nebyla moje představa. Jsem ochoten se strhat klidně každý den ale na svých nápadech a cílech. Věřte ale, že není větší radost než jít poprvé jezdit na prknech, která jste testovali x měsíců, pak navrhovali design a najednou na nich jezdíte s kámošema. Taky doufám, že nějakým způsobem budu moct pomoct riderům, který za nás budou jezdit a pomohu jim se vyvarovat třeba chyb, který jsem dělal já a časem třeba českým skejtrům dokážu víc otevřít dveře do Evropy a světa.

A co celkově česká skate scéna v roce 2021? Jak jí hodnotíš?

Nechci to nějak hodnotit, jsem rád, že začíná jezdit hodně mladých a, že se něco děje. Staví se dost parků a skateboarding roste. Jinak má asi svoje mouchy ale to má všechno a všude. Soustředil bych se radši na to co by se dalo zlepšit. Byl bych rád kdyby český skateboarding byl vidět víc v zahraničí tak jako to bylo za dob třeba Petra Horváta.

A nějaká mladá krev? Myslíš, že je někdo, kdo má potenciál prorazit skateboardingem někam dál?

Přijde mi, že tu trochu chybí jedna generace skaters a to je ta mezi mnou a těmi nejmladšími. V tý „bublině“ vidím potenciál právě v Honzovi a proto je v teamu. Dál mě dost baví jak jezdí Bareš a i David Luu, od toho ale čekám na pořádnej part. Z nějakého důvodu tahle generace má problém s kickflipem haha, jak Honza tak David jsou spíše heelflipaři a mohl bych k nim počítat i Dana Rahmana, který vrátí kickflip jednou za čas a zázrakem, haha. Doufám, že právě ta nejmladší várka co teď začíná být aktivní to posune ještě dál a snad v tý době budu ještě v lepší pozici jim k tomu pomoct.

Vydáš part a spolu s tím už budou ven i desky. Co máš v plánu dělat s celou značkou dál?

Máme už v plánu dalších pár věcí a o nápady rozhodně není nouze. Uvidíme jak lidé budou reagovat na první desky a video Get Lost a podle toho se zařídíme. Mým cílem ale je kvalita a ne kvantita, to bude platit pro všechno co budeme dělat. Produkty, videa, akce – vždycky na prvním místě bude to aby to bylo udělaná pořádně.

Tak to asi pomalu můžem ukončit. Chceš nechat na závěr nějaký odkaz?

Chtěl bych poděkovat všem co mi pomáhali kolem Skate of Mind a né jenom teď ale i v průběhu fungování celého tohohle projektu, který se stal dneska už i brandem. Bez nich by to nemohlo existovat a jsem rád, že jsem měl vždy štěstí na lidi s kterýma jsem dělal. Taky velký dík Red Bullu, který mě vždycky skvěle podpořil v čemkoliv co jsem dělal. Jinak věřim, že lidi co desky vyzkouší ocení kvalitu, tvar a celkově co do toho dáváme.

© 2022 Board Magazine. 
All Rights Reserved.