Now Reading
Rozhovor: Všechno, co jste chtěli vědět o Charge PLUG-IN

Rozhovor: Všechno, co jste chtěli vědět o Charge PLUG-IN

Full-length videa v Čechách nevycházej každej den. Včera jsme vám zprostředkovali novej počin od Charge skateboards s názvem PLUG-IN a dnes se v rozsáhlym rozhovoru podíváme do zákulisí jeho příprav. K pokecu jsme vyzvali majitele značky a jednoho ze dvou tvůrců videa Mirka Kvapila a jednu z hlavních star Vojtu Freitaga.

Kdy vznikl nápad natočit full-length video?
Mirek Kvapil: V době, kdy se formovalo moje skejtový já, každá firma točila velký videa. Ke skateboardingu to podle mě neodmyslitelně patří a vždycky to byl můj velkej sen. Nedokázal sem to onehdá s partou kámošů z 3D Kytary, teď už to muselo vyjít. Základ je parta nadšenců, co do toho jde all in, a ta se teď sešla pod křídly Charge skateboards!

Kdy se začalo točit, jeli jste rovnou někam na tour?
Vota Freitag: Rozběhlo se to tak nějak postupně. Nevím, jak u ostatních, ale já jsem už průběžně záběry sbíral předtím, takže když se rozhodl PLUG-IN, tak bylo jasné, že půjdou hlavně tam. Celé to tempo sbírání záběrů je ze začátku pomalé, ale jak to začne dostávat konkrétnější obrysy, tak to všechny vyhecuje a pak se točí, co to jde.

MK: Vojta je na streetu nonstop a má roztočenejch několik profilů najednou, tak se v tom trochu ztrácí, haha. O full videu jsme mluvili delší dobu a dá se říct, že všechno odstartovala tour do španělský oblasti Asturias na jaře 2019. Tam se podařilo dostat Vojtu, Fandu, Matúše a Štěpána, takže ideálnější starting point v podstatě ani neexistoval!

Jak vám to tam dopadlo? Ve videu je banger za bangerem, začali jste hned točit big stuff?
VF: Jsou big věci doma, co máš v hlavě dlouho naplánované a můžeš je kdykoliv hecnout. Takové si většinou necháváš až k deadlinu, aby ses zbytečně nezrakvil na něčem, co může počkat. A pak jsou big věci, které náhodou objevíš na tour. Tu pak není moc co plánovat. Buď vracíš, a nebo se zničíš třeba hned první den tour a po zbytek času, co parta skejtuje na nejlepších spotech, ty nemůžeš pořádně ani chodit…

MK: Přesně tak. Takový natáčení je děsná loterie, ale zrovna ve Spainu nám to onehdá vyšlo mega dobře. Záběrů se dovezlo víc než dost a hlavně originální spoty přály vracení několika různorodejch triků v jeden čas. Třeba Matúšův bs smith na railu, Vojtův bs wallride nebo Štěpánův flip bs lipslide do fakie, to je všechno několik desítek metrů od sebe. A těch triků tam padlo i mnohem víc, haha. Tohle štěstí ale člověk v 90% případů nemá, kvůli dalším triků jede třeba 100 km, točí je tři hodiny a pak se ani nepoužijou. Sem ale rád, že střihač Mitch nedává na city a i když ho přemlouváme, že tohle byl fakt největší porod, pošle nás s trikem do hajzlu.

Kde všude se sbíral materiál dále? Která tour se nejvíc podařila?
VF: Těch míst bylo spousta, ze začátku hodně zahraničí – Španělsko, Německo, Polsko, během korony jsme dost objížděli hlavně Česko. Můj favorit byla určitě tour do Asturias na sever Španělska. To bylo poprvé, co jsem jel na skejtový trip někam do přírody. Skejtovalo se sice ve městech jako Bilbao nebo Gijón, ale fellení na baráčku mezi mořem a horama ve zbytku času bylo nesrovnatelné s městem. S/O Matěji Novákovi a celému Wildhouse za azyl!

MK: Hlavně jsme žrali největší bomby z grilu, vypilo se mraky sidry, zkoušelo se surfovat, viděli jsme spoty z videí, kde skejtoval Dylan, tahle tour byl sen. Díky Matěji a Terko za pohostinnost! I tady ale přišel den, kdy máš čtyři top ridery na místech, který vypadaj na pohled dokonale a za den se nenatočí ani hovno. Den v Bilbau, v šílený kocovině, byl za mě asi nejhorší moment z celýho natáčení. Úplně na konec jsme měli naplánovaný Polsko. Hafo railů i dalších parád, trochu se bojovalo s počasím, ale právě tam se Štěpán dostal do čela pelotonu a o last partu bylo jasno!

