Now Reading
Rozhovor s Hanou Třeštíkovou, místostarostkou Prahy 7, díky které stojí skatepark na Vltavský

Rozhovor s Hanou Třeštíkovou, místostarostkou Prahy 7, díky které stojí skatepark na Vltavský

Největším tématem u nás je teď nový podchod na Vltavské. V Čechách (ikdyž ve světě se jedná už o poměrně běžnou věc) je tento projekt úplnou novinkou a díky tomu si zasloužil spoustu pozornosti i v klasických médiích. Design je prací dobře známých kluků z U/U studia a stavba relativně nové firmy Bonidee. O protlačení projektu přes úřady, a o jeho ohromnou podporu, se ale postarala místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková, která si projekt vzala pod svá křídla a poskytla nám tento rozhovor.

Znáte nějaká místa na skateboarding v Praze? Líbí se vám?

Ano, samozřejmě. Žiju celý život na Letné a na stalinu jsem strávila mládí. Sice ne jako aktivní skejťačka, ale chodila jsem se tam na skejťáky dívat. Mnohokrát jsem byla na Štvanici na Mysticu. Skateboardová komunita mi je blízká i tím, že kdysi jezdil můj brácha.

Využívala jste podchod před rekonstrukcí?

Právě že ne, stejně jako většina občanů. Naposledy jsem tamtudy prošla kdysi dávno, pak se místu už vyhýbala. Na radnici jsme si byli vědomi o tom, že to je místo, které vzbuzuje strach a to i za bílého dne. Rozhodli jsme se, že s tím něco uděláme.

Kdy jste poprvé slyšela o návrhu postavit zde skatepark?

Ta iniciativa proměnit podchody vzešla od nás na radnici. Dlouho jsme přemýšleli, co s podchody, které ztratily svůj účel. Na povrchu vznikly přechody a tedy nebylo nutné podchody používat. Výsledkem bylo, že to tam páchlo, spali tam lidé bez domova, bylo to špatně osvětlené. Nejdřív jsme přemýšleli, zda by tam nešel udělat hudební klub. Konzultovala jsem to s několika lidmi, kteří kluby v Praze provozují. Všechny to zaujalo, ale shodli se, že by to stálo hodně peněz. Do toho přišel covid, kluby se zavřely a my od nápadu upustili. Udělali jsme soutěž o nápad a přihlásili se kluci z Bajkazylu, že by tam udělali městské sportoviště. Hned nás to zaujalo. Volně přístupných sportovišť není dostatek.

Nezaznívaly nějaké hlasy ze strany města ve smyslu, že to ničemu nepomůže, že skejťáci jsou jen „feťáci“? Přecejen tady tento stereotyp stále je.

Rozhodně ne. Nikdo na radnici Prahy 7 nemá tento názor. Naopak si skateboardové komunity vážíme. Máme dobré vztahy s lidmi, co jezdí na Stalinu. Konzultujeme s nimi cokoliv, co se Stalina týče. Stejně dobré vztahy máme s Mysticem.

Vy jste tento projekt hodně podporovala. Co vás na něm tak zaujalo?

Já ho nejen podporovala, já ho za radnici koordinovala. Já hned věděla, že to bude mimořádný projekt, který bude mít ohlas nejen v Praze ale i v zahraničí. Je to výborný příklad využití zanedbaného veřejného prostoru a povýšení ho na místo, kam lidé chodí rádi.

Bylo těžké projekt protlačit přes úřady? Nastaly nějaké problémy?

Těch problémů byla celá řada. Přeměnu podchodů na veřejný prostor, kde jsou překážky a sportovní prvky, ale pořád zůstává veřejně přístupným místem, nikdo před tím nedělal a my jsme naráželi na mnoho úředních překážek, norem, zákonů. Nakonec jsme tu cestičku nějak prošlapali a své know-how rádi nabídneme dál.

Jak probíhala komunikace s klukama z U/U? Kdo koho kontaktoval jako první?

Kluky z U/U oslovil Bajkazyl a musím říct, že to byla parádní spolupráce. Oni jsou sami skejťáci, takže dobře věděli, co je potřeba. Zároveň jsou profesionálové a vyznají se právě i v těch technických a úředních postupech. Jsou rychlí, pracovití a samostatní, i díky nim celá akce trvala jen pár měsíců, jinde by to mohlo trvat roky.

Jaká byla největší komplikace, která nastala při projektu?

Největší komplikace byla právě v tom, že jsme prostor nechtěli ohraničit jako sportoviště, ale chtěli jsme ho nechat jako volně přístupný prostor. V tu chvíli jsme ale museli splňovat spoustu bezpečnostních opatření, aby byly podchody bezpečné i pro chodce, kteří chtějí jen projít.

Přišla vám nějaká zpětná odezva ze strany města? Líbí se projekt ostatním kolegům?

Všichni kolegové z Rady městské části Praha 7 si projekt vzali za svůj a dali mu veškerou podporu. Museli jsme vyřešit komunikaci s lidmi bez domova, takže radní pro sociální oblast jim nabídl celé spektrum sociální pomoci, řešíme úklid, který má na starost kolega z rady pro veřejný prostor. Zapojil se i starosta Jan Čižinský, který mi pomohl vyjednávat s úřady. Byl to náš společný projekt a všichni z něj teď mají radost.

Jak jste spokojená s finální realizací?

Jsem ráda, že jsme se rozhodli pro barevné řešení. To původně nebylo a teď si myslím, že to opravdu zajistilo ten wow efekt. Jinak jsem ráda, že povrchy a překážky dělali kluci z Bonidee, tedy další profesionálové a mohla jsem si tak být jistá, že výsledek bude funkční.

Jsou nějaké další plány s tímto místem?

Teď budeme sledovat, jak to funguje a co je potřeba zlepšit, změnit, doplnit. Na jaře chce Bajkazyl umístit stánek s půjčovnou skejtů a dalších pomůcek a s občerstvením. Těším se na jaro a léto, kdy si myslím, že to bude další hot spot v Praze.

Budete teď už podchod využívat?

Já na skejtu bohužel nejezdím, ale chodím se tam pravidelně koukat a kochám se tím, že tam jezdí malí i velcí a všichni si užívají svůj volný čas. Pro mne to bude určitě další místo v Praze, kam budu ráda pravidelně chodit ve svým volnu.

Dodala vám tato zkušenost inspiraci pro další projekty?

Nás čekají ještě dva podchody, které jsou v okolí Vltavské. Už máme nápady, co s nimi, tak se do toho pustíme hned, jak doděláme tento.

Můžeme se těšit na podobné skvosty i do budoucna?

Určitě, i další podchody chceme využít jako veřejný prostor pro volnočasové aktivity. Víc zatím říkat nebudu, čeká nás opět spousta práce.

 

 

 

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.