Now Reading
Honza Malý „ELEVEN“ part + interview

Honza Malý „ELEVEN“ part + interview

Je to už rok, co Honza Malý vydal na své desáté výročí skateboardingu opravdu nabitý part s názvem Decade. Tím nám pořádně vytřel zrak a když jsme zjistili, že maká na dalším videu, nemohli jsme se dočkat! Honza tento šílený rok poctivě makal dál a tak nyní přichází s pokračováním v podobě „Eleven“ partu. My vám můžeme říct, že taková nálož se na naší scéně nevidí každý den, a i proto jsme Honzu taky trochu vyzpovídali. V klidu se usaďte, vychutnejte si poctivý skateboarding a pak si přečtěte rozhovor ve kterém vám Honza řekne, jak probíhalo celé natáčení, ale i jak trávil svůj celý rok mimo skate.

Nazdar Honzo! Tak jak dopadla první premiéra tvého partu na garážích?

Ahoj Mitchi, byla to fantazie. Původně jsem chtěl domluvit jen sranda pojezd před ježíškem v garážích u nás v OC. Máme tam vyhrazený místo, kde už na nás jsou zvyklý. Kamery tam nedohlídnou a schází se tam kdekdo z okolí z hoodu, nejen my, skaters…
Poslední záběr jsem dokončil asi dva dny před akcí a jelikož jsem to stříhal v průběhu, tak to bylo hned ready. Tudíž jsem doufal, že se nám to podaří nějak na punk promítnout, i kdyby to mělo jít přes notebook. Mělo to být pro moje fellaz a narozeninový dárek pro mě. Nakonec se to promítlo z auta na zeď a vše bylo krásný.

To zní skvěle! Part se jmenuje Eleven a vychází přesně rok po tvém posledním partu s názvem Decade, který vyšel na desáté výročí tvého skateboardingu. Znamená to, že ses ani na chvíli nezastavil a hned si točil dál?

Ale zastavil. Ke konci natáčení už bývám dost mrzutý a potřebuji se toho na nějakou dobu zbavit a jezdit si jen a jen pro radost. Myslet na jiný věci a vyčistit si hlavu. V podstatě mám každý rok deathline do narozenin, které jsou 23. prosince. Točím do poslední chvíle a pak si užiju Vánoce, nový rok, leden, únor nějak přežívám, ale nenudím se. Vždy je co dělat. Takže abych odpověděl na původní otázku, začal jsem točit až na jaře, chvíli poté co jsem dostal facku od skejtu a i od života.

Facku od života? Co se stalo? Změnilo se za ten rok něco?

Z mého pohledu hodně. Covid mi pokazil slíbenou cestu do Číny od Tomáše Vintra. Moje kolena se nějakým zázrakem zlepšily a cítil jsem se líp než při natáčení Decade. To mě motivovalo se do toho pořádně opřít, i kdyby jen u nás. A asi nejvíc mě mrzelo zklamání z první opravdové lásky. Proto jsem v druhé polovině roku rád utíkal na street se vybíjet a vyřvat. Vyměnil jsem pár toxických lidí kolem sebe a poznal spoustu nových. Kvůli covidu jsem přišel na léto o práci, ale měl jsem díky tomu volno na ježdění, což je vlastně nejvíc super a bylo to boží! Více jsem se v životě osamostatnil, pořídil jsem si první auto a objížděl republiku křížem krážem. Akce, lokálky, premiéry, otevíračky, weartesty, všelijaké GoS, návštěvy měst a míst, kde jsem ještě nejezdil. Fíha, bylo toho takhle retrospektivně strašně mnoho. A celé to doprovázelo točení partu, takže kamery neustále v pohotovosti.

Výlet od Číny byl za best trick na GP Beroun? Padlo to úplně nebo myslíš, že se tam ještě někdy dostaneš?

Mám to stále slíbený, ale už se vymýšlely i provizórní plány jako je Dubaj nebo něco po evropě. I kdyby to nějak padlo, stále se tam chci dostat. Chtěl bych se mrknout po celým světě. Na skejtu i bez skejtu.

Decade part měl velký úspěch. Chtěl si nyní úroveň posunout ještě dál? Předpokládám, že točení nebylo zadarmo a stálo tě hodně úsilí. Si s partem spokojený?