Jezdili jste na tour všichni, nebo jste se někdy i rozdělili? Dostal každej dostatek prostoru, aby natočil to, co chtěl?
VF: Většinou jezdila parta, podle toho, jak kdo mohl nebo byl zrakvený. Jet v komplet složení se nám bohužel nepovedlo. Co se týče prostoru, tak toho bylo i díky koroně dost. Akorát s Fandou se během celé doby natáčení táhla nějaká zranění, což je škoda, protože byl předtím rozjetej jak skejt…

MK: Ta bezmoc, kdy máš domluvenou tour pro celej tým a postupně ti půlka lidí odpadne, je nepopsatelná. Když seš pak na místech, kde by někdo z marodů naložil jak magor a posíláš mu jen fotky do Messengeru se smutnejma smajlíkama, ach ach. Ale to je život a hlavně skateboarding. Jak říkal Vojta, nejvíc to odsral Fanda, ale i tak se s tím popral skvěle, na to, že normálně chodí do práce. Prostoru bylo myslím dostatek, Mitch je srdcař, já taky občas měl nějaký volno, nikdo si podle mýho nemůže ztěžovat.

Asi je jasný, že hodně záběrů nebylo zadarmo. Chodilo se pro něco i vícekrát? Kterej trik byl největší trápení videa?
VF: Zadarmo to určitě nebylo. Právě ten big stuff, který máš vymyšlený a necháváš si ho k deadlinu, dokáže být ten největší porod a chodit na víckrát pro něco, nejčastěji pro last trick, je potom celkem běžné. Já se vrátil na spot několikrát a záběr se nakonec nepoužil, Fanda bohužel nebyl ani na počtvrté s last trickem úspěšný a Štěpán naopak svůj last trick na čtvrté návštěvě spotu odjel. Jak zhruba vypadá, když to nekonečné trápení skončí, je ve videu krásně vidět.

MK: Tohle znám třeba z předchozích Štěpánovejch partů, na kterejch sem se podílel. Při Umbrelle jsme pro last trick byli tak patnáctkrát a stejně se během toho třikrát změnil a padnul úplně jinej, haha. Tady to byly taky celkem nervy, ale až na Fandu, kterej se chudák třikrát rakvil z doublesetu, aby pak tejden nechodil a šel do toho znova, to nakonec všechno dopadlo. Takovej Vojta, Matúš nebo Emil měli lasty z tour a nemuseli se tedy až tak nervovat a shánět spíš „výplň“.

A co naopak přišlo hned? Hlavně Matúš má prej tendenci vracet velký věci hned.
VF: Matúš ma svůj rituál, kdy dlouho ladí spot do perfektu a psychicky se na trik připravuje. Po téhle přípravě je to většinou first try…

MK: Jo, třeba když se Vojta rozjel 20x na grind z railu z deseti, necejtil náskok a ten dement slovenskej se rozjel a dal to first try na switch. Dokážete si představit, jak ho Vojtík nenáviděl, haha. No a pak třeba ten switch nosgr u kina Pilotů. Co to kurva mělo bejt? Zkoušeli jste tu zídku někdo někdy jezdit? Všichni kluci maj mega skills a pozoroval sem, že je to většinou spíš o psychický pohodě a podmínkách. Vojtu při tom crazy wallridu v Barceloně několikrát vyhodila policie, nervy to byly šílený a nechápu, že to duševně ustál.

Jak probíhá takovej normální den na Charge tour?
VF: Už o dost produktivněji než v minulosti…

MK: No je to až překvapivě dost v hecu. Jakožto investor jsem samozřejmě šťastnej, že v monster kalbu se to zvrhne jen tak jednou za celou tour. Kluci si fakt vážej toho, že je někdo vytáhne na spoty, který znaj z videí nebo fotek a nechtěj na nich bejt v troskách a vačicích. Největší problém je zkoordinovat všechny, vyvarovat se toho, že pět lidí sedí hodinu na prdeli, někdo trápí píčovinu a mělo by se už dávno jít dál tvořit něco smysluplnějšího. Jsme moc dobrá parta na to, abychom někoho poslali do hajzlu s tím, že to nemá smysl a má se na to vysrat. Pak po sto pokusech se občas stejně nezadaří čistej landing, všichni chudáka ridera uchlácholej, že je to ok, ale v kompu to pak hned vyzní blbě a záběr do videa stejně nejde. Toť skateboarding, nic se nedá předpovědět, spočítat a naplánovat do posledního puntíku.

