Now Reading
Skateshopy potřebují vaší pomoc

Skateshopy potřebují vaší pomoc

Provozovat skateshop nikdy nebyla procházka růžovým sadem. To vám dosvědčí každej, kdo si to někdy zkusil. Poslední dobou ale vlivem několika faktorů se tento business ještě ztěžuje. Pojďte se podívat, proč jsou skateshopy v horší pozici, než kdy dřív a co se s tím dá dělat.

Covid
Na všem špatným je něco dobrý. Kvůli restriktivním opatřením vlády se ze dne na den každej ocitl zavřenej doma s možností chodit jenom do práce nebo do školy. Zbývalo jen málo aktivit, který člověk mohl provozovat. Jednou z nich byl i skateboarding, kterej se dá provozovat kdekoli a bez potřeby ostatních lidí. Stalo se tak, že spoustu lidí skateboarding nalákal a chtěli si ho zkusit. Peníze, který měli našetřený díky zavření barů a hospod vrazili do kompletů a skateshopy jásaly.

Strike back
Nejásaly ale dlouho. Poptávka po hardwaru byla tak velká, že dodavatelé zanedlouho přestali stíhat. Lidi hlavně v Číně (odkud je většina hardwaru) nemohli kvůli pandemii chodit do práce, což výrazně prodlužovalo lhůtu dodání. Nepomohl tomu ani slavný zásek Suezskýho průplavu.

S pohledem na prázdný regály ale všichni objednávali jak smyslu zbavený v očekávání, že poptávka po skateboardingu bude trvat i dál. To se ale nestalo. Skejtování není lehký, to ví každý, kdo skejtuje. Je tedy jasný, že většina lidí, co si koupí skejt (hlavně v pozdnějším věku) u toho jednoduše nevydrží. Navíc i ti, který skateboarding začne bavit nepotřebujou novou desku každej měsíc, natož kolečka a trucky. Poptávka po zboží byla po pandemii tím pádem mnohem menší, než všichni předpokládali. Kvůli tomu jsou teď skateshopy narvaný až k prasknutí zbožím, který nemaj komu prodat. Mít plnej sklad desek je sice hezký, ale prodavače ani nájem to nezaplatí.

Olej do ohně ještě přilila aktuální ekonomická krize spojená s válkou na Ukrajině. Všem se reálně snižují mzdy a lidi musí často přehodnotit svoje výdaje. První místo v seznamu teď mají základní potraviny a koníčky musí jít stranou.

Skateshopy jsou základní pilíř všech skejtových scén na světě. Je v našem společným zájmu, aby těch pravých bylo co nejvíc. Skateshopy jsou i spojka se světovou scénou. Dováží sem naše oblíbené značky, pořádají závody, točí videa, podporují nadějný skatery, poskytujou zázemí… Když je teď nebudeme podporovat, může se za pár let stát, že budeme skejty kupovat třeba v Alze a ta pro scénu neudělá nikdy nic.

Jak z toho ven?
Rozmysli si, kde si koupíš svoje další boty, tričko, ale i hardware. Podívej se, co pro scénu dělá tvůj skateshop. Cena není jedinej rozhodující faktor při nákupu věcí. Občas je lepší připlatit pár stovek, než přijít o to, co máme všichni rádi.

 

Článek je převzatý od Solo magazínu. Pro detailnější popis celý situace v angličtině klikej sem.

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.