Now Reading
Je v pořádku říkat Stalinu Stalin?

Je v pořádku říkat Stalinu Stalin?

Je vlastně dost překvapivé, že v dnešní době plné korektnosti a snahy nikoho neurazit, ještě úplně naplno a bezmyšlenkovitě nazýváme jeden z nejznámějších skate spotů na světě podle komunistického diktátora. Stalin nám jako místo na skejtování všem určitě přirostl k srdci. Měli bychom se tedy zamyslet, jestli je v pohodě dál používat ten nejhorší možnej název.

Příklad podobný situace ze světa skateboardingu je název “tranny”, který používají američtí skejťáci jako zkratku pro “transition” – rádiusy. Tranny je ale zároveň lidový název transgenderových osob, a tak se od tohoto názvu snaží komunita ustoupit. V Americe se právě téma genderu a korektnosti řeší snad úplně nejvíc, a tak není divu, že se dostalo i do skejtový komunity. Náš Stalinskej problém je dle mého názoru na podobné úrovni, ale nikdo ho neřeší. Možná už máme název prostě moc vžitý a vůbec o něm nepřemýšlíme. U nás se také podobné věci nikde moc nediskutují a veškerý názory si sdělujeme mezi sebou. Málokdy veřejně.

Vznik názvu je jasný a většině lidem známý. Velká socha Stalina, lidově nazývaná fronta na maso, dohlížela z letenského kopce na Prahu sice jen 7 let, ale název se za tu dobu stihl uchytit. Komunisti měli s místem další plány, které ale než stačili uskutečnit, jejich režim padnul. Na místo se až v roce 1991 postavil nám dnes známý Metronom sochaře Vratislava Karla Nováka.

Stalin je jednou z nejhorších postav našich dějin. Zabil miliony lidí a velice negativně ovlivnil životy milionů dalších. Přesto si jeho jméno připomínáme pokaždé, když se domlouváme na večerní session na trojkách. Tahle lokalita se navíc po revoluci stala přímo symbolem svobody. Pro cizince musí být neuvěřitelný, že tak krásný místo má tak šílenej název, kterej je navíc v naší komunikaci naprosto běžnej. Pro mnoho lidí má název „Stalin“ negativní konotace, protože připomíná represe a útlak komunistického režimu. Na světě existuje mnoho míst, která byla podobně spojena s totalitními režimy a prošla změnou názvu tak, aby se odklonila od negativní minulosti.

Jak bychom teda měli Stalinu říkat? Je pravda, že přímo “Stalin” řekneme místu málokdy. Většinou se používají zkratky jako Sta, Stáčko, Standa apod. V běžný komunikaci se tak vlastně ten negativní background názvu vytratil. Horší situace nastává, když o svým zájmu pojezdit na nejlepším mramoru ve střední Evropě musíme informovat někoho mimo skejtové kruhy. Stáčko, a podobný přezdívky jsou dost specifický pro naši komunitu a ostatní jim nerozumí. Nakonec se tak názvu Stalin stejně úplně nevyhneme.

Oficiální název parku je Letenské sady, ale přímo pomník svůj úřední název nemá. Jako 2 nejlepší alternativy nám přijdou Letná, nebo Metronom. Oba názvy už jsou s místem nějak spojené a ani jeden není spojen s diktárorem. Win win. Otázka ale je, jestli je vůbec možný prosadit změnu názvu místa, který není oficiální, ale prostě vžitý v denní komunikaci.

Tohle místo si asi nepochybně zaslouží lepší název. Ať už je možný změnu prosadit, nebo ne, určitě není na škodu se nad tématem zamyslet. Aspoň se člověk na chvíli zabaví při dlouhém podzimním večeru nebo při pivnímu setkání s kamarády.

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.