Now Reading
SKATEHOLDERS#1 – dokument o scéně v Českých Budějovicích

SKATEHOLDERS#1 – dokument o scéně v Českých Budějovicích

O kandidatuře Českých Budějovic na post Evropské hlavní město kultury a zapojení skateboardingu do projektu jsme vás už nedávno informovali. Teď vychází dokument, který v rámci kandidatury vzniknul a který zachycuje aktuální dění na tamní scéně. Co se přesně děje v Českých Budějovicích vám v následujících řádcích přiblíží hlavní hybatel projektu SKATEHOLDERS – Martin Kalenský.

Martin Bryč, Ph: Vláďa Hlaváček

Co znamená název skateholders?

Tahle přesmička vznikla ze slova stakeholder, což je člověk držící výraznou pozici v nějaké komunitě a dalo by říct, že skateři mají takovouhle pozici ve veřejném prostoru, tak proto Skateholders.

Co to je za projekt?

Je to jeden z projektů kandidatury Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028 a jeho hlavním cílem je oživovat trochu zapomenutá místa skrze urban sporty a také napomáhat začleňování skrze sociální rozměr projektu.

Co se vám zatím povedlo zrealizovat?

Ve spolupráci s U/U studiem se nám povedlo udělat instalaci několika prvků na legendárním spotech Gerbera, který je stále sám o sobě funkčním spotem, ale instalace dopomáhá tomu, aby si tam člověk dokázal plnohodnotně zajezdit a zároveň trávil volný čas stále ve městě a né na okraji ve vyhrazeném areálu.

Javier Varillas, Ph: Vláďa Hlaváček

Jak tě napadlo dát překážky k chodníku?

Tohle umístění nám s klukama z U/U přišlo ideální, protože prvky vytvářej skvělou lajnu a zároveň nepřekáží ostatním uživatelům cesty (pěší,cyklo atd…) a navíc ještě spot propojují s jeho aktuálně nejvyužívanější částí, což je slappy/manual spot.

Bylo těžký přesvědčit město, aby tomu dalo zelenou?

V tomhle případě nešlo tolik ani o město, protože není vlastníkem pozemku, ale o Generální finanční ředitelství, které se k projektu postavilo dobře a nechalo nás realizaci na jeho pozemek umístit bez komplikací, ale je dobrý říct, že zatím dočasně, ale o trvalejším umístění budeme vyjednávat v blízkých dnech, protože jsme přesvědčený, že instalace nikomu nevadí a naopak rozšiřuje využivatelnost místa.

Ph: Pavel Bálek

Co tenhle projekt může znamenat pro skateboarding v ČB v budoucnosti?

Pokud se nám podaří projekt dál rozvíjet, tak by to znamenalo větší zapojování skejtovatelných prvků do městské infrastruktury a zároveň větší tolerance skateboardingu (a ostatních urban sportů) ve veřejném prostoru. Jednou z linií projektu jsou také přeshraniční spolupráce, které jsou zatím ve fázi komunikace, ale skrze tyto spolupráce bychom rádi propojovali lokální scénu i s tou evropskou a pokusili se tak navázat na eventy jako Pushing boarders, Vladimír film festival atd…

Jak bys popsal dokument SKATEHOLDERS#1?

Dokument ukazuje ty nejzásadnější místa pro českobudějovický skateboarding a zároveň z něj je cítit potřeba rozšířit skejtovatelný možnosti ve městě.
Taky na dokumentu hodně cením hudební selekci, protože je složená z lokálních interpretů (krom jedný písně)

Ph: U/U studio

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.