Now Reading
Rozhovor s Danielem Kočířem o bydlení v Anglii a skateboardingu

Rozhovor s Danielem Kočířem o bydlení v Anglii a skateboardingu

V tomhle rozhovoru jsme pokecali s Danem Kočířem. Dan se v 21 letech rozhodl jít rozdávat svůj talent na skejtu do Anglie, kde žije už 7 let. Mimo jiný tam pomáhá rozjet i novou skejtovou značku Oxford skate co. V rozhovoru se můžete dočíst jak se seznámit s místníma na south banku nebo jakej má Dan názor na youtubery a závody a mnoho dalšího.

Čau Dane, zdravíme do Anglie! Kde přesně se nacházíš? Jaký je tam počasí?
Čau no je to teď už rok, co sem se po třech letech z Londýna přestěhoval zpátky do Oxfordu. Jinak na počasí si nemůžu stěžovat ani trošku!
To rádi slyšíme! Proč jsi se vůbec rozhodl odstěhovat z Česka a proč zrovna Anglie?Tyjo parta kámošů sem jezdila pravidelně už pár let, tak jsem se rozhodl se přidat hned jak jsem dodělal maturitu. Původně jsem měl odjet jen na pár měsíců, ale nakonec jsem tam zůstal. Už jsem tam 7 let.
Takže se ti tam líbí víc než v Česku? Jak bys ty dvě země porovnal?
Začal sem to brát tady víc jako domov. Jinak ty země jsou úplně rozdílné. Tady je prostě multikultura. V Česku jsou lidi rasitické hovada a životní úroveň je tady taky určitě vyšší.
A jak bys porovnal skejtový scény?
Tak to jsou taky uplně dva odlišné světy. Mým pohledem je to tady víc underground. Tady prostě neexistují věci jako závody a podobně. Uplně obdivuju, jak se v Česku staví každý rok stovky skateparků. Tady to nikdo něřeší. Londýn nemá pořadný public skatepark nebo halu dodnes a zbytek UK je to samé.
Takže se tam jezdí hodně D.I.Y. a streetu?
Přesně tak! Ani bych to za dobrý skateparky neměnil. Navíc street v Londýně je moje nejoblíbenější místo na skateboarding. Jsou tu neomezené možnosti!
Znamená to, že tam nikdo nehrotí olympiádu a není tam reprezentace jako u nás?
Já vím, že tu nějaký olympijský tým je. Pár lidí, o kterých jsem ani nějak neslyšel a ani nevím jak jezdí. Já se celkově těhle věcí včetně youtuberů a podobných šaškáren zdržuju a jsem hrozně rád, že tyhle věci tu nejsou. Že kluci z Palace a podobně ze sebe nemusí dělat blbečky, aby měli na nájem.

Ty jsi říkal že jsi se odstěhoval z Londýna do Oxfordu. Jakej to mělo důvod? Nechce skejtr být v centru dění?
Nějak sem měl už dost toho babylonu po 3 letech, tak jsem se rozhodl vrátit zpátky do Oxfordu. Oxford je plný zeleně a přírody a znám tu všechny. Navíc v centru Londýna můžu být za 40minut vlakem.
S jakou crew nejčastěji skejtuješ?
Tak rozhodně s klukama z Oxfordu a když sem v Londýně, tak vždycky to byla parta ze Southbanku –  Nelly, Twiggi a podobně. Ale není nad to si zaskejtovat s fellaz se kterýma si vyrostl. Na to se nemůžu dočkat, až zase se sleze moravská parta na nějáke session.
Jak jsi se po příjezdu dostal mezi místní partu? Bylo to hned, nebo jsi si to musel vyskejtovat? Na Southbanku je to prej těžkej underground a nefelej tam jen tak s někým.
Na Southbanku se lidi se mnou začali bavit třeba až po půl roce. Místní si od všech drží odstup. Taky tam jezdí hodně skejtrů turistů, takže se s někým začneš bavit a on se už za týden neukáže. Já tam chodil každej den 3 roky v kuse a když jsi tam často a něco pošleš tak ti dají respekt.
Viděl jsi tam hodně profíků? Jaký největší?
Viděl sem snad všechny! Přes Londýn všichni lítají ze států do evropy. Taky tu bývá Street league. Ale největší radost sem měl když sem potkal Daewona Songa na Southbanku. Toho jen tak nepotkáš!
Ty jezdíš za značku Oxford skate co. Jak jsi se k tomu vůbec dostal?
Potom co se v Oxfordu zavřel legendární shop ss20, se dva kluci rozhodli v něčem pokračovat a otevřeli si malej shop Oxford skate co. Já na tom s něma makal od začátku ale teď se přes covid zavřel shop a všechno se to zkomplikovalo. Do toho teď můj kámoš kterého znám od mala otevřel novej shop Cowleyfornia na Cowley street v Oxfordu. Tak uvidíme, jak to všechno bude.
Přejeme hodně štěstí! Můžeme se těšit na nějaký video?
Mám něco už delší dobu roztočený, tak snad se brzo něco sestříhá!
Přibliž nám to trošku, bude to street part? Budeš tam sám nebo i s nějakejma felákama?
Točíme streetový video s názvem Atmosphere. Krom mě ta tam budou mít part i mý kámoši z Oxfordu.
Co by jsi doporučil lidem, co se chtějí podívat do Londýna? Kde skejtovat, kam na jídlo, kam na kalbu?
Kdo se chystá do Londýna tak rozhodně Southbank jak na skate tak na kalbu. Jak se setmí, tak se to tam vždycky rozjede v pořadnej underground. Potom st. Paul’s cathedral, nebo east London Mile End. Dobrý akce a koncerty taky bývají ve house of Vans. Jídlo bych doporučoval hlavně street food.
Ty jsi vlastně v Británii strávil většinu svého dospělého života, plánuješ se i na nějakou dobu vrátit do Čech?
Určitě bych to tam někdy chtěl zkusit. Já tam v životě ani nepracoval, prostě v 21 letech sem zmizel pryč z tama . Vždycky si užiju Česko když tam jsem.
Tak už to asi ukončíme, máš nějaký poslední slova?
Díky za rozhovor! Už se nemůžu dočkat, až se se všema potkám a zajezdíme na Stalinu nebo někde. Hlavně dělejte co vás baví, o tom to všechno je!

© 2022 Board Magazine. 
All Rights Reserved.