Now Reading
V Českých Budějovicích se chystá velký skejtový festival

V Českých Budějovicích se chystá velký skejtový festival

České Budějovice nedávno získaly titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2028. K jejich úspěchu se přičinil i projekt Skateholders vedený místní skejtovou komunitou. Díky získanému titulu se může i skejtová část EHMK rozvíjet dál. Letos konkrétně festivalem Skateholders Fórum, který proběhne už za 2 týdny (29.6. – 6.7.)

Zapomeň na Mystic nebo Grand Prix. Závody sice také budou, ale hlavním tahounem programu budou debaty se exotickými zahraničními hosty.

Debata Skate-friendly urbanismus bude zaměřena na propojení města a skateboardingu. Jak může město jako celek těžit z přítomnosti skaterů v ulicích? Diskutovat budou čelní protagonisti integrace skejtové architektury do veřejného prostoru.

  • Leo Valls – Aktivista, který se zasadil o dekriminalizaci skateboardingu v Boredaux a zároveň jeho intergraci do městem podporovaného kulturního dění. Taky je profík za Magenta skateboards.
  • Gustav Eden – Oficiální koordinátor skateboardingu pro město Malmö
  • Chris Lawton – Manažer pro komunitní rozvoj v národním řídícím orgánu pro skateboarding – Skateboard GB. Zároveň zakladatel organizace Skate Nottingham.
  • Debatu povede: Stuart MacLure – development manager u Betongpark. Zakladatel organizace Long Live Southbank, která se zasloužila o zachování legendárního skate spotu uprostřed Londýna.

Debata proběhne ve středu 3.7. v prostorách bývalé budovy České pošty.

Druhá mezinárodní debata má název “Z ulic do lavic”. Jak správně učit skateboarding a za jakým účelem? Jde hlavně o rozvíjení talentu nebo spíše o inkluzi, budování komunity a předávání životních dovedností? A nevylučují se navzájem formalizovaná výuka s “autentickou” podobou skejtové subkultury? O tom a mnohem víc budou debatovat:

  • Bella Warley – Skateboard GB
  • Johannes Wimmender (Skateboard Club Vienna)
  • Tim Van Asdonck (Concrete Jungle Foundation).
  • Moderuje Will Ascott (Free Movement Skateboarding)

Akce proběhne v úterý 2.7.

Jedna debata bude přecejen o naší scéně, konkrétně o té jihočeské. Sejdou se zástupci jihočeského skateboardingu od té nejmladší až po tu nejstarší generaci a budou sdílet svoje zážitky a názory na náš skejtový rybníček. Za nejmladší bude mluvit Tonda Záhorka (20+), následuje Martin Kalenský (30+) potom Jirka Herman (40+) a Míra Bartoš (50+).

S debatou se pojí i výstava Southside Skateboarding kurátorovaná Jakubem Novotným. Ten posledních několik měsíců shromažďoval všemožné klenoty z dob minulých. Budete tak mít příležitost podívat se do minulosti skateboardingu v Jižních Čechách a ti starší snad i zavzpomínat. Výstava bude k nahlédnutí od pondělí v budově Metropolu.

Ve večerních hodinách na vás první a poslední večer čekají koncerty. Zahajovací večer v budově bývalé pošty se ponese v duchu punku/shoegaze a finální noc budějovické části roztančí elektronická hudba. Uslyšíte kapelu Fotbal, Sinks. Dj Club Matěj a live techno od Biotop. Diskotéka proběhne v Žižkárně.

Žádný skejtový festival se nemůže obejít bez nějakého závodu. Na Skateholders fóru proběhne zahajovací závod ve skateparku Čtyři Dvory v sobotu 29.6. Místní parta Světadíl si většinou na contest vymyslela všemožný divoký pravidla, ale tentokrát se pojede klasickej formát. Závodit se bude o ceny od Sonar skatehop a Templestore.

Skejtovat se ale nebude jen první den. Budou připraveny hromadný sessions ve starém plecháči, na překážkách za knihovnou, nebo na speciální skejtovatelné soše, kterou doveze Adam Križovenský.

Program se potáhne od soboty do středy v Českých Budějovicích a bude pokračovat v Táboře v rámci festivalu Transforma. Tam je na vás připravený opět dost specifický contest vozová hrotba. Vysvětlování jeho pravidel by bylo na dlouho, tak si radši pusťte video z minulého roku, tam je vše potřebné. V Táboře se taky můžete těšit na výstavu fotek od Hsina Hvězdy a samozřejmě o nabitý hudební program.

A v neposlední řadě se můžete těšit na různé workshopy. Například od U/U studia, kde si budete moct pod jejich dohledem vyzkoušet proměnu vašeho oblíbeného veřejného prostoru ve prostor skejtový. Velká zábava bude i na workshopu od plzeňské Pessertive party. Ti nám prozradí tajemství jejich perfektních obrubáků, kterými vyzdobili celé své rodné město.

Celý program den po dni najdete na stránkách Budějovice 2028. Pro další informace sledujte instagram @skateholders_forum

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.