Rozhodně jsem to chtěl posunout a jsem spokojený. Za mě jsem tomu dal letos opravdu hodně. Zadarmo to rozhodně nebylo, ale podařilo se vytvořit něco, za co se opravdu rád podepíšu. Nespokojený jsem jen se svým procesem natáčení a to chci změnit do budoucna. Točím rád, ale když to nejde nebo mi to trvá, tak se začnu stresovat, nervovat, vztekat. Záleží na projektu. Do obou partů, jsem chtěl vydat to nejlepší ze sebe a ty neúspěchy a trápení tě pak žerou v hlavě. Ten hrot, hec a přemáhání se v momentě, kdy už nechceš, tě ale pak ve výsledku posune. Občas za jakou cenu, ale trpělivost se vyplácí! Každopádně po tolika battlech si zkrátka hlava a tělo musí odpočinout od toho výhrotu (teď jsi tady, teď musíš, full send, alespoň to zkusit atd…). Klidně bych začal točit něco dalšího, ale ne s takovými ambicemi a nechal to spontánně. Co padne, to padne.

Takže padlo vše co si chtěl, nebo zůstaly nějaké nevyřízené účty pro které se vrátíš v budoucnosti?

V hlavě jsem měl spoustu triků, ke kterým jsem se v Decade ani nedostal. A i tak jich dost zůstalo a i přibylo. Proto to beru jako pokračování. ELEVEN. Je to ve stejným stylu, duchu a mělo to být lepší, větší, nabitější, kvalitnější, rozmanitější. Chtěl jsem skočit i nějaké dvanáctky nebo větší, ale na to je potřeba přípravu, dobré rozpoložení, formičku a dobrou crew na hec. V bohnicích mám pár let rozpracovaný lejzr z 12ti u KRAKOVA. Ale v průběhu natáčení jsem ho dal na stalinu přes červenej a to mi stačilo. Takže ten zůstává do budoucna pořád v hlavě. Dále jsem se vzdal nollie bs flipu z 10ti u nádraží Libeň. Tam jsem to potrápil letos poprvé a nakonec jsem vzal jenom kickflip, který měl být pro warmup. Ale byl můj životní a hlavně byl s úsměvem. Záběr v topu, co chtít víc? Nollie Bs Kick padne jindy. Rád se vracím na místa, kde jsem jezdil/točil a mám rád hodně souvislosti, či malé detaily. Například Last trick v Decade – fakie heel na velkým danger banku… chtěl jsem video otevřít nollie heelflipem na druhé straně do kratšího banku, ale o to víc sketchy kvůli zahnutí na konci. Nebyla to vůbec prdel a musel jsem si i vyspárovat odraz. Last trick videa jsem dělal téměř na začátku natáčení a nemyslel jsem si, že nakonec ho nechám last trickem. V hlavě byl již od Decade. U národního divadla jsem chtěl mít cenný trik. Původně jsem měl sérku na lavičkách, ale tu jsem nakonec nepoužil. Na schody sedmičky jsem se musel vracet pro trik. Vždycky jsem začal hadříkem na rozjezd a pak jsem původně zkoušel Var Double, ale to mi tam nesedlo. Na poslední filming jsem se rozjezdil lejzrem a pak přišel i trik, ze kterýho mám radost a šel do partu. Takže u ND taky konečně splněno. Nikdy jsem je předtím nejezdil a to jsem na ně koukal tolikrát.

A který trik jsi nejvíce vytrápil?

Člověče, těch bylo víc. Ale asi nejvíckrát jsem se vracel pro bs noseslide 270 heelflip out na zakroucené zídce v mém hoodu v Letňanech. Skvělá zídka, ale hned pod okny důchoďáku. Stačilo jedno ollie a už jsem slyšel hudrování a výhružky zavolání policie kvůli tomu hluku. Myslím, že jsem šel pro ten trik tak šestkrát než to padlo dřív, než mě vyhodili měšťáci. Nutno podotknout, že byli na mé straně, ale pro dobro všech museli prostě nějak konat. Last trick videa byl slušně vyhrocený. A rozhodně ne zadarmo. V lednu chci vydat raw cut, kde uvidíte kolikrát jsem ho dopadnul perfektně, než mi něco zhora dovolilo to odjet. Asi tak 30krát šrouby a nic. To byl fakt battle, ale naštěstí jen v jeden den. Pak pro mě byl docela osobní trik Fakie Fs Crooked Fakie Flip out na budějovický zídce/výtrhovce, kvůli skatestoperům. Pro mě to byl zcela nový trik, ale ne a ne ho odjet hezky. To byl už listopad a šel jsem si pro něj asi 4 krát večer po práci než to padlo uspokojivě. Jedna z mnoha sólo misí co jsem podniknul. A pak Nosebluntslide Nollie 360 Flip. Podle lidí na premiérách, asi nejlepší trik z videa a ten dal taky zabrat. Původně jsem šel jen pro Nollie Flip ale ten žulový schod na to byl krátký a omylem jsem dělal no var. Tak jsem u něj zůstal a po chvíli padl asi třikrát, z toho jednou docela v pohodě, viz video. Pamatuji si, že jsem měl už díru v botě a rozedřel si slušně kůži. Ten trik byl zaplacen krví, haha.

