Now Reading
Interview: David Chvátal o točení skateboardingu, plánované montáži, naší scéně a nebo začátcích Black Rabbit

Interview: David Chvátal o točení skateboardingu, plánované montáži, naší scéně a nebo začátcích Black Rabbit

Včera jsme vám přinesli playlist jednoho z nejlegendárnějších skate videí naší scény, Black Rabbit 3. David Chvátal, který stojí za tímto snímkem má toho ve skateboardingu za sebou opravdu hodně a rozhodně má co říct. I přes jeho zranění trávil poslední měsíce za kamerou na spotech a nasbíral tak materiál na montáž, kterou vypustí na povrch již tuto sobotu (19.12.) o 18:00. My jsme proto Davida trochu vyzpovídali. Přečtěte si rozhovor a dozvíte se něco o zmíněném videu a taky celé Black Rabbit sérií.

Čau Davide! Tak nám řekni na začátek, jak se ti daří. Jaký maš za sebou rok?

Ahoj, byl jsem out na 9 měsíců s kotníkem. Zlomená chrupavka a 8 měsíců o berlích. Teď jezdím tak na 10 procent. Cvičím, jezdím na kole a na jaře snad budu skejtovat normálně. Jinak se mám vlastně fajn.

My už víme, že v sobotu vychází nová BR montáž. Na co přesně se můžeme těšit? Koho ve videu uvidíme?

Je to klasická BR montáž, kde uvidíme skatery napříč scénou. Uvidíme ridery co měli profil v Black rabbit videích po skaters ze Stalina a nově jsem točil například se Štěpánem Barešem. Mám radost, že něco vzniklo. Teď byl díky Covidu víc na všechno čas. Rozjel jsem BR instagram a začal zase trochu točit. #blackrabbitskate

Kde všude se točilo? Dostali jste se i mimo Prahu?

Největší exotika je Brno, kde má sérku a trik Honza Minol. Ten teď taky díky covidu taky víc jezdí a má to pořád tam. Z toho mám velkou radost, točil ji David Berger.

Kromě toho si točil všechno sám? Jsi s výsledkem spokojený?

Část záběrů točil Radim Minařík, za to mu moc děkuju. Radim teď hodně točil a těším se na nějaké jeho video v budoucnu. V půlce natáčení jsem kvůli zranění nemohl točit, naštěstí jsme stihli sérky ještě před zraněním. Spoustu triků jsem točil na jedné noze.

Jak dlouho se celý edit natáčel? Padalo všechno hned nebo jste se pro některé věci i vraceli?

Vraceli jsem se nejvíc na Wallride na Vyšehradě se Štěpánem, ale pak jsem se zranil a má ho nakonec v Plugin videu. Což je super, protože je to super part a video. V průběhu natáčení jsem dal nakonec hodně triků klukům do partů (Liška, Kristián Nquyen), tak se těším na další full party co vyjdou. V půlce sem se zranil, takže to mělo být venku už dávno.

Máš za sebou mnoho full videí a partů. Cítíš nějaký rozdíl mezi natáčením montáže a celého profilu?

Tahle montáž není uplně trikově vyhrocená, ale drží si klasicky dobrou úroveň. S partama jsme chtěli vždycky laťku posouvat dál, tohle bylo víc o zábavě.

Kdo je pro tebe MVP celého videa? Kdo to zabil nejvíce?

Je to vybalancovaný:)

Za svůj život si točil mnoho videí s Horvátem, Zápražným, Makakem, Minolem a dalšími hvězdami naší scény. Viděl jsi, jak stoupal jejich progres a jak se posouvali dále. Myslíš, že máme na naší scéně někoho dalšího, kdo by mohl jít v jejich stopách a dostat se skateboardingem někam dál?

