Now Reading
Sledujte nové Světadíl video a rozhovor s jeho tvůrcem, Matějem „Trenérem“ Seluckým

Sledujte nové Světadíl video a rozhovor s jeho tvůrcem, Matějem „Trenérem“ Seluckým

Poslední měsíce strávila Světadíl parta točením jejich nového videa s názvem „Naše polena vám chtějí něco říct“. Video plné českého, převážně bowlového skateboardingu vám ukáže undergroundovou scénu ne jen z Českých Budějovic. Celý snímek je teď online a my jsme si proto vyzpovídali fotografa Matěje Seluckého, který se postaral o edit videa. Poví vám něco ze zákulisí točení, nebo se například vyjádří i k současné skateboardové scéně.

Tak se představ. Kdo jsi, co jsi, jaký je tvůj úděl na tomto světě?
Sem trenér českobudějovický olympijský reprezentace a můj úděl je kluky dostat do Tokya v roce 2020. Musim jim psát tréninkový rozpisy, zakazovat chlast a tak.

Jsi fotograf se širokým spektrem fotografií. Je skejtová fotka to, co tě nejvíc napĺňuje, nebo se radši zaměřuješ na jiné fotografie?
Fotit skateboarding mě určite naplňuje nejvíc, ale není to pro mě zdaleka jen o focení triků. Hrozně mě baví fotit všechno to ostatní co ke skateboardingu patří. Fotka feláků sedících na obrubáku u spotu s pivkem v ruce pro mě může bejt stejně cenná jako fotka kina z desítek. Obecně rád fotím lidi kolem sebe, protože na takových fotkách je pro mě nejsnažší zachytit nějakou atmosféru.

Dokážeš se focením i uživit?
Fotkou se živím cca 4 roky, ale myslim, že mám prostě jen štěstí. Cca 90% mojí práce spočívá v tom, že fotím produktovky pro Temple Store skateshop a zbylých 10% jsou nějaký random zakázky a je to většinou spíš grafika. Kdybych nefotil ty produkty, tak se asi fotkou zatim neuživím. Focením skateboardingu jsem si nikdy nevydělal ani korunu, ale doufám, že se mi jednou poštěstí dostat svojí fotku do nějakýho skate magazinu.

Spousta lidí ti říká „Trenér“. Proč?
Tak mi začali říkat kluci z teamu. Mám takovej malinkej brand Bucker Clothing a asi dva roky zpátky jsem udělal pár desek, který jsem jim dával za půlku. Začalo to nějakým fórkem, ale teď už mi tak říká úplně každej. Trénovat takovýhle hovada ale není žádnej med.

Teď pojďme k videu. Koho v něm najdeme, kdo ho točil, kdo ho stříhal, kde všude se točilo…. Zkrátka nám ho zhrň.
Ve videu má alespoň krátkej partík skoro každej člen naší crew Světadíl + tam je i něco málo od našich kámošů z Darkslidu a Pessertive crew. Točili jsme to zhruba rok a velká většina je točená v Budějcích a v Paříži. Zbytek je takovej mix z různejch malejch tripů. Dost mě třeba překvapil Týn nad Vltavou. Je to taková prdel kousek od Budějic, ale mají tam takový krásně hnusný brutalistický nákupní středisko, kolem kterýho se dá najít docela dost spotů. O většinu záběrů se postaral náš vrchní kameraman Vávrys. Já jsem něco málo potočil, ale hlavně jsem se věnoval editu. Téměř celý je to točený na Sony VX2100 a Sony PD-150.

Video je inspirované seriálem Twin Peaks. Byl to tvůj nápad, nebo jste to chtěli od začátku všichni? Proč právě Twin Peaks?
Myslim, že s tim nápadem poprvé přišel Chuckie a já jsem z toho byl nadšenej, protože Twin Peaks je jeden z mojich nejoblíbenějších seriálů/filmů. Jinak to z teamu nikdo moc neznal, ale pár lidí tomu dalo šanci. Chtěli jsme to video udělat jinak a pojmout to malinko po Lynchovsku nám přišlo jako super nápad. Navíc Twin Peaks má prostě naprosto skvělej soundtrack od Badalamentiho a použít ho do skejtovýho videa bylo hrozně lákavý. Celkově jsem se potom snažil do těch jednotlivých partů najít hudbu, která by do toho celku atmosférou zapadala.

Ve videu najdeme celou Světadíl partu z ČB. Lidi jsou ve vašich videích zvyklí na různé prasárny. Toto video je však čistě o skateboardingu. Znamená to, že už nejste takový „hovada“, nebo jste se chtěli jen ukázat v jiném světle?
Za ten rok jsme nastřádali tolik záběrů, že jsme se prostě rozhodli udělat čistě skejtový video. Něchtěli jsme, aby to bylo moc dlouhý. Nicméně hromada záběrů nám pořád zůstala a někdy po novým roce se vrhnu na stříhání nějakých b-sides, kde už určitě zase bude toho hovadství spousta.