Ve videu má part i Emil Wolan z Polska? Jak jste se k němu dostali?
MK: Se Socketem jsme objížděli polskej pohár, což byla neskutečná prdel. Přes den závody, v noci Zubrowka. Třeba na to, jak nás chtěli zabít náckové kvůli Willymu, co rozbil nějakou lahev uprostřed skateparku, nikdy nezapomeneme. Emil ten event tenkrát vyhrál, Fanda skončil druhej, slovo dalo slovo a začali jsme mu taky dávat kolečka. Kluk je to snaživej, jeho sponzoři nedávali takovou pozornost street skateboardingu, a tak se stalo, že byl najednou i součástí Charge.

Jak si on sám tenhle projekt pochvaluje? Vypadá to, že do týmu sedl.
MK: No on je nadšenej. Taky kdo tě vezme skejtovat do Kodaně nebo Berlína, ha? Emil je super člověk, triky top, styl ještě lepší, nemůžu si stěžovat. Nejvíc mě bavilo právě Dánsko, byli jsme ve třech ještě s Fandou, nonstop se mluvilo jen anglicky, prostě jedno tělo, jedna duše, jedna lahev. Když je pak pět Čechů na jednoho Poláka, je těžký udržet morálku, všechny vtípky překládat a udržet partu pohromadě. Každopádně je to za mě ale velký plus a ta spolupráce bude dále pokračovat.

A co Fanda Havránek? Jeho progres je neskutečnej! Chodil i na tour? Přecijen má čerstvejch 11 let…
VF: Spezi boi je budoucnost…

MK: Když velkej Fanda přišel s tím, že mám vzít malýho Havroše, vnímal sem ho jako malý roztomilý dítě, co škrtá 5-0. To, co se stalo potom, vůbec nechápu. Jestli někomu corona v životě pomohla, tak právě jemu. Nikdo v ČR nemá takovej progress, Fanouše všichni nejvíc milujeme a doufáme, že zůstane stále takhle cool. Čistá duše, žádná namyšlenost, stoprocentní focus na skateboarding, dobrá výchova se nezapře. Na tour ho často berem, ale vždycky ho doprovází táta Havroš starší. Ten je navíc řidičem, fotí krásný fotky, nemůžu si přát víc. Díky za vás!

Full videí jsme v ČR za poslední roky moc neviděli. Čím myslíte, že to je? Byl i tohle jeden z důvodů, proč jste se rozhodli natočit PLUG-IN?
MK: Čím to je? Že na to firmy serou a nechtěj investovat do ničeho, co nemá real time výsledky. Zároveň v týhle zrychlený době chtěj všichni všechno dávat rovnou na Instagram a na nějakou dlouhodobější práci moc není trpělivost. Ale ruku na srdce, kdyby to nebyl můj sen, neužíval sem si natáčení stejně jako kluci a nepovažoval sem to za povinnost někoho, komu scéna odevzdává svý těžce vydělaný peníze, PLUG-IN by nikdy nevznikl. Českej skateboarding si tohle video nejvíc zasloužil v tý záplavě hoven, co do nás tady ty naši „top“ rideři perou. Sem rád, že lidi teď můžou vidět i něco jinýho, než jen to, kdo se čemu víc nesmyslně zaprodá nebo kdo ze sebe v instastory udělá většího kreténa. To rozmazávání nesmyslů do deseti minut vůbec nezvládám, a i když sem všechny ty skejtry nejvíc respektoval a rád s nima spolupracoval, takhle se to nedá. Viděli jste snad někdy na Thrasheru něco podobnýho? A proč asi ne… Sem nejvíc smutnej, že jejich xichty nemůžu vídat v evropskejch týmech a videích, měli na to. Před rokem sem dal všemu zlu unfollow, soustředím se na svůj směr a je to to nejlepší, co se mohlo stát.

Video mělo původně mít premiéru už někdy v květnu. Kvůli covidu se to ale celý posunulo. Natočilo se od tý doby hodně záběrů nebo je většina z minulýho roku?
VF: Myslím, že to posunutí PLUG-INu hodně prospělo a podstatná část videa se ještě stihla dotočit. U mě to může být klidně polovina použitých záběrů. Při tom finálním výběru člověk většinou upřednostní ty čerstvější věci. Naštěstí se to neposunulo zas o tolik, a záběry tak zbytečně nezestárly.

MK: Souhlas, i tak se mělo úplně naposled jet do Polska, který tedy proběhlo o čtyři měsíce později, ale i během covidu něco padlo, takže to bylo jen a jen štěstí v neštěstí. To svinstvo nás ale zároveň bohužel připravilo o spoustu premiér, kde jsme se chtěli potkat face to face s našima kámošeme a fans a naservírovat jim video až pod nos. That’s life.

