Now Reading
První part a rozhovor s Tadeášem Matuchou

První part a rozhovor s Tadeášem Matuchou

Táda na první pohled miluje skateboarding duší i tělem. Ikdyž nedělá technicky nejnáročnější triky, v Budějovicích se pustil do věcí, na který si před ním nikdo netroufnul (viz last trick). Nejen, že se krásně kouká na jeho skateboarding, ale je taky asi jedinej skejťák na světě, kterej se živí hrou na fagot. Už jen tyhle 2 věci bohatě stačí na dobrej rozhovor, kterej si můžete přečíst níže.

Čau Tádo, na začátek pár základních otázek. Odkud jsi, kolik ti je, jak dlouho jezdíš?

Ahoj, jsem z Budějovic, je mi 25 a jezdím 10 let.

Tohle je tvůj první part?

Jojo, tohle je první full part.

Jak dlouho jsi ho točil?

Točil jsem ho dlouho. Začali jsme s Vávrysem myslím minulý léto. Rok a půl nejmíň.

Proč „Cow in the Basement”?

Já hraju klasiku v orchestru na fagot a hodně mě baví Pařížská šestka, což je taková skupina skladatelů z 20 století. Oni se scházeli v jednom baru, kterej se jmenoval Vůl na střeše a říkal jsem si, že by bylo hezký to dát nějak dohromady. Tenhle název mi ale na skejtový video neseděl, tak jsem si řekl opak, což je kráva ve sklepě a aby to znělo líp, jen jsem to hodil do angličtiny.

Z tvýho stylu je očividný, že máš rád starý videa. Jaký jsou tvoje nejoblíbenější?

My jsme začali jezdit s kamarádem, když mi bylo patnáct. Znal jsem v tu dobu týpka Lišáka, kterej si ujížděl na Reynoldsovi, takže jsem si ho taky dost oblíbil. No a v tý době cca 2011 jsem viděl Stay Gold, což bylo úplně top a přes to jsem se dostal k Bakerboys, který miluju úplně nejvíc.

V partu máš hodně olíček, gridnů a celkově základnějších triků, ale na velkejch věcech a ve skvělým stylu. Myslíš, že je důležitější to, jak trik vypadá, než to, jak je těžkej?

Já jsem nikdy nebyl úplně technickej skater. Původně jsem chtěl dělat větší věci, víc triků, různý spoty, ale bohužel jsem prostě nenašel tolik času. Každopadně mě vždycky nejvíc bavily základní triky z velkejch věcí a já jsem se k tom snažil přiblížit

Jak už jsi zmínil, ty hraješ na fagot. Jak jsi se k tomu dostal?

Hudbě se věnuju od malinka. Od 5 jsem hrál na klasickou kytaru, od 6 na klavír. Na fagot vlastně hraju stejně dlouho, jako skejtuju. 

Dá se tím uživit?

Jasně, teď hraju v Jihočeský filharmonii, ale pořád do toho studuju, takže to není úplně full time job. 

Dá se jít někam na tvůj koncert?

V Budějcích určitě na Jihočeskou filharmonii a v Praze máme takovou partu Affogato, v podstatě čtyři fagoty se kterýma děláme různý koncerty.

Myslíš, že jsi jedinej skejtr na světě, kterej se živí hrou na fagot?

To je dobrá otázka. Už jsem o tom přemýšlel. Vím, že v Concertgebouw v Amsterdamu, což je jeden z nejlepších orchestrů na světě je jeden kluk, kterej hraje na kontrabas a skejtoval celý dětství. Jinak o žádným fagotistovi nevím. 

Nebojíš se, že si třeba zrakvíš ruku a nebudeš moct hrát? Nevyčítají ti ostatní hudebníci, že skejtuješ a riskuješ tak koncerty?

Na tohle se mě ptá spoustu lidí. Když se člověk snaží dělat lepší/větší triky, tak je prostě vždycky možnost, že se u toho zrakví, ale s tím se musí počítat. Už jsem si taky zlomil ruku a nemohl jsem hrát.  Pro mě je důležitý nějak balancovat na hraně možností. Když mám třeba hodně hraní, tak vím, že nemůžu jít dělat něco velkýho, protože je to zbytečnej risk. Už jsem ale zjistil, že kvůli hraní nikdy nemůžu přestat skejtovat. 

Tenhle part je věnovanej budějckýmu týpkovi Lišákovi. Z jakýho důvodu?

Dominika znaj moji rodiče, takže to byl první skejtr, co jsem znal a hrozně se mi to líbilo. Díky němu jsem měl i svůj první komplet. Dostal jsem se přes něj i k Reynoldsovi. Pamatuju si, že pořád nosil boty Reynolds 3, ze kterejch jsem byl úplně hotovej a hrozně jsem je chtěl haha. Baví mě celkově Dominikovo přístup. Je to punkáč, a ikdyž už tolik neskejtuje, skejta nosí furt s sebou, vždycky se tě ptá na tvůj setup a je vidět, že skateboarding miluje. 

Video jsi dělal s Vávrysem. Jak se ti s ním točilo? Jakej je jako kameraman?

Vávryse už znám strašně dlouho. Dřív jsme hodně jezdili do Strakonic, protože tam byla velká parta, a brutální kalby. Já jsem vždycky věděl, že chci natočit part, protože miluju skateboarding a Vávrys byl prostě jasná volba. Nakonec jsem hrozně spokojenej, jak s kamerou tak se vším ostatním. Taky bych chtěl tímhle Vávrysovi poděkovat, za všechen ten čas a trpělivost se mnou a že jsme to dali spolu dohromady.

Máš v plánu točit dál?

Já teď studuju v Německu, takže na to moc času není, ale těším se na jaro a na léto, kdy zase začnu pořádně skejtovat. Nějakej konkrétní plán nemám. Prostě skejtovat a když bude čas a někdo bude chtít točit, rozhodně bych do toho šel. 

Díky moc za rozhovor! Užívej radosti z prvního partu a měj se krásně!

Yes! Díky!

 

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.