V outru najdeme také malé poselství. Asi každému dojde, jakým směrem se ve skateboardingu ubíráte. Co si však myslíš o té druhé stránce, kde najdeme olympiádu, korporace a pořád větší a větší mainstreamovou propagaci skateboardingu?
Na tohle téma by se dal napsat samostatnej článek. Je mi jasný, že nějaká porce mainstreamu ke skateboardingu patřila vždycky, ale to co se děje v posledních letech se mi hodně příčí. Podle mě by skateboarding měl vždycky bejt hlavně o svobodě, originalitě, nějakým vzdoru běžný společnosti, ale ze všeho nedůležitější je to, že to je prostě sranda. Nic z těhle věcí není součást korporátního skateboardingu. Koukat na roboty, který jezdí 3 lajny pořád dokola v navoněným skateparku obrandovaným logama energeťáků neni sranda. Před pár lety bych si nedokázal představit, že jednou uslyšim od skatera větu jako “mrzí mě, že jsem zaspal na trénink”. Většina lidí co podporuje skateboarding na olympiádě se ohání tím, že to vlastně corový skatery vůbec nemusí zajímat a můžou si pořád v klidu jezdit svůj street a o zbytek se nestarat. To podle mě vůbec není pravda. Olympiáda ještě víc nakopne tenhle proces institucionalizace skateboardingu a nejvíc se to dotkne budoucích generací. Jestli se někdo dostane ke skateboardingu přes olympiádu, tak v něm pravděpodobně bude chtít soutěžit a vyhrávat. O tom ale skateboarding vůbec není. Podle mě ten, koho motivuje ke skateboardingu jenom touha vyhrávat, prohrál rovnou, protože přichází právě o to neskutečný množství legrace, který skateboarding nabízí.

Co Česká scéna? Myslíš, že se udává dobrým směrem?
Česká scéna mě baví i nebaví. Je skvělý, že vzniká tolik nových skateparků a že vpodstatě každej může dojet pár kilometrů a může shredit v super podmínkách. Na mladejch skaterech je hodně vidět jak jim to pomáhá v progressu. Taky je super, že nejsou zhýčkaný jenom parkem, ale nebojí se jít se rozbíjet na špinavý spoty na street. Těch streetových videí sice nevzniká tolik, ale na druhou stranu jsou to pak většinou skvělý věci jako třeba vaše Dry Season, nebo The Ultimate Pessertive Remix od kluků z Plzně. Potom tady máme youtuboarding a scénu kolem něj. Na začátek chci říct, že vůbec neshazuju to jak ty lidi skejtujou. Na ty jejich vlogy ale koukaj hlavně malý děti, který si potom zase myslí, že takhle vypadá skateboarding. To není jenom nějaká moje domněnka. Už to reálně vídám i v Budějcích. Malý děti si sice koupí kvůli youtuboardistům skate, ale pak ho jen nosí po městě. Chtěji ten skate jen kvůli tomu, že je na něm jméjo jejich oblínenýho youtubera. Nula skate partů a hromada vlogů, který jsou zaměřený na co nejširší publikum, kvůli kterýmu tam pak musí pomalu vysvětlovat i jak se hraje kámen, nůžky, papír.

Bydlíš v ČB. Jak je to tam s mladou scénou? Můžeme se těšit na nové mladé zabijáky od vás?
Máme tu kluky jako je Tonda Záhorka, Vojta Tesař, nebo young gun malej Čert, u kterých je vidět strašnej progress. Hlavně u Tondy to občas je fakt nepochopitelný. Navíc to všichni mají v hlavě srovnaný a mají ke skateboardingu super přístup. Jezdí po Budějcích a hledaj spoty, chodí nám pomáhat při stavění DIY spotu atd. Doufám, že jim to vydrží, a že takových lidí bude víc a víc.

Snažíte se se Světadíl partou rozvíjet skateboarding i jinak než prostřednictvím videí? Vychováváte mladou generaci, děláte akce, nebo chcete jen skejtovat a nic víc neřešit?
Myslim si, že toho pro lokální scénu děláme docela dost. Všechno to tak nějak začalo vznikem Světadílny. Do tý doby se tu v zimě nedalo nikde shredit a přijde mi, že Světadílna přítáhla hodně mladejch ke skateboardingu. Navíc je to místo, kde se vždycky sejdou skvělý lidi. Děláme tam grilovačky, koncerty, promítáme videa atd. Dál děláme každej rok pár kontestů. Vypíchnul bych hlavně Specific skate jam a Triatlon. Specific skate jam probíhá v rámci budějovickýho májálesu a pokaždý vypadá trochu jinak. Poslední dva roky se odehrával v historickým centru na Piaristickým náměstí, kam jsme umístili překážky, který nám vyrobil Zrza a jelo se to formou různých challengí. Triatlon je akce, kterou jsme dělali na go skateboarding day a probíhalo to tak, že jsme vybrali 3 lokace různě po městě a na každý se jel nějakej menší kontest. Jedna z těch lokací byl například kopec na okraji Budějc, kde kluci položili doprostřed silnice popelnici a v tom downhillu skákali přes ní. Za naprostou většinou těhle projektů stojí Martin Kalenský a.k.a. Chuckie, kterej podle mě na český scéně asi není tolik vidět, ale dělá toho pro ní strašně moc. Poslední věc, kterou bych zmínil je stavba DIY Buchnalandu. Stavíme v opuštěný překladový hale na vlakovým nádraží a pomalu se to začíná rýsovat. Stavění diy spotů mi celkově přijde jako super cesta jak podpořit lokální scénu. Snad v každým menším městě, nebo vesnici, se dá najít nějakej opuštěnej plácek na stavbu DIY. Pak už to chce jenom trochu chtít a doufat, že to nikdo nezbourá.

Na co se v budoucnosti můžeme z vaší produkce těšit?
V nejbližší době to bude určitě nějakej edit ze Světadílny, protože tam teď chalupaříme u kamen skoro každej den. Na jaře pak začneme pracovat na novým full videu a v průběhu roku budou vycházet nějaký menší leftovers edity. Žádný další konkrétní plány teď nemáme, ale určitě toho bude o dost víc.

Děkuju za rozhovor, Trenére! Klidně nám zanechej ještě nějaká poslední slova.
Na závěr bych chtěl jenom citovat mojeho oblíbenýho kolegu z oboru – trenéra Ivana: “Hlavně se z toho neposrat”.

© 2023 Board Magazine. 
All Rights Reserved.