Takže natáčení celýho videa trvalo cca. rok a půl? Co následovalo potom? Kolik času zabral střih, výběr hudby a tak? Byli rideři při tom nebo to šlo mimo ně?
VF: Myslím, že to Mitch stříhal měsíc, ne? Co se týče hudby, tak každý rider dostal volnou ruku a bylo to na něm. Všechno se to za pochodu ale několikkrát měnilo. Ja jsem trochu bojoval s autorskými právy, kdy mi zamítli song, do kterého jsem vkládal všechny naděje. Museli jsme tak s Mitchem chvíli před deadlinem hledat novou hudbu a už sestříhaný part celý překopat. Nakonec to ale dopadlo dobře a myslím, že celý soundtrack k PLUG-INu super sedí.

MK: Marek na střih dostal měsíc, ze kterýho mu bylo po vyhlášení nouzovýho stavu pár dnů ubráno. Premiéra v Praze se ale naštěstí podařila posunout o pár dnů dřív, všechno se stihlo a dopadla famózně. Tyhle chvíle člověkovi rozhodně přidaj pár let života, díky všem, co došli! Jo a ta hudba. Chtě nechtě je tohle video reklama na naši značku a prostě si jen tak nedovolím někomu vzít jeho umělecký dílo a prásknout ho jako podmaz. Takový jsou pravidla a po klucích jsem tak chtěl, aby všechno bylo legální a informovali se vydavatelství nebo autoři. Díky za to, že jste to zvládli, na váš výběr nemůžu říct ani Ň.

Kdo rozhodoval o pořadí partů? Byla to jasná volba?
VF: To bylo s blížícím deadlinem jasné.

MK: Člověk celej život sleduje, jak svět a videa fungujou, ale v reálu to pak až tak jednoduchý není. Původně sem tipoval na last part Vojtu, pak Fandu, no ale Štěpán se úplně na konec dostal z duševní krize, kdy na sebe kladl až moc velký nároky a urval to pro sebe. Každej do toho dal maximum a jsem nejvíc hrdej na to, co jsme společnejma silama dokázali!

Co výběr triků, použilo se všechno? Můžeme se těšit i na nějaký další výstupy k videu?
VF: Moje béčkové záběru už ven šly, ale myslím, že kluci toho mají spoustu, co se v nějaké formě vypustí ven. Sám jsem zvědavý, co tam mají.

MK: Strašně moc jsme se soustředili na tu naši „svatou pětku“ a pak úplně na konec jsme zjistili, že jsme měli víc máknout i se zbytkem týmu. Když máš takovej level, jako kluci předvedli, i zbytek musí bejt totální perfekt. Brzy se těšte i na montáž toho, co nám zbylo, a rozhodně se bude na co koukat!

Myslíte, že nás v ČR čekaj nějaký další full videa? Nebo se scéna tímhle směrem neubírá?
VF: Nevím nevím, ale doufejme!

MK: Já trochu pochybuju, když vidím, kolik za tím bylo práce a peněz. Pokud nežiješ skateboardingem naplno a nemáš ho jako full time job, je ultra těžký něco takovýho dotáhnout do úspěšnýho konce. Díky Mitchovi a klukům za všechen váš čas a lásku, máme na co vzpomínat! Nechci ale demotivovat, s chutí do toho, půl je hotovo! Moc si přeju vídat aspoň víc takovejch street montáží jako dělá Dušan ze SIDu nebo třeba teď měli Brňáci. Real skateboarding nikdy neumře…

Myslíte i na budoucnost? Nastartoval vás PLUG-IN k dalším projektům? Je už něco naplánovaný?
VF: Točit street skateboarding. Konkrétně netuším.

MK: Teď sem popravdě úplně vyšťavenej, ale věřím, že od lidí po vydání dostaneme pozitivní feedback, co nás nakopne o něčem zase začít přemejšlet. Chtěl bych teď zase vymyslet něco tématickýho ve stylu Darkslide.cz Dry season nebo Charge Underground Mixtapu. V Socketu pak máme mega hustej tým, určitě se mu chceme věnovat a vytvořit něco unikátního, i když možná už ne v tomhle rozsahu. Těším se!

Nemůžeme se dočkat, co nám ještě vaše produkce přinese! Nějaká děkovačka na závěr? Za takovým projektem určitě stálo hafo lidí…
VF: Díky všem, kterým děkuju ve videu. Hlavně chci ale poděkovat tobě Mirku a Mitchovi, že jste to celé dali dohromady. Jste hovada!

MK: Děkovačky jsme vyčerpali na konci videa, tady bych rád poděkoval všem, co v našich končinách dělaj skateboarding srdcem, pro lidi, bez focusu čistě na zisk a fame. To prostředí, ve kterým máme tu možnost žít, je geniální a nezaslouží si bejt przněný! Sledujte, co se děje ve světě a stay true!

© 2022 Board Magazine. 
All Rights Reserved.