Byl si i na nějaké tour, nebo si pro záběry chodil na „otočku“?

Hele hodně výjezdů se podniklo. Třeba do Ústí, do Děčína, Kadaň, Louny, Teplice, Žďár nad Sázavou, Pardubice, ale drtivá většina toho nejlepšího padla v Praze na otočku. Objel jsem více měst, ale někde jsem nakonec ani neměl co jezdit. Hledal jsem spoty i v Břeclavi, Hodoníně, Mimoni, Jihlavě, Lounech, Budějovicích. Hodně jsem objížděl lokální závody a byl v pohotovosti. Právě na České Budějovice vzpomínáme s Honzou Berkou rádi. Spontánní výjezd na poslední chvíli, vyhraný závody, přespání v časoprostoru, super lidi, párty a druhý den fs flip z 10ti. To chceš!

To zní skvěle! Všiml jsem si, že mnoho triků máš natočených na stativ a vím, že si občas věci točíš sám. Je to kvůli tomu, že se ti nechce s nikým dohadovat a řídit se podle někoho, nebo prostě rád skejtuješ sám? Dokážeš se sám vyhecovat i na „big stuff“?

No, čas je vzácný. A nerad otravuji někoho s technickým trikem, u kterého fakt nevím jestli to dám, nebo vím, že bych mohl, ale bude to trvat věčnost. V takových případech si rád dám pomocníka na stativ, pokud je to klidný spot, ne moc nebezpečný trik, nechodí mi tam moc lidi a nemusím se o kameru strachovat. Mám pak klid na duši, vím že se to natočí i ze správného úhlu a je to pak už jenom na mě. Jde o to, že jsem točil i se spousty lidmi, kteří neměli ten správný cit na to, nebo nerozuměli trikům. Svěřit jim pak kameru, vše vysvětlovat a nastavovat je pak občas ztráta času. Když pak nemáš plnou důvěru v toho, co drží kameru, tak ani big stuff hecovat nechceš. Nemysli si, rád bych zůstal na pozici jenom skejťáka a nechal vše ostatní na někom na koho se mohu stoprocentně spolehnout. Ale ne vždy to jde, všichni máme své vlastní životy, je těžké to občas skloubit s prací, časově nebo s počasím. Proto to beru tak, že když to s nějakým kameramanem vyjde, tak bomba. Jdeme na spoty které si nenatočím sám a naopak. Většinou si beztak natáčíme v partě mezi s sebou, no dobrý je, že prostě mohu i sám a nejsem závislý. Ta svoboda a kontrola nad tím je na druhou stránku skvělá. Ale opravdu veliký věci málokdy pohrotím čistě sám. Záleží na spotě.

A co rakvy? Dal sis už někdy hroznou a zůstal na spotu sám?

Musím zaklepat, ale ne. A to jsem si párkrát dost koledoval. Například úvodní facka od skejtu z videa v jednom z urbexů. Asi po dvou, třech týdnech jsem šel na to místo zpátky sám, dát ten bs tail abych si s tím vyřídil účty. To bylo riskantní, ale doufal jsem, že si znovu tak blbě skate už nepřišlápnu. Bs Tail jsem dal, ale záběr jsem myslím rovnou smazal. Nelíbilo se mi to vůbec. Místo toho, jsem vyladil rozjezd a připravil se na pořádný skok přes jámu. Otevřel jsem spot hardflipem, bs flipem a nakonec bs heelflipem jak můžete vidět v partu. Šel tam se mnou hlavní kameraman tohohle projektu, Honza Berka. Byla to naše první mise a spolupráce. Pak to pořádně začalo.