Kristián Nquyen, až dotočí streetpart. Štěpán Bareš, když bude trávit víc času v cizině. Jirka Hronek, ale myslím že ten je tam, kde chce být. A samozřejmě Rišo Tury. Krom toho je tady spoustu dalších lidí co na to mají. Důležitý je sebe přestat brát jako někoho z ČR, ale cestovat a bavit se s lidma po Evropě a dál. Jinak si myslim, že život profesionálního skatera není pro každého. Někdy je to velký tlak. Myslím, že by byl dost dobrej rozhovor o tom s Horvem, Minolem, nebo Zápražným.

Letos na naší scéně vyšlo nezvykle mnoho partů a streetových videí. Jak to hodnotíš ty? Myslíš že se scéna v tomto směru znovu „probouzí“?

Z části je to díky Covidu. Je vidět, jak závody ubírají skaterům focus na street, takže back to the roots. Většina lidí jezdí závody jenom kvůli penězům nebo sponzorům. Nově pro body na olympiádu. Myslím, že to skateboardingu trochu pomohlo a mám z toho radost.

Pojďme trošku do minulosti. Kdy a jak vznikl nápad točit BR videa? Točil si už i předtím?

Točil jsem s Tomášem Vyhnánkem videa Praha 99-2003 (Odkaz ZDE). První Black Rabbit vznikl ještě před Prahou 99 s mojí stalinskou partou a pak se k tomu vrátil s BR2. Chtěl jsem udělat Evropský video a povedlo se.

Doba byla jiná, jaké to bylo v těch časech točit s tak progresivními jezdci? Co například takový Maťo Pavlačič?

Když jsem začal točit s Maťom a Markem do BR2 tak už jezdili skvěle, ale byli to kluci co se teprve vyježďovali a cestovali do Prahy. Pak díky Vehicle jsme jeli s Markem do Barcelony. V Black rabbit 3 už jezdili oba nejlíp a jezdili jsme spolu na další tours, (Miláno, Barcelona). Já si většinou letenku zaplatil tak, že jsem prodal fotky z tour do časopisů a na reklamy. Zbytek jsem točil pro Black Rabbit.

Black Rabbit videa svého času obletěly svět a určitě to bylo i díky tvé práci. Dobrý skateboarding by měla doprovázet dobrá kamera. A někdy dobrá kamera a střih dokonce „zachrání“ i ten skateboarding. Co by si doporučil mladým crew, když chtějí natočit video?

Ať chtějí natočit to nejlepší video na světě, pak vznikne minimálně dobrý video.

Jak to tehdy bylo s pěnězi? Dokázal sis točením něco vydělat? Co je tvá práce teď?

Já se s tím dlouho živil, musel jsem do toho ještě fotit skate a brát občas bokovky, ale šlo to dobře. Točil jsem a fotil i do jiných médií (Kingpin magazín, Puzzle video, Alis, Nomad, Lordz video, Sk8 is gr8, Adidas…). Tehdy firmy dělali Tours a tak to fungovalo skvěle. Teď dělám reklamního režiséra a to je můj dream job. Když točíš skate, tak přijdeš o čas a energii na samotný skate. Teď jsem si zas víc užíval samotný skateboarding, než přišlo to zranění.

Je mi jasný, že při tvé práci by asi nebylo lehké točit další full video a i taková montáž nám dělá OBROVSKOU RADOST! Ale kdyby si měl v této době znova řekněme 20 let, chtěl by si točit klasické full video, nebo by ses rozhodl spíš pro jiný koncept?

Určitě Full video, udělal zas premiéry v klubech, tomu se nic nevyrovná.

A co plány do budoucna? Můžeme se těšit na další podobné edity?

Určitě budu dávat dál materiál na Black rabbit skate Instagram, jak nové tak staré věci.

Tak to asi pomalu můžeme ukončit. Děkuji ti za rozhovor a za všechno, co si naší scéně za všechny ty roky zatím přinesl! Nějaký odkaz na závěr?

Je dobře, že je tolik směrů a trendů kam jde skateboarding. Tak to vždycky bylo a bude. Takže míň hate a víc skate.

© 2022 Board Magazine. 
All Rights Reserved.