Now Reading
Rozhovor se Štěpánem Jandou o jeho prvním partu ve 33 letech!

Rozhovor se Štěpánem Jandou o jeho prvním partu ve 33 letech!

video

Lidem co pravidelně sledujou dění na naší scéně určitě neuniklo video (out)performance. Nás dost překvapilo, když jsme zjistili, že last part Štěpána Jandy je vlastně jeho first part v životě. To nám nedalo spát a když nám Javi sdělil, že Štěpán právě slaví svoje 34 narozeniny a k oslavě mu připravil speciální part s bonusovým záběrama, bylo jasný, že si s ním musíme pokecat.

Ahoj Štěpáne, tak jak se cítíš po premiéře (out)performance a tvýho prvního partu?

Ahoj Tondo! Pocity bezprostředně po promítnutí v pražskym Bowl baru byly plný dojetí, radosti, uspokojení a euforie! Takovej pocit ti nedá ani 1000 lajků na sockách (a že jich běžně 1000 dostávám haha). Prostě kámoši s rodinou sledujou něco, co tě už spoustu roků nepřestává bavit a oceněj snahu zaznamenanou v pár minutách záběrů na plátně.

Věděl jsi, že budeš mít last part, nebo to bylo překvapení?

Javi nám původně prezentoval svoji ideu o podobě videa trochu jinak, než jaký byl samotný výsledek. Měla to bejt spíš taková společná montáž, proto jsem o last partu ani přemýšlet nemohl. Javi ale v průběhu natáčení trochu pozměnil koncept a nakonec jsou z toho takový „dvou-party“ a ten můj.

S Javim jsme si celkem dost blízký. Na streetu i mimo něj jsme spolu v rámci naší bandy strávili asi nejvíc času a sem tam mi dával nahlídnout pod pokličku. Proto jsem později věděl, že video budu uzavírat já.

Jak dlouho už skejtuješ? Co tě k tomou přivedlo?

Skejtuju přes dvacet let. První skejt jsem dostal od rodičů v roce 98. Na designu byla motorka a byl to klasickej komplet ze sportu.

Tou hlavní inspirací byl můj starší brácha, kterej byl velkej trend setter na naší základní škole hehe! takovej ten klasickej devadesátkovej rebel – skejt, graffity, široký kalhoty, hip hop! On mě jako první začal brát na sídlištní plácek mezi ostatní – to byl pro mě úvod do světa skateboardingu.

Pravdou je, že jako malej kluk jsem pár partů měl. Na netu to ale nikde nenajdeš. Šlo o videa naší party ze sídláku natočená kolem roku 2000. Z nostalgie se na to čas od času rád podívám. Pak byl ještě k vidění můj cca 10 let starej Edit z Barcelony.

Potom v době, kdy moje parta tvořila zásadní LOGR videa, jsem zrovna žil v zahraničí. Proto jsem nebyl jejich součástí.

Jaký bylo točení s Javim? Slyšel jsem, že je velkej perfekcionista.

Hahahaha! Je velkej perfekcionista a taky motivátor. Točit s ním je super a zároveň těžký. Má v hlavě celkem jasnou představu, jak mají záběry na daným místě vypadat. Občas sme teda museli triky/lajny přetáčet, abychom se té jeho představě co nejvíc přiblížili.

Zároveň měl ale vždycky v hlavě milion nápadů na lokality, spoty, triky a taky byl pořád nastartovanej točit. Kopal nás do prdelí, abysme neseděli doma, ale drtili street. On byl ten hlavní motor nás všech.

Když jsem viděl Javiho předešlý projekty, byl sem unešenej. Nebyly to klasický videa z Čech, ale měly takovej západoevropskej sexy nádech. Měl proto moji plnou důvěru co se editu týče a když mi dal poslechnout navrženej song, musel sem jenom souhlasit. Myslim, že to komplexně podtrhlo moji osobnost.

Jsou nějaký triky, co jsi nedal/nestihl a chceš se pro ně vrátit?

Určitě jo, jsou triky, který sem neodjel a zasloužilo by si to záběr. Jestli se pro ně ale budu vracet uvidíme, věřim ale že časem jo!

Ty máš prý problémy se zápěstím, na který jsi spadnul i při točení. Zbrzdilo tě to hodně?