Kromě tohoto partu jsme od tebe mohli letos vidět více videí. Například tvůj snowskateový edit z Čakovic. Jak ses dostal ke snowskate? Máš v plánu se tuto zimu věnovat i tomu?

Zaregistroval jsem to u Leslieho na sítích a pak jsem si ho koupil přes Picnic Skateshop 2 roky zpátky. Co si budeme, když nasněží, tak je to lepší než jít skejtovat. Nejvíc mě na tom asi baví to, že začínáš od začátku. Připomeneš si pocit prvního kickflipu, boardslidu a tak dále. Každý trik je na tom super těžký, ale o to víc tě to hodí zpátky do reality a dokážeš si s tím hrát hodiny i jen na flatu. Má to svoje kouzlo. Škoda, že v Praze se sníh objeví tak na den maximálně dva. Chtěl bych v lednu vyrazit autem do hor a natočit i něco na streetu. Těším se.

Je to jiné než skateboarding? Uměl by sis představit být na snowskatu celou zimu?

Nedokázal, ale je dobrý se věnovat obojímu. Navíc bez skateboardingu by tě snowskate nebavil, protože by sis na tom maximálně mohl sjíždět kopeček po zadku. Je hezký, že to dodá místům nový rozměr. Na místě kde bys nejezdil si vlastně můžeš zajezdit, když bude nasněženo. Uvidíme jak mě to ještě bude bavit, popravdě jsem ještě neměl možnost jezdit více dní v kuse. Stál jsem na tom tak desetkrát od doby co ho mám, haha.

Nedávno si byl díky našim Křižovatkám jezdit i v Sapě. Jak to probíhalo? Našli jste tam hodně spotů? Nikdo tě tam neprudil?

Jo to byla sranda! Je to jiný svět. Člověk na chvíli zapomene, že je v Praze. Škoda, že jsme stihli projít jen část, ale i tak jsme viděli docela nahecovaný spoty. Rozhodně by stálo za to to projít znovu a pořádně. Nikdo neprudil, vypadalo to, že jim je to zcela fuk. Křižovatky bych si na jaře klidně zase zopáknul.

Makáš ještě i na něčem jiném? Slyšel jsem něco o BigBang montáži i s Davidem Tomanem…

Jojo, chtěl jsem vše stihnout i s partem a vydat to dohromady. Bohužel vše dá tolik práce a nechtěl jsem ani jednou odfláknout. Chci si dát na montáží taky záležet! Triky, které se mi nevešly do partu budou tam a David tam má dobrý bangery, takže to bude nabitý. Budou tam i fellaz se kterými jsme různě byli po spotech a hlavně se budete bavit nad epickými faily a zážitky s lidmi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BigBang skateboarding (@bbskatecompany)

Vím, že si člověk co se nezastaví. Čemu jinému se ještě věnuješ kromě skateboardingu? Vím, že máš například svůj dron…

Pohrotím občas i nějakej design právě pro BigBang nebo si hraju s videem. Rád točím s goprem nebo dronem, což dává záběrům zase nový rozměr. Například promo, které jsme udělali s Davidem na nový design pro BigBang. Na to jsem pyšný a taky to dalo dost zabrat. Hodně jsem se naučil novýho díky němu. Kromě skateboardingu si rád chodím zakopat Hanspalku, což je taková „hospodská“ liga malého fotbalu tady v Praze, kvůli covidu jsme ale letos skoro nehráli. Jelikož při skateboardingu jsi sám za sebe, je super se pověnovat i něčemu, kde se musí spolupracovat jako tým.

Vypadá to, že se tedy v životě nenudíš, haha. Tak nám ješte řekni, co máš v plánu na rok 2021. Můžeme se těšit na „Twelve“ part?

No uvidíme. Už z toho začíná být tradice. Plán je teď natočit vaši rubriku B minute na streetu, na co se těším. Pak mám doma po tátovi Canon kameru podobnou VX. Chtěl bych zkusit něco na ní, naučit se s ní. A zároveň chci s naší polskou spojkou Maciekem natočit něco na klasický skate kamery. A k tomu jsou v plánu taky Socket videa. Jo a pak ještě chci udělat POV projekt z GoPra. To bude taky vtipný.

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.