Now Reading
Rozhovor s Javierem Varillasem o projektu (out)performance

Rozhovor s Javierem Varillasem o projektu (out)performance

Full lenght videa se v našich končinách už bohužel moc nevidí, proto nám udělal velikou radost teaser na nadcházející počin (out)performance. Za celým projektem stojí sympaťák ze Španělska jménem Javi, kterej už u nás bydlí hezkou řádku let a má za sebou pár editů s plzeňskou partou Pessertive. V rozhovoru se dozvíte spoustu informací o videu, ale i o Javim samotném

Ahoj Javi (čti Chavi), jak se ti poslední dobou vede?
Ahoj! Mám se dobře. Akorát jsem se vratil z Itálie, kde jsem měl s manželkou relaxační dovolenou. Co se týče skateboardingu, v současné době mám zraněnej kotník a bohužel už je to celkem dlouho, co nemůžu jezdit, tak jak bych chtěl. Aspoň dokažu nátačet partu. Zkoušíme chodit na street aspoň dvakrát/třikrat týdně!

Ty jsi původně ze Španělska. Proč jsi se přestěhoval zrovna do Čech?
Přostě život, haha. Přestěhoval jsem se z Barcelony do Plzně v roce 2014. Dlouhej příběh krátce: hned po ukončení mýho magisterskýho studia v Barceloně, výzkumný centrum, který patří k ZČU v Plzni mi nabídlo pozici jako junior výzkumník. Z půl roku v Plzni se nakonec staly více méně 4 roky, kde jsem ve finále na ZČU absolvoval moje dotktorský studium.

Skejťák s předponou Ph.D. se moc často nevidí. Jak zvládáš tyhle dvě věci kloubit dohromady časově?
Hodně dobře musím říct. Jednou z věcí je, že dělám svoji práci efektivně. Na svoje věci si po práci většinou čas najdu. Ne všechno v životě je práce!

Říkáš, že děláš výzkumnou práci. Můžeš nám to alespoň trochu přiblížit? Co to obnáší?
Pracuju v oboru vědy materiálů. Teď třeba zkoumáme nějaký fyzikální vlasnosti nových materiálů (jako grafen a jiný membrány) v mikro a nano škále. Já konkrétně dělám atomický simulace, to jsou v podstatě fakt obrovský výpočty, který se počítají v superpočítačích velký jako škříň. Proště čistá věda, haha.

A zatím jsi nenašel vhodnější materiál pro desky nebo třeba kolečka?
Ještě ne, makáme na tom, haha.

Ty se nedáš najít na žádných sociálních sítích. Jakej to má důvod?
Technicky to není pravda, mám svůj kanál na Youtubu! Sociální sítě jako Facebook nebo Instagram jsou virtuální plataformy, který pro mě nejsou lákavý.

Přesuneme se ke klíčovýmu tématu, nedávno vyšel teaser na video (out)perforamnce. Můžeš nám k tomu dát víc informací?
Koupil jsem si novou kameru v dubnu 2020. V tý době už jsem chodil jezdit pravidelně s pražákama Štěpánem Jandou, Romanem Špačkem a s čilským Payem Labbém. S Kubou Novotným se znám už dlouho a Dan Dauš se k nám občas taky připojuje na street sesh. Spontánně jsme začali točit nějaký triky sem a tam, s žadným cílem, spíš jenom abych natestoval mojí novou výstroj. Od začatku jsem chtěl tvořit něco jinýho něž co jsem udělal doposund (proto jsem přešel z low-budget SD na HD), ale neměl jsem v hlavě nic konkretního.

Nápad na projekt videa (out)performance přišel časem, více méně na konci lonskýho roku, když jsme začali mít pevnou dávku footage a já dostal jasnou představu, co by mělo vzniknout. Kvůli pandemii jsme málo cestovali a proto vetšina záběrů, co máme jsou natočený v Praze. Kontrasty pražský architektury mi vždycky přišly vizuálně hodně zajímavý, a proto jsem se s projektem zaměřil na nějakou audiovizuální kompozici, co by vložila streetovej skateboarding do klasickýho i méně okoukanýho mětskýho prostoru Prahy.

Ty už jsi u nás pár projektů vytvořil s plzeňskou Pessertive partou. Nejaktuálnějsí je The Ultimate Pessertive Remix. Co tě přimělo přesunout se do Prahy?
Po doktorátu v Plzni jsem se přesunul do Turína na jeden oddechovej rok , behěm kterýho jsem v podstatě jenom skejtoval. Konkretně na konci 2019 jsem se přestěhoval do Prahy, město, který jsem vzdycky miloval. Měl jsem opravdu štěstí, že hned po Ph.D. mě chtěli na České Akademii Věd, kde aktuálně dělám výzkumnou praci, co mě baví.