To moje zápěstí je polámaný už spoustu let. Před dvěma lety sem byl objednanej na operaci k docentu Veiglovi. Bohužel týden před operací sem si zápěstí zlomil ještě na jiným místě a proto se operace nekonala. No a teď je takový dost rozhašený a stačí na něj malinko hůř spadnout a je to zase bolavý. Při natáčení sem si ho znovu nezlámal, ale jen ošklivě narazil. Nosim teď chránič a ten funguje skvěle. . Zvykl jsem si na ten stav natolik, že mě to nijak zvlášť neomezuje. Operaci ale potřebuju pořešit tuto zimu.

Jinak zápěstí si ošklivě poranil Roman Špaček, když jsme byli společně na výletě minulé léto v Lipsku. Pak tam chudák trávil dny v nemocnici, kde ho operovali no a aby toho neměl málo, tak sme mu na jeho auto nabrali nějakou pokutu. Promiň Romane :).

Jakej byl tvůj oblíbenej záběr z partu? Co dalo nejvíc zabrat?

Hodně rád vzpomínám na sesh, kde jsem udělal fetish grind na dopravní značce. Je to v lokalitě, kde bydlim a tu značku tam furt někdo poráží, protože je prostě blbě umístěná. Vytáhl sem tam Javiho, vzal si ráčnu, upravil sklon značky. Pak to šlo celkem rychle. Z nějakýho důvodu sem ale z toho odjetýho triku žil ještě několik dní. Za pár dní značku narovnali a postavili kolem betonový zábrany. Takže to načasování bylo nejlepší.

Z toho posledního fifty mám taky velkou radost. Zabrat mi to dalo psychicky. Vysokej dopad, dřevo který sem nevěděl jak pojede, náskok přes gap, úplně nový business centrum , kde čekáš okamžitej vyhazov. Hlavně jsme šli jen tak kolem, neměl jsem v plánu tam něco dělat. Asi z húry přišla nějaká extra dávka motivace. Nebyl čas na žádný dlouhý rozmýšlení. Odjel jsem to hned.

Ale v celým videu je spoustu krásnejch záběrů a spoustu hezkejch triků.

Namotivovala tě tahle zkušenost pro točení dalšího partu?

Tak to stoprocentně! Nicméně chci říct, že mým cílem nebylo točit part. Vznik tohohle videa přišel podlě mě dost spontánně – na základě přátelství a společně strávenejch sessions. Nemusím produkovat pro sponzory a plnit skejtový závazky, takže jestli vznikne něco dalšího, kde budu figurovat jako skater, tak to bude zase kamarádskej projekt.

Nejlepší příběh/zážitek co se stal při natáčení?

Nedokážu asi popsat jeden nejlepší zážitek, ale celkově bejt s klukama venku je nejlepší věc. Když Javi, Roman, Kuba, Dan, Payo a další odjedou trik, je to velká radost a důvod slavit!

Taky chci dát props pražskýmu městapu i PČR za férovej a lidskej přístup.

Často slyším na PČR opačnej názor, měli jste štěstí na policajty?

Ani jednou jsme se při natáčení nesetkali s neúctou, arogancí, nebo nevhodným chováním ze strany příslušníků. Spíš naopak. Často chápali co děláme a když to šlo, tak nám nechali trochu času na dotočení záběru nebo nás nechali úplně na pokoji. Přijížděli hlavně kvůli lidem co si stěžovali po telefonu. Nutno říct, že jsme se k nim chovali taky slušně a to určitě pomohlo.

Myslíš, že jste měli výhodu, když vás vyhazovali? Přece jenom jste už dospělí lidi, ne žádný drzý puberťáci.

Haha, určitě jo! Když přijedou a viděj nás, bandu fousatejch týpků, kteří si chtěj zrelaxovat na streetu po hodinách strávenejch v práci, tak se možná spíš slitujou. Myslim, že v některejch případech jsme měli vyšší věkovej průměr než samotní policisté.

To se skejťákům často nestává! U policajtů to asi zakončíme, díky za skvělej rozhovor a ještě jednou gratuluju k partu!

Taky díky za prostor tady na Boardmagu!

Hlavně chci poděkovat celý crew KSK ( klub starých kokotů ) za skvěle společně prožitej poslední víc než rok! Největší dík patří Javimu za skvělý video a kvalitní přátelství! Díky Kubovi z KZW za wear ve kterým můžu flexit. Díky Hirošovi za Lavirní dřevo! A díky Hsinovi, kterej s náma celou dobu felil, tahal fotovýbavu a dělal hezký obrázky!

Žijte v míru!

Foto: Chao Hsin

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.