Now Reading
Pessertive a jejich 3 videa z DIY spotů + rozhovor s Filipem Sauerem

Pessertive a jejich 3 videa z DIY spotů + rozhovor s Filipem Sauerem

video
Plzeňská Pessertive parta patří nepochybně mezi nejaktivnější uskupení u nás. Důkazem toho jsou i 3 (teď už jen bohužel 2) skvělý DIY spoty, který si vybudovali vlastníma silama. Kluci z těhle míst dali dohromady 3 videa (budou vycházet postupně), který jsme doplnili rozhovorem s hlavním kameramanem Filipem Sauerem.

Nazdar Filipe! Pro začátek nám prosím prozraď něco o tomhle projektu.

Minulý rok jsem se stal majitelem kamery sony VX2100 a začali jsme s partou Pessertive natáčet všemožné naše aktivity, mezi které také patří stavění DIY spotů. Záběry se hromadily a jelikož mám v plánu udělat přes zimu velké street video, rozhodl jsem se ze záběru z DIY udělat takový snad nikdy nekončící seriál, protože spoty stále rostou, mění se a jsou na nich k vidění stále nové věci. První díl bude věnován dnes již mrtvému spotu Betlfild R.I.P. Druhý díl bude z RBS (před prodloužením obrubáků). Třetí díl bude z Křáku a taky mám v plánu ještě pokračování z RBS (po prodloužení nájezďáků) a někdy v budoucnu zase něco.

Mohl bys krátce každej spot popsat?

1. RBS (River bank spot) – Nájezďáky, bank s bednou, bedna, rádius, wallride, to vše pod mostem Milénia, podél pěší/cyklostezky v centru Plzně. Nejznámější a dost oblíbený hlavně kvůli lokalitě a rozsáhlosti.

2. Betlfild – Rádius, china bank, vulkán, rail z vysokých obrubáků, na místy fakt šíleným betonovým povrchu, který kdysi sloužil jako základy pro nějaký vojenský přístřešek na okraji města na Borských polích. (z toho všeho lze odvodit název)

3.Křák – Náš nejmladší spot. Rádiusy, bang s obrubákem a polejam. Na první pohled to vypadalo pouze jako malinký kousek betonu zaházený hlínou. 2 dny jsme jenom házeli lopatami, abychom zjistili jak je to vlastně velký. Jedná se o staré základy nějaké budovy v křoví.

Jakej spot se postavil jako první a jakej máš ty osobně nejradši?

První bylo RBS, ale jak to u DIY bývá, nikdy není spot úplně hotový, takže upgrady snad ještě přijdou. Nejradši jsem měl asi Betlfild, i když jsme na něm moc často neskejtovali. Měl ale nejlepší atmosféru a skvělí prostředí. Skejtování tam bylo mega těžký kvůli povrchu a překážky nebyly úplně dětský. Mám rád, když ježdění není úplně zadarmo a pak má člověk radost i z jednoduchého triku.

Víte vůbec, proč Betlfild zbourali?

Občas se dívám do katastru, tak jsem věděl, že na začátku byl pozemek Betlfildu v soukromém vlastnictví několika majitelů, což vypadlo jako pohoda. Pak jsem náhodou ale zjistil, že to koupila společnost Lidl, takže bylo jasný, že stavět nové věci nemá cenu a teď už tam stojí hrubá stavba Lidlu. Náhradou za Betlfild se stal Křák, kde to teď nejvíc rozjíždíme.

Domlouváte se nějak s městem, nebo spoty stavíte na pankáče?

Na pankáče! Na RBS se nám stalo, že nám město pár překážek zbouralo, krátce po aféře, jak spadnul nějakej most. Z RBS odstranili překážky, který navazovaly na pilíře mostu a jednu bouli. Chvíli jsme to nechali vychladnout a pak jsme zase něco přistavili, ale na sloupy mostu už jsme opatrnější.

Přitom RBS je postavený na cyklostezce dost blízko centra. Jaktože to město toleruje?

Myslím si, že to město toleruje hlavně díky tomu, že se tam o to místo staráme, protože jinak by to bylo hnusný místo, kam se bojíš chodit. Překážky, co jsme tam udělali, nijak extrémně nezasahují přímo do cesty, cože jsou taky body k dobru.

Jak na RBS reagujou kolemjdoucí? Nevadí to například kolařům?

V tomto ohledu má RBS dvě strany mince. První, je ta lepší, kdy se lidem líbí, že se o to místo staráme a díky našim překážkám a malůvkám je to místo veselejší. Druhá, horší strana, je o lidech. Kolaři málo používají zvonek a skateři se chovají jako ve skateparku a ne jako na cestě. Od doby, co jsme tam dali ceduli s nápovědou jak se na RBS chovat, se to trochu zlepšilo a skaters si víc dávají pozor na ostatní, což je hodně důležitý, protože pokud si lidi začnou stěžovat na bezohledně skejtující hovada, tak nám to město asi zbourá, i když naše překážky nezasahují přímo do cesty. Díky všem ohleduplným skaterům, kteří dávají prostor ostatním a nezanechávají po sobě bordel!

 

Jsou města, kde se zdá, že se na DIY spot nedá najít žádnej vhodnej flek. Jak jste k lokacím přišli vy?

Tak RBS si o to úplně říkalo, protože podél té cesty byly takové banky s různým náklonem. O místu na Betlfild mi řekl kámoš skater Tomáš Písař, díky! Na plochu Křáku narazil Hanz při procházce. Je těžký najít místo s dobrým povrchem, ale jelikož jsme všichni zažili starej modrej (původní plechový plzeňský skatepark), tak nás horší povrch neodradí!

Při první stavbě jste s betonem uměli, nebo jste se učili za jízdy? Jak jste na tom s betonáží teď?

První stavby byly skoro neskejtovatelný. Při stavbě první překážky na RBS cca v roce 2014 jsme si mysleli, že z 2 pytlů betonu postavíme skatepark, ale vlastně nám to nestačilo ani na pořádnej nájezd. Teď díky Kenymu (Pessertive kasička) si můžeme dovolit koupit matroše kolik potřebujeme. Skillz se taky zlepšily, ale stejně se občas stane, že tě ten beton úplně neposlouchá a schne moc rychle nebo pomalu a že je moc tekutý, a nebo se drolí. Překážku však vždy nějak postavíme a většinou to drží a jde na tom skejtovat, takže sere pes.

Kdo pomáhá nejvíc a kdo je při stavbách klasicky největší flákač?

Partu máme velkou, takže i když někdo nemůže, tak se nás vždy sejde dost a není problém něco postavit. Nejvíc partu do stavění asi hecuje Hanz, já a Košík.

Čerpáte někde inspiraci ze zahraničí, nebo stavíte dle vlastní fantazie?

Dost pracujeme s okolním terénem a snažíme se tvořit co nejuniverzálnější překážky, aby šly skejtovat mnoha způsoby.

Máte vyhlídlý nějaký další fleky, nebo chystáte se spoty rozšiřovat?

Nejvíc se teď soustředíme na Křák, kde je ještě hodně práce, ale začíná to být už postupně funkční. Jinak RBS bude potřebovat nějakou údržbu, kterou snad stihneme ještě do zimy. Stavět jeden spot a udržovat druhej je už tak časově náročný, takže novej flek zatím nehledáme.

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.