V Plzni jsem kromě  The Ultimate Pessertive Remix dokončil i jiný videa. Za zmínku stojí třeba full-lenght Každý den z roku 2016, kde má můj oblíbenej českej skater Michal „Čůro“ Majer vynikající profil. Tohle video dokumentovalo ranný období Pessertive Crew a RBS DIY spotu. Hezký vzpomínky!

Kdo má zatím natočený největší bomby?
Tězko říct, kdo má nejlepší footy. Každej z nás jezdí trochu jinak. Jen bych řekl, že podle mě kdo překpaví nejvíc, bude Štěpán Janda.

Vy jste parta už „starších skejťáků“ kteří mají všichni zaměstnání, život a podobný věci. Není občas těžký se sejít na session? Musíte to hodně plánovat?
Je to tak. Jsme všichni over-30 skateři. Občas je náročný se sejít na točení session po práci. Někdy to jde, a někdy vůbec. Často jdeme točit i v noci, když je největší klid ve městě. Podle mě noční záběry vypadají stejně nejlíp! Letos už se několikrát stalo, že jsme byli venku natáčet, až fakt poždě do noci.

Co se týče plánování, moc neplánujeme. Zkoušíme chodít často skejtovat a točit a to je všechno. Když je skateboarding ta věc, co tě baví nejvíc, jeden si čas najde kdykoliv.

Viděl jsi nějaký český street full lenghty? Daly ti některý z nich inspiraci pro vlastní Pražský video?
Určite jsem viděl nějaký český videa, zvláště mě bavily ty starý videa z Robotix crew. Inspiraci nacházím spíš mimo ČR. Konkretně mě štrasně baví, jak točí na HD Grant Yansura (WKND). Všechno, co dělá on, je genialní. V rámci stylu a estetiky skejtových filmů mě baví videa od Colina Reda (autor Spirit Quest), Jacobe Harrise (Atlantic Drift) a Chrise Thiessene (autor  Transworld Substance). V době, když jsem začinal točit byly pro mě velká inspirace videa od legendárních filmmakerů Josha Stewarta a Dana Wolfe, a to zárověn formovalo i můj přistup ke skateboadingu.

Podnikli jste s klukama i nějaký filming tripy do zahraničí?
Zatím jsme byli jen loni v Lipsku. Teď moc neplánujeme žádnej filming trip mimo ČR. Budeme se snažít dotočit video jenom v Praze a okolí, aby měl projekt „pražskou identitu“.

Na výletě do Lipska si Roman Špaček ošklivě zlomil palec. Jak se to stalo? Staly se ještě nějaký podobný komplikace při točení?
Roman si zlomil palec první den tripu, hned po hodině na prvním spotě. Jestli si pamuju dobře, ujel mu backside tailslide, co zkušel na nějaký zídce a hodně špatně spadnl na ruce. Jeli jsme hned do nemocnice a výsledky rentgenu ukázaly to nejhořší, co se mholo stát: Roman potřeboval nouzovou operaci ruky a musel v lipský nemocnici zůstat par dnů. Když jsme si užívali jeho auto a skejtovali lispký spoty, Roman měl v nemocnici zajimavý období, kde moc lidí nemluvilo anglicky ani česky.
Naštěstí tohle je to nejhorší, co se nám stalo. Měli jsme nějaký klasický zražení: zápěsti, kotníky, špatný pády… Ale níc važnýho.

Dostalo se k nám, že co se týče záběrů, tak jsi velkej perfekcionista. Musí kvůli tobě kluci někdy triky dělat víckrát?
Kdo donáší? Jsem štrašnej perfekcionista, já vím… Podle mýho názoru, když se někdo snaží udělat něco na co bude v budoucnu pyšnej, tak finální výsledek kompenzuje úsilí. Co se týče přetáčení triků, tak někdy točíme triky na několik krát. Taky se někdy vracíme na spot, kde už jsme konkretní trik natočili, ale kterej pro mě na záběru nevypadal dobře. Párkrát se stalo, že jsme triky natočený přes den natočili znova v noci, aby byli noční záběry, který podle mýho vypadají nejlíp.

Kdy se můžeme těšit na premiéru?
Na podzim, doufám v říjnu.

Děkujeme za rozhovor Javi! Přejeme hodně štěstí při dokončování videa a těšíme se na finální produkt!
Díky za rozhovor. Doufám, že video bude bavit! Máme jěstě nějakou práci před sebou.

Foto: Hsin Jan

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.